Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5514
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Oddaliśmy Niemcom ich brudy

Środa, 20 grudnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Oddaliśmy Niemcom ich brudy
Fot. ŁOSG
30 ton śmieci komunalnych, które zza Nysy Łużyckiej wjechały nielegalnie do naszego kraju, powróciły we wtorek do miejsca ich nadania - Niemiec.

Na przejściu granicznym w Jędrzychowicach funkcjonariusze pogranicznicy odprawili, konwojowany przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego, transport odpadów. Został on zatrzymany przez ITD w okolicach Jeleniej Góry Była to już czwarta próba tego przewoźnika, który usiłował wwieźć do Polski śmieci.

Tym razem, najpewniej dzięki podstępowi, udało się przewiezienie przez granicę odpadków. Na szczęście kierowca nie zdążył wyrzucić ich na nielegalnym wysypisku, ponieważ wpadł zatrzymany przez wspomniany patrol drogowych inspektorów.

– Od początku roku funkcjonariusze Łużyckiego Oddziału SG ujawnili blisko 200 przypadków usiłowania wwiezienia na terytorium Polski transportów odpadów – wyjaśnia porucznik Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Do Polski niemieccy przewoźnicy usiłują przywieźć najróżniejszy „asortyment” brudów: począwszy od śmieci komunalnych poprzez niesortowaną, używaną odzież, zużyte opony, złom samochodowy, odpady budowlane.

Pojawiają się też przypadki, kiedy osoby przewożące śmieci używają podstępu, aby wwieź taki transport na terytorium naszego państwa.
– Deklarują wwóz do Polski odpadów budowlanych, na który wcześniej otrzymali zgodę głównego inspektora ochrony środowiska. W trakcie kontroli okazuje się, że przemycają – oprócz deklarowanego towaru – inne rodzaje odpadków.

Jak wyjaśnia por. J. Woźniak, mimo kontroli granicznej występują też sytuacje, w których udaje się przewoźnikom wwieźć do Polski odpady.
Jednak wspólne działania pograniczników, Inspekcji Transportu Drogowego oraz policji pozwalają ujawnić takie transporty podczas kontroli prowadzonych na drogach dojazdowych do przejść granicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group