Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5976
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O monetach w muzeum

Wtorek, 5 kwietnia 2022, 10:30
Autor: Manu
Jelenia Góra: O monetach w muzeum
Fot. BM
Tylko do 26 czerwca w Muzeum Miejskim “Domu Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze–Jagniątkowie oglądać można wystawę “Moneta – środek płatniczy, środek propagandy, dzieło sztuki”. Ekspozycja ukazuje nie tylko współczesne monety krajowe Narodowego Banku Polskiego, lecz także kolekcjonerskie i unikatowe, których nie ma w tradycyjnym obiegu.

Prezentowane na wystawie czasowej monety pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, składającej się z kolekcji monet Narodowego Banku Polskiego. Stworzone z niezwykła finezją i detalami monety przedstawione są nie tylko jako środek płatniczy, lecz również środek propagandy a nawet swoiste dzieło sztuki.

Muzeum obecnie posiada też bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Lekcje muzealne odbywają się w zabytkowej willi “Wiesenstein”, w domu Gerharta Hauptmanna, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1912. Tym razem celem było przybliżenie roli pieniądza w życiu dawnych i współczesnych pokoleń oraz ukazanie znaczenia, jakie odgrywa pieniądz w życiu człowieka.

Podczas lekcji muzealnej uczniowie zapoznali się z historią polskiego pieniądza oraz poznali środki płatnicze, które były w obiegu przed pojawieniem się złotego. Moneta – choć powoli wypierana przez elektroniczne formy płatności, nadal powszechnie obecna w naszym życiu, jest już z nami od ponad 2500 lat. Każdy zna ją jako środek płatniczy, ale nie każdy dostrzega jej aspekt propagandowy, nie każdy dostrzega walory artystyczne jakie może nieść – rekomenduje przewodniczka po wystawie Katarzyna Trembecka.

Monety wykonane są ze srebra lub stopu metali nazywanych “Nordic Gold”. Na awersach znajduje się orzeł w koronie i wartość złotówkowa, a na rewersach pełna paleta wydarzeń, postaci i okoliczności związanych z historią i miejscami w Polsce. Monety mają różny ciężar i wartość, a nawet kształt.

Przy okazji otwarcia wystawy, Muzeum Miejskie – Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze–Jagniątkowie zorganizowało konkurs plastyczny pt. “Moneta marzeń”. Jego laureatką została pierwszoklasistka z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza – Karolina Myslyvets.

Twoja reakcja na artykuł?

12
86%
Cieszy
1
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group