Sobota, 31 lipca
Imieniny: Heleny, Ignacego
Czytających: 5057
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa. Inwestycja nabiera rozpędu

Środa, 27 kwietnia 2011, 7:25
Aktualizacja: Czwartek, 28 kwietnia 2011, 7:21
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa. Inwestycja nabiera rozpędu
Fot. Agrafka
Trwają intensywne prace przy realizacji najdroższego zadania z zakresu drogownictwa: budowie pierwszego odcinka obwodnicy południowej. Do końca roku mają zostać ukończone prace na ulicy Konstytucji 3 Maja. Tam powstaje już jednoprzęsłowa przeprawa. Na ulicy Wincentego Pola budowany jest most nad Bobrem.

Projekt zakłada budowę ponad dwukilometrowego odcinka drogi z wielopoziomowym węzłem drogowym w Grabarowie, estakadą i dwoma mostami przebiegającymi nad Bobrem. Inwestycja połączy tzw. węzeł grabarowski z ulicą Sudecką. Takie rozwiązanie odciąży z ruchu samochodowego m.in. ulicę Wojska Polskiego, a także poprawi przejezdność ul. Jana Pawła II.

– Jednoprzęsłowy most powstaje zgodnie z planami. Trwa realizacja budowy przyczółku, na której zostanie wsparta konstrukcja. Ponieważ ten węzeł komunikacyjny powstawał około 40 lat temu i nie został wtedy ukończony, wraz z pracami mostowymi trwają na tym odcinku także prace drogowe związane z uzbrojeniem węzła w sieć odprowadzającą wody opadowe, a także przebudowa urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych oraz gazowych – poinformował Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Obwodnica zacznie się na węźle Grabarów. Potem będzie przebiegać istniejącą ul. Wincentego Pola, gdzie także trwa już budowa mostu przez rzekę Bóbr, a następnie aż do ulicy Sudeckiej wybudowany zostanie nowy odcinek, który będzie się kończył skrzyżowaniem. Ruch samochodowy w stronę Szklarskiej Poręby, Karpacza czy Niemiec będzie mógł odbywać się właśnie przez obwodnicę. ale dopiero po zakończeniu całości inwestycji, z której na razie realizowany jest tylko etap pierwszy. Dobudowane będą także zjazdy, między innymi w kierunku ulicy Krakowskiej, która zyska na znaczeniu komunikacyjnym. Wzdłuż obwodnicy będą też trakty dla rowerzystów. Na razie nie wiadomo, kiedy zakończy się realizacja całości projektu. Aktualnie budowana droga ma być gotowa w 2012 roku.

To najdroższa inwestycja Jeleniej Góry: prace kosztują 82 miliony 930 tysięcy złotych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego). W kosztach partycypuje także urząd marszałkowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group