Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 7279
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O zdolnych dbajcie jak o diamenty!

Piątek, 24 września 2010, 15:24
Aktualizacja: Sobota, 25 września 2010, 16:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: O zdolnych dbajcie jak o diamenty!
Fot. TEJO
Koncertem Orkiestry Symfonicznej przy PSM I i II stopnia rozpoczęły się dziś uroczyście II Karkonoskiej Spotkania Edukacyjne poświęcone rozwijaniu uzdolnień. Za wzór postawiono Fryderyka Chopina, który jest patronem mijającego roku. – Dbajmy o talenty, bo z tego będą tylko korzyści – mówił Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Pierwszym akcentem II KSE było otwarcie wystawy poświęconej eksponatom tyczącym Fryderyka Chopina zgromadzonym w szkolnych bibliotekach. Znalazły one miejsce w gablotach w Książnicy Karkonoskiej. Po godz. 10 rozpoczęła się wielka gala w Filharmonii Dolnośląskiej wypełnionej niemal do ostatniego miejsca uczniami, nauczycielami oraz gośćmi spotkań. Przybyli, między innymi, zastępca prezydenta miasta Miłosz Sajnog, dyrektorka wrocławskiego DODN Małgorzata Bacia, oraz naczelnik wydziału oświaty jeleniogórskiego magistratu Waldemar Woźniak.

Po powitaniu przez koordynującą KSE Jolantę Wójtowicz-Kut, Zygmunt Korzeniewski przypomniał nazwiska wielu znanych postaci z historii, które – pomimo różnorakich trudności w szkole – wpisały się na trwałe w spuściznę dziejów. Wyczytał też listę znanych jeleniogórzan, których łączy talent do rozmaitych dziedzin, czy to naukowych, czy to artystycznych, czy też sportowych. Okazuje się, że nasze miasto ma pośród swoich mieszkańców lub tych, którzy stąd pochodzą, jednostki wybitne: choćby Maję Włoszczowską, Marcina Wyrostka, czy też Dariusza Milińskiego. Wszystko dzięki talentowi, który wielu znanym pisarzom i naukowcom dał klucz do sławy. Sam talent nie wystarczy, bo – jak podkreślił Z. Korzeniewski – trzeba o zdolnych dbać jak o diamenty.

Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta miasta, przyznał, że sam nie był uczniem wybitnym. – Zdarzyło mi się poprosić kolegę o zeszyty, bo moje nie spełniały wymagań stawianych przez nauczycieli. Okazało się, że kolega zeszytów nie miał, bo nie notował, ponieważ zapamiętywałwszystko, co mówili nauczyciele – samorządowiec tej treści anegdotą ubarwił swoje wystąpienie. Podkreślił też, że miastu zależy na uczniach zdolnych, bo to świetni "ambasadorzy".

W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Symfoniczna przy PSM I i II im. Stanisława Moniuszki pod batutą Sławomira Kupczaka. Nie był to zwyczajny koncert, bowiem dyrygent po raz ostatni prowadził ten zespół w Jeleniej Górze.

Sławomir Kupczak, choć jest jednym z najlepszych kompozytorów polskich, którego dzieła są cenione i nagradzane, musi rozstać się z młodzieżą ze względów formalnych. Brakuje mu bowiem dokumentu uprawniającego do prowadzenia orkiestry szkolnej, a takie są wymogi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem prowadzącym szkół muzycznych.

Wielka szkoda, bowiem pod batutą Sławomira Kupczaka i dzięki nauczycielom instrumentów orkiestra PSM sięgnęła wyżyn umiejętności. Oczywiście – tu też niezbędny okazał się talenty, a raczej jego nagromadzenie w tylu zdolnych jednostkach. Jutro zespół wyjeżdża na przełożone z kwietnia tournee do Belgii. Po powrocie orkiestrę przejmie inny nauczyciel. Sławomir Kupczak pozostanie nauczycielem przedmiotów muzycznych.

Dzisiejszy występ został przyjęty gorącymi oklaskami na stojąco. Orkiestra zagrała opracowania fortepianowych dzieł Chopina, akompaniowała także Bartoszowi Skłodowskiemu, który wykonał pierwszą część Koncertu Fortepianowego f-moll Chopina, a także pokazała się w innych dziełach, w tym kompozycji S. Kupczaka „Intermezzo”. Zabrzmiał Polonez z „Pana Tadeusza” Kilara oraz – szczególnie entuzjastycznie przyjęty – temat z filmu o Jamesie Bondzie w opracowaniu Wojciecha Gąssowskiego. Brawo!

Dalsza część wykładów, konkursów i prezentacji odbywać się będzie do jutra w siedzibie DODN. Program w zakładce: artykuły sponsorowane.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group