Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 12495
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Oaza eko–sztuki od dziś

Piątek, 1 czerwca 2018, 7:18
Aktualizacja: Sobota, 2 czerwca 2018, 7:38
Autor: Ewa Han
Region: Oaza eko–sztuki od dziś
Fot. Użyczone
Od 1 czerwca w – usytuowanej w Przesiece przy jednej z dróg prowadzących do wodospadu Podgórnej, vis a vis baru „Pod Wesołym Misiem” – plenerowej galerii rzeźby NAJA zagościły nowe prace.

Czwarty sezon funkcjonowania tej niekonwencjonalnej oazy piękna rozpoczął się pod hasłem „eko-sztuki”. W galerii NAJA prezentowane są kompozycje autorstwa kadry dydaktycznej, absolwentów oraz studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie rzeźby zrealizowane zostały w naturalnych tworzywach – metalu, kamieniu bądź glinie ceramicznej. Kształtem swym nawiązują one do form i zjawisk spotykanych w naturze, co znakomicie współgra z krajobrazem, w którym dzieła artystów zostały wyeksponowane.

Osoby zakochane w karkonoskich pejzażach bądź odwiedzający po raz pierwszy niezwykle urokliwą turystyczną miejscowość, jaką jest Przesieka, odnajdą w NAJI te same klimaty, które powodują, iż udają się na górskie wędrówki. Wśród zieleni traw natrafią na ptasie „gniazdo” autorstwa Katarzyny Kombor. Spoza omszałego kamienia spojrzy na nie – wyróżniający się rozłożystym ogonem – ceramiczny „Paw” Jolanty Kasińskiej, w której wyobraźni zrodził się również – będący połączeniem smoka z kotem – „Bazyliszek”. Na bacznych obserwatorów czekają zwisające z drzew ceramiczne kompozycje Wiktorii Koenigsberg „Emigracja” i „Aqua”, a promienie wiosennego słońca igrają w szklanych kropelkach zastygłych na kamiennym liściu Alojzego Gryta.

Znawców kobiecej urody zachwycą bez wątpienia rzeźby Stanisława Wiącka „Akt” i „Dobre miejsce”. Natomiast tym, którzy poszukują w sztuce symbolicznych wątków przypadnę na pewno do gustu kompozycja autorstwa Jacka Wiącka „Rodak” oraz „Aluminiaki” Michała Wysockiego.

Odwiedzającym NAJĘ rzucą się też w oczy strzelające ku niebu ramiona rdzawej kompozycji Michała Bączkiewicza, a obraz formowania się karkonoskich kotłów i żlebów unaoczni im – przypominająca jęzor lawy – rzeźba Michała Puszczyńkiego.

Na najnowszą prezentację przesieckiej galerii złożyły się prace, które można zaaranżować w plenerze, jak też wyeksponować we wnętrzu mieszkalnym bądź biurowym.

Do grona tych pierwszych zaliczają się bez wątpienia wymodelowany z celowo postarzanej blachy „Zastygły” Wojciecha Małka oraz symbolizująca motywy upływu i przemijania „Forma ogrodowa” Darii Kowalewskiej. W zaciszu domowym lub tętniącym życiem biurze sprawdzą się natomiast drobne ceramiczne pudełeczka Margaret Karimowej, barwne kotki Barbary Markiewicz, urocze kózki Ireny Radkiewicz oraz wazony i misy Joanny Opalskiej-Brzeckiej.

Tyle o pięknie zaklętym w dziełach plastycznych, lecz galeria NAJA – z racji swego usytuowania u stóp Karkonoszy, wśród rozłożystych świerków, brzóz i sosen – zachwyca także swym niepowtarzalnym klimatem oraz przebogatą paletą barw kwitnących na jej terenie krzewów i kwiatów. Warto zatem odwiedzić ją „w drodze do gór” lub podczas weekendowego spaceru, by ponapawać się sztuką i naturą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
883
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
 
Kultura
Fani czekali długie miesiące, ale się doczekali
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group