Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5969
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oczyszczalnia w Mysłakowicach do modernizacji

Wiadomości: Mysłakowice
Poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:17
Autor: Joanna
Oczyszczalnia ścieków w Mysłakowicach wymaga modernizacji – takiego zdania są władze Mysłakowic i przedstawiciele KSWiK. Powodem jest zanieczyszczanie rzeki Łomnicy. Oczyszczalnia nie jest już w stanie przerobić ścieków, które do niej trafiają.

W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie wiejskie w GOK-u w Mysłakowicach poświęcone tematowi rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Przybyli na nie między innymi przedstawiciele Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji oraz gminy Mysłakowice. Instalacja obsługuje Karpacz oraz gminy Mysłakowice i Podgórzyn i obecnie nie jest już w stanie przerobić ilości ścieków, które do niej trafiają. W konsekwencji zanieczyszczana jest rzeka Łomnica.

Rozwój regionu oraz powstanie nowych, dużych inwestycji spowodowały, że ścieków jest więcej. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nakazał rozwiązać problem zanieczyszczania rzeki, co wiąże się z modernizacją oczyszczalni do końca 2018 roku. Jeżeli gmina nie rozwiąże tego problemu zostaną na nią nałożone duże kary.

– Ładunek, który trafia do oczyszczalni jest pięciokrotnie wyższy niż na jaki ta oczyszczalnia została zaprojektowana – wyjaśniali przedstawiciele KSWiK. Mieszkańcy obawiają się, że skutkiem tej modernizacji będzie wzrost i tak już wysokich cen. – Chcemy, aby ta rozbudowa nie spowodowała wzrostu cen za wodę i ścieki. Dlatego jest propozycja rozbudowy oczyszczalni łącznie z przetwarzaniem osadów. To ma na celu ograniczyć koszty funkcjonowania i ma zagwarantować, że cena nie wzrośnie, a nawet powinna spaść. Trzeba podejmować decyzje, aby ścieki przestały napływać do rzeki – powiedział podczas spotkania wójt gminy Mysłakowice Michał Orman.

Aby modernizacja nie spowodowała wzrostu cen jest pomysł przerabiania osadów na nawóz. To budzi ogromnie wątpliwości wśród mieszkańców Mysłakowic, którzy obawiają się, że wpłynie to źle na jakość powierza, tym bardziej, że osad transportowany byłby także z innych miejscowości.

– To jest dobre rozwiązanie. Spowoduje, że nie będzie kosztów wywożenia osadów. Nawóz nie śmierdzi – podkreślał Jerzy Grygorcewicz, prezes KSWiK.

Przedstawiciele KSWiK uzasadniali swoją propozycję przerobu osadu m.in. tym, że cena za wywóz może wzrastać. Przerób osadów ma być korzystnym rozwiązaniem. Mieszkańcy nie chcą jednak, aby rezultatem była nieprzyjemna woń.

Podczas zebrania zaproponowano wyjazd do oczyszczalni, która przerabia osad. – Padła propozycja, aby do takiej oczyszczalni pojechać, zobaczyć jak to funkcjonuje – powiedział Michał Orman. Wyjazd prawdopodobnie odbędzie się na początku stycznia 2018 roku. Informacje ukażą się na stronie internetowej Gminy Mysłakowice.

Koszt pierwszego etapu modernizacji oczyszczalni to kilkanaście milionów złotych. Jeszcze nie wiadomo kto tę inwestycję sfinansuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~tajolka 4-12-2017 13:52
Jak nie wiadomo kto inwestycję sfinansuje? Toż to wszyscy zapłacą za budowę, tj. Mysłakowice, Podgórzyn i Karpacz. Tylko po ile?
~joLA 4-12-2017 14:05
Trzeba zapytać wójta i radnych Podgórzyna jak sprawę budowy załatwić. Mają doświadczenie przy budowie szkoły. Oni (wójt i radni) najpierw pojechali z przyszłym wykonawcą oglądać szkoły, które ten wykonawca im pokazał, bo sam wybudował. Potem ten sam wykonawca stanął jeden do przetargu, później go wygrał a teraz buduje szkołę za 20 mln. Można, można
~x 5-12-2017 9:19
do: ~joLA (14:05)
kto ci bronił stanąć do przetargu? załóż firmę, zatrudnij ludzi, przecież to równie proste jak pisanie komentarzy, nie?
~joLA 5-12-2017 11:11
do: ~x (9:19)
Co? Uderz w stół nożyce się odezwą
~Wiesława 4-12-2017 14:28
Ceny nie wzrosną ,tak jak nie wzrosły po wybudowaniu tej gdzie ścieki pcha się pod górke. Mieszkamy w depresji i w całej gminie nie było miejsca na oczyszczalnię żeby ścieki mogły spływać grawitacyjnie.No,ale ja baba od garów wiem, że to jest tańsze ,a nasi wykształceni rządzący tego nie wiedzą ,czy nie chcą wiedzieć .Tak to jest ,kiedy urzędnik za nic nie odpowiada.
~Tadziu 4-12-2017 15:44
A kiedy jeleniogórska oczyszczalnia do modernizacji??? Ten odwieczny smród atakujący nasze miasto jest nie do zniesienia - uprzykrza życie mieszkańcom i turystom. Słaba wizytówka miasta turystycznego - niemal że uzdrowiskowego ( przez Cieplice)
~Kokos 4-12-2017 16:52
Tak samo nie będzie siedzieć jak nie śmierdzi w szklarskiej. Tam z kolei mówi, że śmierdzi bo to oczyszczalnia.jak za dużo ścieków to do rzeki, i wszystko gra ,potem to pijemy i tez gra.
~Olo 4-12-2017 19:29
A ktoś podsumuje ile kosztują woda + scieki w Mysłakowicach a ile w Karpaczu? Różnica jest kolosalna by nie mówić gigantyczna.
~Mieszkaniec 4-12-2017 20:10
My już mamy.dość tych urzędników w Mysłakowicach bo mieszkańcom nie pomagają tylko podwyższają wode ścieki mając śmietnisko oczyszczalnie na swoim terenie a płacimy najwięcej niemogą podnieść opłaty za wode bo rząd zablokował w całej Polsce niedługo skończy się to męczenie mieszkańców bo wybory za pasem czas się będzie pożegnać z radnymi mysłakowic i niemiłym skarbnikiem.
~wx 4-12-2017 20:25
Fakt rada w maślankowicach to katastrofa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group