Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6020
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Od miłości do nienawiści droga krótka

Wtorek, 19 listopada 2013, 7:55
Aktualizacja: Środa, 20 listopada 2013, 7:06
Autor: Elster
Jelenia Góra: Od miłości do nienawiści droga krótka
Fot. Organizator
W poniedziałkowy wieczór (18 listopada) w Teatrze im. Norwida zaprezentowano widowisko „DŁUGi ŁYKend” autorstwa Norma Fostera, w wykonaniu Białostockiego Teatru Komedialnia. Spektakl został wyreżyserowany przez Piotra Dąbrowskiego i Julię Wacławik–Dąbrowską.

Sztuki przenosi się na scenę zgodnie z literą tekstu, przekładając na polskie realia kulturowe. Tekst kanadyjskiego dramaturga Norma Fostera na potrzeby spektaklu przetłumaczył Mirosław Połatyński, aktor i reżyser, który osiedlił się w Kanadzie, gdzie skończył reżyserię i założył kompanię teatralną, z którą podróżuje po Europie.

W niedalekiej przeszłości, gdzieś na wschodzie Polski, w głębokiej Puszczy Białowieskiej, w luksusowym domku letniskowym bez drogi dojazdowej…Poznajemy gospodarzy: prawnika Karola (w tej roli Piotr Cyrwus), fana muzyki Krzysztofa Komedy, i psychoterapeutkę Wandę (Katarzyna Walter). Do nich przyjeżdżają goście, czyli zaprzyjaźniona inna dojrzała para: nieudolny scenarzysta Robert Rojek (Wojciech Wysocki) i właścicielka sklepu Pola (Maja Barełkowska), która słucha Dody. Chcą podczas spotkania odsapnąć od codzienności i łyknąć (nawiązanie do tytułu) jakiegoś mocniejszego trunku. Wszyscy oni kochają się i nienawidzą zarazem.

Na przykładzie historii o dwóch nieudanych związkach Norm Foster opowiedział o braku porozumienia, o samooszukiwaniu się, o dociekaniu prawdy i nieprawdy. Iluzja uczuć budowana przez całe życie może zostać zburzona jednym gestem, rzuconym pochopnie słowem. Romansowe zawikłania między parami, retrospekcje ważnych momentów z ich życia łatwo mogą osunąć się w truizmy.

Spektakl dostarczył publiczności zdrowego śmiechu. Farsowe postacie Norma Fostera mają kilka świetnych odsłon. Dzięki dobrej robocie Katarzyny Walter (m.in. Agnieszka Olszewska w „Na Wspólnej”), Mai Barełkowskiej (m.in. Berta Kurchner z „Czasu honoru”), Wojciecha Wysockiego (czyli dr Mieczysław Wezół w „Ranczo” lub pisarz Jerzy Dudek z „Na Wspólnej”) oraz Piotra Cyrwusa, lubianego przez Polaków za rolę Rysia Lubicza z serialowego „Klanu”, widowisko utrzymało swoją rangę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
687
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group