Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9221
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej

Wtorek, 21 kwietnia 2020, 10:10
Aktualizacja: Sobota, 25 kwietnia 2020, 10:56
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej
Fot. Przemek Kaczałko
Poseł Nowej Lewicy – Robert Obaz podkreśla, że dostęp do informacji dotyczącej funkcjonowania państwa oraz reprezentujących go funkcjonariuszy jest wyznacznikiem ustroju demokratycznego, a każda próba ograniczania obywatelom dostępu do informacji publicznej jest niezgodna z art. 61 Konstytucji RP, która gwarantuje dostęp do niej każdemu obywatelowi Polski.
Ograniczenie jakie nałożyła ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w art.15zzs można uznać za bezpośredni cios wymierzony w ustrój demokratyczny państwa. Epidemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2 stała się okazją dla rządzących do wprowadzania zmian w szeregu ustaw, które nie służą ograniczaniu zakażeń, ale mają ułatwić funkcjonowanie rządu i podejmowanie decyzji, które godzić mogą w przyjęte i powszechnie akceptowane przez wszystkie demokracje europejskie prawa człowieka - podkreśla poseł Robert Obaz.

Każda próba definiowania na nowo informacji publicznej oraz ograniczania dostępu do wąskiej wręcz elitarnej grupy osób powoduje uprzedmiotowienie obywatela. Oznacza to, że nas wszystkich wyprowadza się z roli członka suwerena sprawującego funkcję zwierzchnią i sprowadza się do funkcji wykonywania nakazów stanowionych przez organy rządzące. Konsekwencją takiego postępowania jest ograniczenie funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Nieświadomość obywateli dotyczących podejmowanych decyzji oraz ich konsekwencji prowadzi do wytworzenia mechanizmów bierności i niechęci działania w sferze społecznej - uważa R. Obaz.

Jeśli chcecie złożyć jakiekolwiek wnioski dotyczące udzielenia informacji publicznej możecie je kierować do mnie jako waszego posła, a ja w ramach uprawnień poselskich w waszym imieniu wystąpię o ich uzyskanie - zachęca organizacje pozarządowe poseł z jeleniogórskiego Goduszyna.

Twoja reakcja na artykuł?

16
46%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
9
26%
Złości
5
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
291
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group