Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 7498
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oddaj szpik! Możesz uratować komuś życie

Piątek, 21 stycznia 2011, 9:17
Aktualizacja: 9:18
Autor: Angela
W Polsce co godzinę rodzice małych dzieci, nastolatkowie lub dorośli dowiadują się, że mają nowotwór krwi potocznie zwany białaczką. Dla wielu z nich jedyną szansą jest przeszczep szpiku. By go jednak otrzymać, potrzebny jest dawca zgodny genetycznie. Taki zdarza się jeden nawet na kilka milionów osób. 5 lutego br. w przychodni Doktor ruszy pierwsza w Jeleniej Górze rejestracja dawców szpiku.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych prowadzi Fundacja DKMS Polska zarejestrowana 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. To na jej rzecz i w jej imieniu jeleniogórska pani doktor, Małgorzata Rybińska wraz z Urszulą Palus zorganizowały w Przychodni Doktor przy ul. Grottgera, jeleniogórską akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Dzień Dawcy Szpiku dla Tomka i innych”.

Podczas tego dnia wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 – 55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i oddaniu zaledwie 4 ml krwi potrzebnej do przeprowadzenia badania genetycznego – tłumaczy w piśmie Małgorzata Rybińska, lekarz z Przychodni Doktor w Jeleniej Górze oraz organizator akcji.

Urszula Palus dodaje, że zaangażowała się w rozpropagowanie akcji ponieważ jako honorowy krwiodawca zawsze chciała zrobić coś więcej, chciała oddać szpik.
– Za każdym razem byłam jednak odsyłana do Wrocławia, co wiązało się z kosztami przejazdu, być może również badań. Tu w Jeleniej Górze badania są zupełnie bezpłatne, pokrywa je fundacja. Samo zarejestrowanie się też nic nie boli, pobierane jest bowiem zaledwie kilka kropel krwi. To jest szczytny cel, akcja realnego ratowania życia – mówi pani Urszula.

Od czasu zarejestrowania się w grupie potencjalnych dawców na podarowanie szpiku można czekać kilka dni lub kilka lat. Prawdopodobieństwo znalezienia biorcy zgodnego genetycznie jest bardzo małe. Dlatego znalezienie odpowiedniego dawcy jest takie trudne. Często jest to wyścig z czasem, który trzeba wygrać. To, ile osób uda się uratować będzie zależało od ilości potencjalnych zarejestrowanych dawców.
– Liczy się naprawdę każdy człowiek, pomoc i wsparcie każdej jednostki i organizacji – dodają organizatorki.

Akcję honorowym patronatem objął prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group