Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 5414
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obchody rocznicy II wojny światowej

Sobota, 3 września 2016, 8:02
Aktualizacja: Niedziela, 4 września 2016, 7:59
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Obchody rocznicy II wojny światowej
Fot. Przemek Kaczałko
W 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej (a dokładnie dzień później – 2.09) w Jeleniej Górze odbyła się uroczystość upamiętnienia tragicznych wydarzeń, które mają być przestrogą dla kolejnych pokoleń. Przy Mieczach Piastowskich w Parku Zdrojowym spotkali się kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz szkół.

Uroczystość poprowadził płk. Marek Gołębiowski z Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”. Uświetniła ją orkiestra dęta Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, a wśród uczestników tradycyjnie można było spotkać kombatantów i przedstawicieli organizacji pozarządowych, dla których ważna jest pamięć o wydarzeniach historycznych.

- Jak zwykle na początku września spotykamy się tutaj, aby razem oddać cześć, wyrazy szacunku tym, którzy brali udział w walkach 1939 roku, aby wyrazić pamięć o tych, którzy byli z nami, ale już ich nie ma. Aby to ważne wydarzenie dla Polski, dla całego świata. Trzeba to uczcić i wspólnie powiedzieć: pamiętamy – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Włodarz miasta przypomniał, że wkrótce będzie rozpatrywany wniosek o nazwanie jednej z ulic w Cieplicach imieniem rotmistrza Jana Ładosia – ciepliczanina.

- Z szacunkiem należy mówić o tych, którzy walczyli, którzy polegli. Trzeba pamiętać, że były przyczyny, które doprowadziły do naszej klęski w roku 1939. O tym trzeba otwarcie rozmawiać i pamiętać, że polityka zagraniczna II RP nie była polityką, która była jasna od samego początku dla naszych sojuszników, do których miano pretensje, że nas nie wsparli. Z przymrużeniem oka w okresie międzywojennym patrzono na ekscesy grup nacjonalistycznych w Niemczech, w Polsce – traktowano je jako marginalne, ale to był początek wielkiego problemu dla Polski i całego świata – dodał Marcin Zawiła prosząc o poważne traktowanie historii, również krytyczne.

W uroczystościach wziął udział kpt Witold Poławski - jedyny w Polsce żołnierz dywizji gen. Stanisława Maczka. Był też płk Edward Jakubowski, który w swoim wystąpieniu tradycyjnie przybliżył tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej. - Nasze pokolenie dobrze pamięta, że cały wrzesień był pogodnym i słonecznym miesiącem, co było korzystne dla wrogów. Pamiętam 1 września 1939 roku. Dokonali IV rozbioru Polski – mówił płk. Edward Jakubowski, który dwukrotnie podkreślił wagę słów, że historia ten jeden ma błąd, że wolność krzyżami się mierzy.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Mieczami Piastowskimi, a następnie uczestnicy udali się na tradycyjną grochówkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
451
Tak
30%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group