Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 2793
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obawy o laboratorium: z chemicznego na językowe

Środa, 16 lutego 2011, 8:15
Aktualizacja: 8:15
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Obawy o laboratorium: z chemicznego na językowe
Fot. Agrafka
Jeden z absolwentów Gimnazjum numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze podzielił się z nami przemyśleniami o utrudnieniu nauczania chemii i biologii z powodu przeniesienia zaplecza pracowni biologicznej i chemicznej do „kantorka” fizycznego, w celu zagospodarowania pomieszczenia na salkę językową.

– Dotarła do mnie informacja, że dyrekcja tej szkoły ma zamiar zlikwidować zaplecze pracowni biologicznej i chemicznej i przenieść je do zaplecza sali fizycznej. Przeniesienie odczynników chemicznych, szkła laboratoryjnego, jak i eksponatów potrzebnych do nauczania biologii do zaplecza sali fizycznej znacznie utrudni funkcjonowanie uczniów na lekcjach chemii, biologii oraz kółkach tychże przedmiotów. Warto wiedzieć, że zaplecze „fizyczne” znajduje się na drugim końcu szkoły! – napisał absolwent.

– Wszystkie trzy zaplecza ścisłych, jakże ważnych w rozwoju młodego człowieka, przedmiotów zostaną upchnięte do jednej sali. W zamian zaplecza chemiczno-biologicznego ma powstać salka językowa. Analizowałem plan lekcji w tym gimnazjum i dodatkowa sala nie przyniesie większej korzyści, a tylko spadek komfortu i poziomu nauczania chemii i biologii – dodał.

Jak poinformowała dyrektor Gimnazjum numer 1 im. T. Kościuszki Jolanta Piasecka, zagospodarowanie np. zaplecza geograficznego na salkę do nauczania języków obcych pozwoliło na prowadzenie zajęć językowych w mniejszych grupach co jest bardzo korzystne dla uczniów.

– Zaplecze chemiczne i biologiczne będzie połączone z fizycznym. Dokładniej utworzone zostanie zaplecze fizyczno-chemiczne z elementami pomocy biologicznych. W klasopracowniach z tych przedmiotów, w nowych szafkach, będą znajdowały się pomoce potrzebne do nauczania tychże właśnie przedmiotów, natomiast niewielka ilość odczynników będzie znajdować się w zapleczu fizyczno-chemicznym.

Podstawa programowa, która dwa lata temu zagościła w gimnazjach wprowadza naukę drugiego języka obcego, dlatego zależy nam aby pozyskiwać, w miarę możliwości, nowe pomieszczenia. Z pomieszczenia, z którego mało się korzystało powstanie salka językowa wyposażona najnowocześniejszy sprzęt, w tablicę interaktywną, rzutnik multimedialny, głośniki multimedialne, nowe ławki w kształcie trapezu i nowe krzesła. Salka ta wykorzystywana będzie także do nauczania innych przedmiotów oraz prowadzenia różnego rodzaju kół. Staramy się aby nasza szkoła była na miarę XXI wieku – dodała.
Podstawa programowa tych przedmiotów uległa zmianie. Na zajęciach np. z chemii wykonuje się doświadczenia z substancjami, które nie wymagają podejmowania większych kroków zabezpieczających, czy też deponowania ich na zapleczu. Sprzęt i rodzaj doświadczeń przystosowany jest do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Realizowany jest program „Chemia w małej skali” (pisaliśmy o warsztatach w jego ramach przed tygodniem).

- Uczniowie robią doświadczenia stosując bardzo małe ilości substancji. Dlatego też korzystamy z niewielkich pojemników z polipropylenu, już nie potrzebne są wielkie zlewki i pipety typowo laboratoryjne. Również zamiast palnika korzystamy z podgrzewaczy ze stearyny. W ten sposób zmniejszamy także koszty przeprowadzanych doświadczeń podczas lekcji – powiedziała Krystyna Płonczkier, nauczyciel chemii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group