Już 25 września pierwszy dzień Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, które w tym roku kończą 40 lat. Z tej okazji w sobotę o godz. 19.00 gospodarz i organizator wydarzenia Teatr im. Cypriana Kamila Norwida uroczyście zainauguruje swoim premierowym spektaklem Juliusza Słowackiego „Lilla Weneda” w reż. Krzysztofa Prusa z udziałem większości zespołu artystycznego (patrz niżej). – Chcemy, aby nasza premiera tradycyjnie otwierała spotkania – mówi Bogdan Koca, dyrektor naczelny i artystyczny TCKN.
Dzień potem, w niedzielę o godz. 19.00 będzie można zobaczyć warszawski Teatr Scena Prezentacje w dramacie autorstwa francuskiego dramaturga Antoine'a Raulta „Diabeł w purpurze” w reż. dyrektora naczelnego i artystycznego tej sceny Romualda Szejda. W roli głównej zagra Ignacy Gogolewski, a w pozostałych rolach Maria Ciunelis, Bartosz Martyna i Matylda Damięcka.
26 i 27 września, w niedzielę i poniedziałek o godz. 21.00 na scenie studyjnej zaprezentuje się wrocławski Teatr Zar z przedstawieniem „Anhelli. Wołanie”, będącym hołdem dla Juliusza Słowackiego i jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu, przez Aleksandrię, Kair i Damaszek, podczas której napisał poemat stylizowany na tekst biblijny. Lider owego projektu jest Jarosław Fret, dyrektor Ośrodka Badania Twórczości Jerzego Grotowskiego.
Z kolei 27 września, w poniedziałek o godz. 19.00 obejrzymy sztukę Gabrieli Zapolskiej „Skiz” (ostatni zrealizowała ją Olga Lipińska w 2001 roku w Teatrze Telewizji) w reż. Marii Spiss w wykonaniu Teatru Ateneum z Warszawy. Wystąpią: Halina Łabonarska, Krzysztof Tyniec, Anna Gorajska i Wojciech Brzeziński.
28 września (wtorek) o godz. 19.00, krakowski Teatr Barakah w koprodukcji z tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego publiczności jeleniogórskiej pokaże spektakl najwybitniejszego izraelskiego dramatopisarza XX wieku Hanocha Levina „Szyc” w reż. Anny Nowickiej z muzyką Renaty Przemyk.
Kolejnego dnia, 29 września (środa) o godz. 19.00 będzie można się wybrać na przedstawienie „Lekcja szaleństwa” wg jednoaktówek Eugene Ionesco w reż. Waldemara Śmigasiewicza z repertuaru warszawskiego Centralnego Basenu Artystycznego, w którym wystąpią Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Wojciech Leśniak. A tego samego dnia o godz. 21.00 na scenie studyjnej Teatr KTO z Krakowa zagra autorską komedię Krzysztofa Niedźwieckiego „Święci tego tygodnia. Ironia”.
30 września (czwartek) o godz. 19.00 Teatr Wierszalin z Supraśla zaprasza widzów na sztukę „Statek błaznów” na podstawie wczesnorenesansowego arcydzieła Sebastiana Branta w reż. Piotra Tomaszuka. 1 października (piątek) o godz. 19.00 zaprezentuje się Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego z Zielonej Góry w spektaklu brytyjskiej pisarki April de Angelis „Stworzenia sceniczne” w reż. Robert Czechowski.
W sobotę, 2 października o godz. 19.00 na jeleniogórskiej scenie pojawi się łódzki Teatr im. Stefana Jaracza z nagrodzonym Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną przedstawieniem Mariusza Bielińskiego „Nad” w reż. Waldemara Zawodzińskiego.
W ostatnim dniu Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, czyli 3 października (niedziela) o godz. 19.00 odbędzie się gościnny spektakl Bertolta Brechta „Kaukaskie koło kredowe” w reż. Arne Retzlaffa z repertuaru teatru Landesbühnen Sachsen z Radebeul (Niemcy). – To rzadko spotykana okazja, aby obejrzeć Brechta w oryginale. Zapewnimy symultaniczne tłumaczenie – zapowiada Bogdan Koca zapraszając wszystkich zainteresowanych na festiwalowe prezentacje.
Czy wiecie, że…
Najdłuższe, bo trwające prawie miesiąc JST, odbyły się w roku jubileuszowym 50-lecia Teatru i trwały od 14 IX do 11 X 1985 r.