Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6835
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ogólnopolski sukces uczennic „Ekonoma”

Środa, 12 kwietnia 2017, 13:10
Aktualizacja: 13:19
Autor: ZSE–T
Jelenia Góra: Ogólnopolski sukces uczennic „Ekonoma”
Fot. Użyczone
Osiągnięciem na ogólnopolską skalę może pochwalić się jeleniogórski Zespół Szkół Ekonomiczno–Turystycznych im. Unii Europejskiej. Dwie uczennice tej szkoły; Monika Sobańska i Weronika Wakor z klasy czwartej technikum obsługi turystycznej zajęły wysokie lokaty na centralnej Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce w Spale.

Hasło przewodnie tegorocznej olimpiady brzmiało: „Turystka kulinarna – apetyt na region”. Pokonując ponad 3000 uczestników etapów szkolnych oraz 300 w etapach okręgowych, uczennice „Ekonoma” znalazły się w gronie 30 najlepszych uczniów w Polsce. Monika zakwalifikowała się do finału, zajmując w nim czwarte miejsce. Weronice zabrakło niewiele do finałowej 15-stki i zakończyła zawody na 16. miejscu.

Organizatorem Olimpiady był Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych, Instytut Geografii Miast i Turyzmu we współpracy z przedstawicielami branży turystycznej i organizacjami turystycznymi. Tegoroczne przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministra Edukacji Narodowej, Polską Organizację Turystyczną, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Wojewodę Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Kuratora Oświaty w Łodzi, Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego. Patronem branżowym było biuro podróży Raftur z Łodzi, a patronem medialnym ogólnopolskie czasopismo branżowe Wiadomości Turystyczne oraz firma Bergas of Norway.

Finaliści i laureaci Olimpiady Wiedzy o Turystyce otrzymują indeksy na kierunki realizowane na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego: Turystyka i Rekreacja, Geoinformacja, Gospodarka Przestrzenna, Geografia, Geomonitoring, Studia Regionalne. Wszyscy uczestnicy etapu centralnego zostają zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik obsługi turystycznej.

Pierwszy etap zmagań, do którego przystąpiło 30 uczniów z 26 szkół, polegał na rozwiązaniu testu teoretycznego z wiedzy turystycznej i przygotowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej tematu przewodniego Olimpiady. Drugi - sprawdzał umiejętności praktyczne uczestników w zakresie obsługi ruchu turystycznego.

Monika reprezentowała nasz region przygotowując prezentację: „Browarowy zawrót głowy – Szlakiem Sudeckiego Piwa”, temat prezentacji Weroniki to: "Karkonosze na talerzu. Tropem smaków Ducha Gór." Oba wystąpienia zostały wysoko ocenione.

Monika w ubiegłym roku na Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce zajęła V miejsce w Polsce. Interesuje się podróżowaniem, pasję zaszczepili w niej rodzice a rozwinęli nauczyciele. Należy do koła turystyczno-hotelarskiego HOT-TOUR. Bierze udział w szkolnych wycieczkach zawodoznawczych podczas których sprawdza się w roli pilota i przewodnika. Doświadczenia te uczą ją rzetelności i przygotowują do przyszłego zawodu. Aktywnie uczestniczy w imprezach branżowych (m.in. TOURTEC – Międzynarodowe Targi Turystyczne, Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy), których obsługa umożliwia doskonalenie umiejętności praktycznych. Z entuzjazmem i pasją promuje regionalne produkty na arenie ogólnopolskiej, a swoją przyszłość wiążę z turystyką. Uczennica zajęła III miejsce w konkursie o randze ponadlokalnej: „Profesjonalista i Mistrz w branży turystycznej”, który odbył się w miejscowości Polanica-Zdrój w dniu 19.04.2016 r. Uczestniczyła również w Eliminacjach Międzypowiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w latach szkolnych 2014/15 oraz 2015/16. Zapał do pracy, systematyczność, chęć ciągłego rozwoju sprawiają, że Monika pogłębia swoją wiedzę i zajmuje wysokie lokaty w konkurencjach o charakterze branżowym. Osiągnięty wynik podczas IV Olimpiady Wiedzy o Turystyce (miejsce czwarte) jest najwyższy na poziomie województwa w ostatnich trzech latach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group