Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7627
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O Kresach Wschodnich w Książnicy Karkonoskiej

Piątek, 20 lutego 2015, 8:32
Aktualizacja: 8:35
Autor: Mea
Jelenia Góra: O Kresach Wschodnich w Książnicy Karkonoskiej
Fot. Archiwum Organizatora
Otwarcie wystawy książek o Kresach Wschodnich oraz prelekcja prof. Bogdana Roka na temat „Historiotwórczej roli Kresów w kształtowaniu granic II Rzeczypospolitej” odbyły się w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.

Wystawę oraz prelekcję zorganizował jeleniogórski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Książki pochodzą z prywatnych zbiorów Jana Dacha, Stanisława Kańczukowskiego i Janusza Swatowskiego.

- Staramy się przybliżać historię dawnej Polski, dlatego wystawiliśmy ok. 50 książek m.in. o sztuce kresowej, malarstwie lwowskim, architekturze, zabytkach, dzieciach Lwowa, piosenkach kabaretowych, dawnym Pokuciu i Huculszczyźnie. To jedynie część ze zbiorów posiadanych przez członków naszego Towarzystwa – stwierdził Henryk Mitraszewski, wiceprezes oddziału Towarzystwa w Jeleniej Górze.

Wykład poprowadził wybitny historyk, znawca tematyki kresowej prof. Bogdan Rok z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Po zakończeniu prelekcji profesor przekazał do biblioteki naszego oddziału sześć najnowszych opracowań historycznych związanych z Kresami – mówił Henryk Mitraszewski.

Wystawa książek oraz prelekcja zrealizowane zostały w ramach pierwszego zadania projektu „Z dumą i wdzięcznością w sercach oraz pamięci Polaków”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group