Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9521
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odblaski dla pieszych i bezpieczeństwo na cmentarzach

Piątek, 14 października 2016, 8:33
Aktualizacja: Sobota, 15 października 2016, 9:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Odblaski dla pieszych i bezpieczeństwo na cmentarzach
Fot. Przemek Kaczałko
Podobnie jak w poprzednich latach, wystartowała akcja strażników miejskich mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. – Chcielibyśmy, aby każda osoba poruszająca się poza terenem zabudowanym (i nie tylko) miała element odblaskowy – mówił na czwartkowej (13.10) konferencji prasowej wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Poza terenem zabudowanym posiadanie w widocznym miejscu elementów odblaskowych jest obowiązkiem, ale strażnicy chcą, aby mieszkańcy posiadali takie elementy również w terenie zabudowanym. - Osoba, która nie ma elementów odblaskowych jest widoczna z odległości ok. 25-30 metrów i kierowca ma ok 1 sekundy na reakcję, natomiast element odblaskowy jak się poruszamy daje 4-5 sekund czasu reakcji dla kierowcy i pieszy jest widoczny ze 130-150 metrów – powiedział Jacek Winiarski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Akcja „Bądź widoczny na drodze” to także inicjatywa skierowana do dzieci. Strażnicy mają za zadanie przylepiać nieletnim w trakcie patroli (szczególnie po zmierzchu) odblaskowe uśmiechy i wręczać opaski.

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, zatem nie obejdzie się też bez patroli na cmentarzach. - Apelujemy do kierowców, aby korzystali ze środków komunikacji zbiorowej MZK. Jeżeli będą jechać własnym samochodem, to warto zachować szczególną ostrożność w okolicach cmentarza – mówił Jacek Winiarski.

Zastępca prezydenta przestrzega mieszkańców, aby uważali na to, co dzieje się wokół, gdy przebywamy na cmentarzach z uwagi na potencjalne kradzieże. - Czasami osoby, które sprzątają groby zostawiają swoje rzeczy osobiste obok grobu i wtedy pojawiają się złodzieje – dodał Jerzy Łużniak.

W konferencji prasowej wzięli też udział przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze, którzy wzorem lat poprzednich chcą udostępnić mieszkańcom optymalną liczbę kursów autobusów na trasie do miejsc pochówków.

- Przed 1 listopada, jak w również w dniu święta, autobusy będą kursowały podobnie jak w zeszłym roku, z lekkimi modyfikacjami – mówił Jerzy Wrona, członek zarządu MZK. - W sobotę i niedzielę, 29-30 października (w godz. 7:00 – 18:00) autobusy linii 12 będą kursowały jak w dni robocze – wyjaśnił Jerzy Wrona. Spółka miejska współpracująca z okolicznymi gminami wkrótce poda szczegółowy rozkład jazdy na te dni, bowiem trwają jeszcze uzgodnienia z Gminą Piechowice odnośnie linii 15 i 9.

- W Jeleniej Górze linia 12 będzie kursować jak w dni robocze, ale będą też przygotowane autobusy rezerwowe, gdyby się okazało, że jest ich za mało. Niezależnie od linii 12 będzie uruchomiona linia sezonowa w dniu 1 listopada – łącząca Zabobrze przez Podwale z cmentarzem przy ul. Sudeckiej. Będą one kursowały co pół godziny uzupełniając linię 12, aby te autobusy kursowały co 15 minut – wyjaśnił Leszek Chmielewski, kierownik eksploatacji MZK.

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
873
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group