Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 6995
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: O Powszechnej Wystawie Lwów 1894 w Bukowcu

Wtorek, 12 września 2017, 13:32
Aktualizacja: 13:39
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: O Powszechnej Wystawie Lwów 1894 w Bukowcu
Fot. Użyczone/ K. Tęcza
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich (Oddział w Jeleniej Górze) wraz z Regionalną Pracownią Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Związku Gmin Karkonoskich zorganizowało w sobotę 9 września spotkanie z okazji 123 rocznicy Powszechnej Wystawy Krajowej, jaka miała miejsce w roku 1894 we Lwowie.

Wystawa miała na celu pokazanie osiągnięć gospodarczych i kulturalnych Galicji, a także prezentację dzieł sztuki i kultury narodu polskiego.

Przygotowanie wystawy trwało dwa lata. Zbudowano wówczas 129 pawilonów ustawionych na powierzchni 50 hektarów. Przy tak wielkim przedsięwzięciu zdecydowano się na zamówienie wyjątkowego dzieła jakim była Panorama Racławicka Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Uruchomiono także pierwszy we Lwowie elektryczny tramwaj łączący tereny wystawy z miastem.

Na czele Komitetu Wystawy stanął książę Adam Sapieha a dyrektorem został dr Zdzisław Marchwicki. Wystawę, czynną niespełna pięć miesięcy, odwiedziło prawie 1 milion 200 tysięcy widzów, w tym cesarz Franciszek Józef I.

Spotkanie w Bukowcu miało na celu przypomnienie tego niezwykłego wydarzenia i pokazanie, że Galicja, uważana za najbardziej gospodarczo zacofaną część ziem austriackich, również miała swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki, sztuki, techniki, gospodarki i przemysłu.

Podczas spotkania referat o wystawie przedstawił Henryk Mitraszewski. Cały tekst został umieszczony w specjalnej publikacji przygotowanej przez Henryka Mitraszewskiego i Stanisława Kańczukowskiego, złożonej przez Wydawnictwo AD REM i wydrukowanej w RPK Karkonoszy w Związku Gmin Karkonoskich. Zaprezentowano również wystawę fotograficzną ukazującą tereny wystawowe.

W drugiej części spotkania była okazja do degustacji przyniesionych tradycyjnych potraw kresowych oraz nalewek. Były tańce przy ognisku, a śpiewane pieśni niosły się daleko po wodzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group