Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7737
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Obwodnica południowa drogą krajową?

Piątek, 21 maja 2010, 7:54
Aktualizacja: Sobota, 22 maja 2010, 14:15
Autor: Angela
REGION: Obwodnica południowa drogą krajową?
Fot. .....
Trwa procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu budowy obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry, a przedstawiciele Sejmiku Wojewódzkiego już myślą o znalezieniu sposobu sfinansowania jej kolejnego etapu. Jednym z pomysłów jest zmiana kwalifikacji tej drogi z wojewódzkiej na krajową.

O zmianę kwalifikacji obwodnicy południowej z drogi wojewódzkiej na drogę krajową samorząd wojewódzki planuje ubiegać się po wybudowaniu jej pierwszego etapu, czyli zakończeniu prac odbiorze i jej uruchomieniu.

– Już dzisiaj myślimy jak dokończyć obwodnicę południową, bo koszt wybudowania drugiej jej części czyli od ulicy Sudeckiej w kierunku do Szklarskiej Poręby, to kwoty niebagatelne, na które Jeleniej Góry nie będzie już stać. Miasto tego nie udźwignie – mówi Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

– Dlatego rozmawiamy o tym, by przerzucić to zadanie na barki rządu. W tym celu trzeba zmienić kwalifikację drogi z wojewódzkiej na krajową. To jest możliwe, ale wymaga pewnych prac legislacyjnych. Po wybudowaniu tej obwodnicy, chcemy by przejął ją zarząd dróg krajowych i dokończył jej budowę już jako obwodnicę krajową. Mamy w tym temacie wsparcie i nad tym pracujemy, bo chcemy zakończyć te prace w ciągu 4 – 8 najbliższych lat. Nie wiemy bowiem, na ile rząd się zgodzi – dodaje Pokój.

W pierwszym etapie obwodnica południowa zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej. Pieniądze na pierwszy etap, 46 milionów złotych, pochodzą z Regionalnego Funduszu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Wartość całej inwestycji szacowana jest na około 125 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group