Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8463
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Oni" o podziałach w społeczeństwie

Czwartek, 28 lutego 2019, 11:57
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2019, 6:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: "Oni" o podziałach w społeczeństwie
Fot. Przemek Kaczałko
Eksperyment Artura Żmijewskiego (nie mylić z popularnym aktorem) był doskonałą formą prezentacji podziałów w społeczeństwie naszego kraju. Co ciekawe, film został nagrany w 2007 roku, a jak jest obecnie – każdy obserwator życia publicznego widzi na co dzień. Krótki film pt. "Oni" mogli wczoraj (27.02) zobaczyć zgromadzeni w Galerii BWA. Po projekcji odbyła się gorąca dyskusja.

Film trwał 27 minut i był poświęcony tożsamości narodowej, postrzeganej przez różne grupy społeczne i wiekowe o skrajnie odmiennych poglądach. Bohaterami eksperymentu Żmijewskiego byli m.in.: narodowcy, działacze LGBT czy Żydzi.

Galeria BWA włącza się w dyskurs dotyczący potrzeby tolerancji i niezgody na każdego rodzaju przemoc. Włącza się silnym głosem znakomitego polskiego artysty Artura Żmijewskiego, od lat działającego w nurcie sztuki krytycznej. W trakcie projekcji wnioski nasuwają się same i skłaniają do rozmowy na temat granic wolności, źródeł agresji, a przede wszystkim potrzeby tolerancji - mówili organizatorzy spotkania.

Artur Żmijewski, artysta multimedialny. Absolwent warszawskiej ASP w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, słynnej „Kowalni”. Prace Żmijewskiego zwykle dotyczą tematów trudnych, ważkich społecznie, a nawet niewygodnych, zadania sztuki postrzega on jako wykraczanie poza granice tego, co uważa się za artystyczne w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. W 2005 roku reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji. Był kuratorem 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie. Współtworzył pismo „Czereja”, jest redaktorem artystycznym kwartalnika „Krytyka Polityczna”. Wydal zbiór wywiadów z artystami pt. „Drżące ciała”. W 2010 roku otrzymał prestiżową Ordway Prize, przyznawaną przez Creative Link for the Arts i New Museum w Nowym Jorku. W 2013 roku został laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie.

Po projekcji odbyła się rozmowa, którą poprowadziły: Joanna Mielech - historyczka sztuki, kuratorka wystaw, Kierowniczka Działu Wystaw w jeleniogórskim BWA, autorka tekstów o sztuce współczesnej i fotografii, wykłada historię sztuki i fotografii w Jeleniogórskiej Szkole Fotografii oraz Iwona Makówka - kulturoznawczyni, redaktorka katalogów i książek o sztuce, koordynatorka projektów artystycznych. Przez wiele lat związana zawodowo z Galerią PGS w Sopocie, obecnie edukatorka w jeleniogórskim BWA.

Mimo niskiej frekwencji na spotkaniu, dyskusja była gorąca. Wszyscy mieli jednak możliwość ujrzenia, że konflikt zaognia się z winy każdej ze stron, a kluczem do pojednania powinna być tolerancja oraz dyskusja na argumenty, a nie obrażanie, uciekanie od dyskusji czy wręcz agresja (słowna i fizyczna).

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
216
Nigdy
21%
Rzadko
42%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group