Środa, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 4513
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oficjalna prezentacja trasy 72. Tour de Pologne

Wiadomości: Kraj
Piątek, 8 maja 2015, 15:08
Aktualizacja: 15:12
Autor: MDvR
Fot. użyczone
„Łączymy stolice” to hasło, pod którym będzie rozgrywany 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Tegoroczna edycja wyścigu rozpocznie się 2 sierpnia w Warszawie, a zakończy 8 sierpnia w Krakowie. Oficjalna prezentacja trasy odbyła się w Hotelu Marriott w Warszawie.

W uroczystości wzięło udział około 450 gości, wśród których znaleźli się między innymi Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, mistrz świata Michał Kwiatkowski, zwycięzca 71. Tour de Pologne Rafał Majka, Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang oraz Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul. Gości powitał Mariusz Paszkiel, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Hotelu Marriott w Warszawie. Chwilę po nim na scenie pojawił się Czesław Lang, który podziękował wszystkim za przybycie, przede wszystkim kolarzom. Pokazali nam, że można się cieszyć kolarstwem, które wraca na wysoką pozycję w sporcie. Brakowało nam wyników, teraz je mamy. Wspólnie ze sponsorami i gospodarzami miast staraliśmy się przygotować jak najciekawszą trasę 72. Tour de Pologne – powiedział dyrektor generalny wyścigu. Razem z nim na scenę wyszedł Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat. Tour de Pologne to wielka narodowa marka, którą stworzył Czesław Lang, a dołożyli się do tego kolarze – Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Gratuluję i mam nadzieję, że w tym roku dostarczycie nam wielkich emocji, a zbliżająca się edycja Tour de Pologne będzie wspaniała pod każdym względem – dodał minister.
Następnie zaprezentowano szczegółową trasę 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Największa cyklicznie organizowana sportowa impreza w Polsce odbędzie się w tym roku w dniach 2-8 sierpnia i będzie rozgrywana pod hasłem „Łączymy stolice”. Na starcie pojawi się 17 zawodowych grup UCI World Teams, a także Reprezentacja Polski oraz drużyna CCC Sprandi Polkowice. Uroczyste otwarcie wyścigu nastąpi na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie skąd kolarze wyruszą na trasę pierwszego etapu. Liczy on 122 kilometry i składa się z dziesięciu rund, na których kolarze będą pokonywać między innymi słynny podjazd ulicą Karową. Na mecie na Placu Teatralnym o zwycięstwo powinni walczyć sprinterzy. Drugiego dnia wyścigu kolarze przejadą trasę o długości 146 kilometrów z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej zahaczając o malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Etap trzeci rozpocznie się w Zawierciu, które obchodzi setny jubileusz nadania praw miejskich. Po przejechaniu 166 kilometrów zawodnicy będą finiszować w Katowicach, czyli „świątyni sprintu”. Przed rokiem w stolicy Górnego Śląska Jonas Van Genechten pobił rekord prędkości w historii Tour de Pologne osiągając na finiszu niemal 81 km/h.

Po trzech płaskich etapach 72. Tour de Pologne wjedzie w góry. Czwartego dnia rywalizacji kolarze przeniosą się ze Śląska do Małopolski. Wystartują w Jaworznie, a po drodze przejadą między innymi przez Zegartowice, rodzinną miejscowość Rafała Majki. Meta 220-kilometrowego etapu znajduje się w Nowym Sączu. Jedno z najstarszych miast Małopolski będzie również miejscem startu piątego, najdłuższego etapu (223 km). Prawdziwym wyzwaniem będą na nim górskie premie na Głodówce, Zębie, a także na Gubałówce, która będzie nowym elementem trasy. Meta etapu tradycyjnie mieści się przy Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ukoronowaniem górskiej części 72. Tour de Pologne będzie szósty, królewski etap BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska. Na trasie znajduje się aż osiem Górskich Premii TAURON – kolarze cztery razy wjadą na Ząb i Ścianę BUKOVINA. Po 174 kilometrach będą finiszować na podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ostatni akcent 72. Tour de Pologne to jazda indywidualna na czas w Krakowie. Na 25-kilometrowej trasie powinny się rozstrzygnąć losy całego wyścigu. W ubiegłym roku zwycięstwo wywalczył tu Rafał Majka. W tym roku także na Rynku Głównym w Krakowie poznamy triumfatora 72. Tour de Pologne UCI World Tour.

Po prezentacji trasy na scenie pojawili się przedstawiciele miast startowych, etapowych i miast premii. Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu o pierwsze oceny trasy pokusili się Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Bardzo ciekawy będzie etap czwarty i nie tylko dlatego, że trasa przebiega przez moje rodzinne Zegartowice. Myślę, że właśnie czwarty i szósty etap zdecydują o losach wyścigu, a trasa wygląda na trudniejszą niż w ubiegłym roku – powiedział Rafał Majka. Co roku widzimy, że na Tour de Pologne bardzo ważna jest każda sekunda. Wyścig rozgrywa się na ostatnich etapach – w Bukowinie i Krakowie – tak jak to było w ubiegłym roku. Gdybym ja sobie wymarzył jakbym chciał wygrać Tour de Pologne to właśnie po ataku na królewskim etapie w Bukowinie – dodał Michał Kwiatkowski.

Chwilę po wystąpieniu kolarzy zaprezentowano sponsorów poszczególnych klasyfikacji i koszulek wyścigu. Sponsorem Głównym 72. Tour de Pologne jest SKANDIA – sponsor klasyfikacji generalnej i żółtej koszulki lidera. Sponsorem Oficjalnym klasyfikacji i koszulki Najlepszy Góral jest TAURON Polska Energia. Najaktywniejszy Zawodnik założy koszulkę Partnera Strategicznego – LOTTO. Sponsorem klasyfikacji i koszulki Najlepszy Sprinter jest Lang Team. Sponsorem Oficjalnym klasyfikacji Najlepszy Polak jest Grupa LOTOS. Nowym Oficjalnym Partnerem Tour de Pologne została firma Hyundai Motor Poland, która ufundowała nagrodę główną dla zwycięzcy 72. edycji wyścigu – wspaniały samochód Hyundai Tucson, o którym opowiedział Dyrektor Zarządzający Hyundai Motor Poland Leszek Płonka.

72. Tour de Pologne będzie relacjonowany przez Telewizję Polską. W dniach 2-8 sierpnia TVP przeprowadzi transmisje z każdego etapu, a także pokaże kroniki wyścigu i odsłoni kulisy Tour de Pologne. Relacje radiowe zapewni Polskie Radio, a 72. Tour de Pologne będzie szeroko transmitowany przede wszystkim na antenie Radiowej Jedynki, a także Trójki. Specjalną sekcję poświęconą Tour de Pologne stworzy Onet, a relacje z wyścigu pojawią się również w Przeglądzie Sportowym i dziennikach regionalnych Polska Press Grupa, a także serwisach naszemiasto.pl. O kampanię outdoorową zadba Cityboard Media, a promocję kinową przeprowadzi Cinema City.

Wzorem lat ubiegłych podczas Tour de Pologne będą rozgrywane imprezy towarzyszące. 7 sierpnia spod kompleksu BUKOVINA Terma Hotel Spa wystartuje Tour de Pologne Amatorów. To wyjątkowy wyścig, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę miłośników rowerów. Główną atrakcją jest fakt, że uczestnicy pokonują dokładnie tę samą rundę, na której kilka godzin później walczą zawodowi kolarze. Trasa tegorocznej edycji Tour de Pologne Amatorów liczy 38 km, a na kolarzy amatorów czekają niezwykle wymagające podjazdy na Ząb i Ścianę BUKOVINA. Tour de Pologne Amatorów to również impreza prospołeczna – część opłaty startowej przeznaczana jest na Fundację Ewy Błaszczyk AKOGO?

Tour de Pologne to nie tylko prestiżowy wyścig zawodowców, to także świetna okazja do promocji kolarstwa wśród najmłodszych. To właśnie z myślą o nich po raz kolejny będzie organizowany Nutella Mini Tour de Pologne – cykl wyścigów, który dla wielu dzieci jest początkiem rowerowej przygody. W tym roku dzieci w wieku 8-12 lat będą mogły rywalizować w sześciu miastach – w Warszawie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Nowym Sączu, Zakopanem i Krakowie. Podobnie jak w 2014 roku, tak i w tym w ramach Nutella Mini Tour de Pologne zostanie rozegrany Puchar Młodzików. To wyścigi przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-14 lat posiadającej licencję kolarską. Odbędą się w tych samych miastach bezpośrednio po rywalizacji najmłodszych grup wiekowych.

72. TOUR DE POLOGNE – 02-08.08.2015
I ETAP, 02.08.2015 Warszawa – Warszawa, 122 km
II ETAP, 03.08.2015 Częstochowa – Dąbrowa Górnicza, 146 km
III ETAP, 04.08.2015 Zawiercie – Katowice, 166 km
IV ETAP, 05.08.2015 Jaworzno – Nowy Sącz, 220 km
V ETAP, 06.08.2015 Nowy Sącz – Zakopane, 223 km
VI ETAP, 07.08.2015 BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska, 174 km
VII ETAP, 08.08.2015 Kraków – Kraków, 25 km

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group