Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8565
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: O pierwszej pomocy w szkole w Łomnicy

Czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:27
Autor: Org
Region: O pierwszej pomocy w szkole w Łomnicy
Fot. Użyczone
W Szkole Podstawowej w Łomnicy odbyło się 6 kwietnia spotkanie młodzieży z ratownikiem medycznym oraz harcerzami Karkonoskiego Hufca ZHP. Ok 50 osób zapoznano z zasadami zastosowania defibrylatora w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca. Zajęcia pod okiem Adama Niklewicza i Anny Kamińskiej prowadzili harcerze, którzy wcześniej przeszli szkolenie pod okiem ratowników z firmy DiveMed.

Działania w Łomnicy są kontynuacją akcji zapoczątkowanej w połowie lutego w Jeleniej Górze. M.Synówka przekazał wtedy pięciu podstawówkom i hufcowi ZHP trenażery AED. Pomysłodawcą rozszerzenia działań na teren gmin ościennych jest Przemysław Pochmara - mieszkaniec Karpnik w gminie Mysłakowice a zawodowo wieloletni kierowca MZK.

Pan Przemek uważa, że wszystkie formy edukacji z zakresu ratowania życia są warte popularyzacji. W szeregach MZK jest wielu kierowców-ratowników, którzy dzięki posiadanym umiejętnościom skutecznie ratowali pasażerów i nie tylko.

Szkoła w Łomnicy została wybrana ze względu na miejsce zamieszkania p.Pochmary i zainteresowanie Urzędu Gminy tą formą działań. Wójt Michał Orman zapowiedział zakup treningowego defibrylatora żeby był do ciągłego wykorzystania w szkołach w Mysłakowicach, Łomnicy i Kostrzycy. Jest plan, by gmina pozyskała również urządzenie kliniczne.

Mariusz Synówka i Jarosław Przybylski z firmy DiveMed (organizatorzy działań w Jeleniej Górze) rozmawiali o potrzebie stworzenia lokalnej mapy dostępności AED by w razie potrzeby z poziomu smartfona można było zlokalizować najbliższe dostępne urządzenie.

M.Synówka: to wiedza, która na równi z umiejętnościami obsługi sprzętu może przyczynić się do uratowania życia. Mamy jeszcze kilka innych pomysłów na popularyzację wiedzy o AED. Będziemy o tym informować na bieżąco w ramach podjetych działań.

Akcji patronuje Towarzystwo Karkonoskie.

W spotkaniu uczestniczył młodszy inspektor W.Chmiel - komendant Komisariatu Policji w Kowarach, który sprawuje "opiekę" nad łomnicką szkołą oraz dyrektor Związku Gmin Karkonoskich Witold Szczudłowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group