Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10089
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oddolna inicjatywa dla niepełnosprawnych

Niedziela, 5 grudnia 2021, 9:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Oddolna inicjatywa dla niepełnosprawnych
Fot. Przemek Kaczałko
Stadion piłkarski przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze spełnia absolutne minimum dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, ale potrzeby są większe, na co zwrócili uwagę mieszkańcy prosząc zainteresowanych o spotkanie.

Z inicjatywy Krzysztofa Dziedzińskiego - mieszkańca Jeleniej Góry, na stadionie odbyło się spotkanie z konferencją prasową, podczas której zainteresowani wskazywali problemy i możliwe rozwiązania.

Spotkanie ma na celu merytoryczną rozmowę, aby rozwiązać wstydliwy problem w mieście - zaznaczył na wstępie inicjator akcji. - Gdy oglądałem mecz Karkonoszy, zobaczyłem kibiców, którzy wnoszą osobę na wózku - na trybunę. Każdy kto ma serce po odpowiedniej stronie chciałby coś zrobić. Zależy nam na tym, żeby zrobić za trybuną windę dla osób niepełnosprawnych, aby mogły się dostać na górną galerię - powiedział K. Dziedziński.

Ponadto powstała inicjatywa założenia Klubu Kibica Niepełnosprawnych.

Z Krzysztofem zauważyliśmy braki na stadionie. Jesteśmy w trakcie rozmów z KSON-em, aby założyć Jeleniogórski Klub Kibiców Niepełnosprawnych. Chcemy skupić ludzi wokół sportu, aby spędzali razem czas - powiedział Mariusz Marczak, członek Klubu Kibica Niepełnosprawnych Śląsk Wrocław, który od 8 lat mieszka w Jeleniej Górze.

Obecny był też prezes Term Cieplickich, czyli spółki, która zarządza obiektem miasta.

Od momentu rewitalizacji obiekt został w minimum dostępności dla osób niepełnosprawnych, ale dzisiaj tych osób przybywa i zwrócono się do nas... Po dyskusji uznaliśmy, że inicjatywa jest bardzo dobra. Obiektów sportowych w Jeleniej Górze mamy wiele, więc nie dotyczy to tylko tego obiektu - mówił na wstępie Dariusz Stolarczyk, prezes Term Cieplickich, który poinformował o porozumieniu pomiędzy miejską spółką a Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, który ma przeprowadzić audyt miejsc do poprawy oraz znaleźć możliwe do pozyskania środki finansowe na dofinansowanie zadania.

Zainteresowani podkreślali, że to ważne, aby mieli dostęp pod zadaszoną część trybun, gdyż na najniższym poziomie nie mogą się schronić przed deszczem, a co istotniejsze - oglądanie meczu z poziomu murawy nie jest tak atrakcyjne jak z górnych części trybuny.

Jak mam oglądać to z poziomu parteru to nie jest to dla mnie. Nie widać wszystkiego - nie jest to miłe. Obniżenie ogrodzenia też nie będzie satysfakcjonujące - dodał Adam Dąbrowski, który porusza się na wózku i chętnie by oglądał mecze w godnych warunkach.

Prezes KSON-u szacuje, że w Jeleniej Górze i powiecie jest 14-18 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Jest program Dostępność Plus, który stwarza szanse na dofinansowanie. W ramach naszych działań zrobimy audyt, przedstawimy go prezesowi spółki, a reszta leży po stronie prezydenta i radnych - powiedział Stanisław Schubert.

Na facebookowe zaproszenie inicjatorów odpowiedzieli też ludzie związani z polityką - Młodzi dla Wolności popierają pomysł i deklarują wsparcie inicjatorów. Przybył również Hubert Papaj, który w 2011 roku, gdy projekt przebudowy stadionu był zatwierdzany - był pierwszym zastępcą prezydenta miasta (Marcina Zawiły), ale jak tłumaczył - nie był wtedy odpowiedzialny za sport, a obecnie wspiera inicjatywę mieszkańców.

Przed dzisiejszym spotkaniem rozmawiałem z prezydentem Łużniakiem i oświadczył, że jest za tym, jeśli tylko nasze propozycje będą rozsądne - dodał S. Schubert. Dodatkowo, K. Dziedziński poinformował, że jest umówiony na spotkanie z Jerzym Łużniakiem w tej sprawie.

Twoja reakcja na artykuł?

13
52%
Cieszy
7
28%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
3
12%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
851
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group