Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7136
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Olgierd Łukaszewicz w Jeleniej Górze

Czwartek, 25 września 2014, 8:45
Aktualizacja: 10:56
Autor: Mea
Jelenia Góra: Olgierd Łukaszewicz w Jeleniej Górze
Fot. Mea
Konferencja z udziałem znakomitego aktora Olgierda Łukaszewicza, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Piotra Jędrzejasa – dyrektora naczelnego Teatru im. C.K. Norwida odbyła się wczoraj (24.09.) w siedzibie teatru. Artysta wziął udział w „Norwidowisku” – obchodach urodzin patrona i powstania Teatru Norwida w Jeleniej Górze.

Prezes ZASP rozmawiał przed konferencją z prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą o funkcjonowaniu teatru.

- Dialog z samorządowcami jest dla naszego związku istotnym elementem. Niedawne turbulencje wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu pokazały, że może być kryzys między władzami miasta, a artystami. W Jeleniej Górze na szczęście jest pełne zrozumienie prezydenta dla instytucji teatru, jego misji kulturowej i artystów. Rozmawialiśmy również o rotacji artystów polskich, bo w tym upatrujemy żywotność teatru. Obecne ustawowe usytuowanie artysty, którego obejmuje kodeks pracy paraliżuje różne zmiany. Gdyby miały być wprowadzone sezony teatralne w Polsce, które niedawno zwalczaliśmy jako związek, to możliwe, że byłoby to łatwiejsze. Trzeba więcej mówić o statusie artysty w Polsce, o tym kim on jest – mówił Olgierd Łukaszewicz.

- Dowiedziałem się, że pracownicy teatru otrzymali podwyżki. Wiem, że planowany jest generalny remont tej instytucji. Rozmawialiśmy również o roszadach wśród aktorów. Możliwe więc, że pojawią w Jeleniej Górze nowe, młode twarze. Padł też pomysł, by wspólnie otworzyć w przyszłości targi teatralne – dodał.
Kolejnym tematem były urodziny Cypriana Kamila Norwida i teatru. – Mam kłopot z Norwidem i mimo, że recytowałem go wiele razy, to często go nie rozumiem i muszę szukać klucza do jego twórczości. Niemniej specjalnie na „Norwidowisko” przygotowałem przypowieść o sławnym Greku. Norwid wiele podróżował i ja przypomniałem jego tekst właśnie z podróży na Kretę – powiedział.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group