Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 7390
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Odeszła Lidia Schneider, aktorka Teatru im. Norwida

Niedziela, 25 grudnia 2011, 10:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 grudnia 2011, 8:15
Autor: Es
JELENIA GÓRA: Odeszła Lidia Schneider, aktorka Teatru im. Norwida
Fot. Jelonka.com
W wigilijny wieczór zmarła Lidia Schneider, zasłużona, ceniona i wielokrotnie nagradzana aktorka Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Mimo poważnej choroby, z którą się zmagała, niemal do końca swoich dni zachowała aktywność. Ostatnio oklaskiwana za rolę Ewy w „Papierowych kwiatach” Egona Wolffa w reżyserii Bogdana Kocy, oraz za kreację Oktawii w "Portrecie" wg Mrożka. Jak się okazało, było to Jej pożegnanie ze sceną i widzami. Odeszła do wieczności w dniu imienin Ewy, postaci, w którą się wcieliła.

Śp. Lidia Schneider związała się z Teatrem im. Norwida w 1995 roku, wcześniej pracowała w Teatrze Polskim w Szczecinie. Na swoim koncie miała wiele niezapomnianych ról, które potrafiła nasycić głębią i autentyzmem odgrywanych postaci.

W Jeleniej Górze zadebiutowała rolą Alicji w „Alicji w Krainie Czarów” (reż. J. Medwecki), w spektaklach dla dzieci wystąpiła jeszcze kilkakrotnie, warto też odnotować role tej aktorki w spektaklach dla dorosłej widowni : Agafia Tichonowna/Duniasza w „Ożenku” Gogola w reżyserii S. Fiedotowa, Wiera w „Wernisażu” Havla (reż. A. Krob), Balladyna w „Balladynie” Słowackiego (reż. G. Mrówczyński), Elektra w „Elektrze” H. von Hofmannstahla i Nina Zarieczna w „Czajce” Czechowa (oba spektakle w reż. M. Kleczewskiej), Viloetta w „Kordianie” Słowackiego (reż. A. Hanuszkiewicz), Małgorzata w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa (reż. S. Fiedotow), Ulrike Meinhof w „Śmierci człowieka-wiewiórki” i Klytajmestra w „Elektrze” w reż. N. Korczakowskiej.

W Teatrze Rozmaitości w Warszawie zagrała w spektaklu „Solaris.Raport” – również w reżyserii Korczakowskiej. Współpracuje także z Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, gdzie zagrała w spektaklu „Nelly” autorstwa i w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Wyreżyserowała i zagrała w kameralnym, nastrojowym spektaklu „Bella Cura”.

Lidia Schneider za swoje role uzyskała wiele nagród i wyróżnień, między innymi : 2007 r. - XXXVII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne - nagroda za rolę Ulrike Meinhof w spektaklu "Śmierć Człowieka-Wiewiórki", 2008 r. - Indywidualne wyróżnienie za rolę Urlike Meinhof w przedstawieniu "Śmierć człowieka wiewiórki" w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, 2008 r. - Srebrny Kluczyk za kreację aktorską spektaklu "Elektra", 2009 r. - Kalisz - Kaliskie Spotkania Teatralne - Nagroda za role Chóru-Normy Drugiej i Klitajmestry w "Elektrze" w reż. Natalii Korczakowskiej. Miłośnicy teatru zapamiętają też śp. Lidię Schneider z roli Christine w „Kolacji dla głupca”, komedii wg Francisa Vebera, w reżyserii Stefana Szaciłowskiego.

Aktorka pozostawiła męża i troje dzieci. Rodzinie zmarłej Artystki, Koleżankom i Kolegom Aktorom i całemu zespołowi Teatru im. Norwida składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Niech spoczywa w pokoju wiecznym!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group