Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 7104
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O Górach Izerskich jak nigdy dotąd

Wtorek, 16 marca 2010, 19:10
Aktualizacja: Środa, 17 marca 2010, 7:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: O Górach Izerskich jak nigdy dotąd
Fot. TEJO
Imponujący tom przedstawił dziś w Książnicy Karkonoskiej Roman Karpaš z Liberca, współautor – wśród 70 innych osób – pozycji: „Jizerské hory. O mapách, kameni a vodé”, pierwszej tak obszernej książki o tym paśmie Sudetów.

Prezentację wielu ilustracji połączoną z ciekawą gawędą Romana Karpaša współorganizowało Archiwum Państwowe, oddział w Jeleniej Górze. Jego szef, Ivo Łaborewicz, jest jednym z autorów dzieła. W sumie jest ich około 70, w tym także inni Polacy, między innymi, Przemysław Wiater i Tomasz Pryll. Jednak koordynatorem i pomysłodawcą całości jest wspomniany Czech, znany liberecki grafik i pasjonat Gór Izerskich.

– Początkowo zamierzałem wydać monografię tych gór w jednym tomie, ale okazało się, że materia jest tak obszerna, a zainteresowanie tak duże, że trzeba było tę pracę podzielić na trzy części – mówił gość z Liberca. – W pierwszej, która właśnie trafiła na księgarskiej półki, omawiana jest przyroda nieożywiona. Drugi tom będzie poświęcony faunie i florze, zaś trzeci – sprawom społecznym – zapowiedział Roman Karpaš. Całość ma zostać wydana do 2016 roku.

Czech podkreślił, że wydanie książki było możliwe dzięki otwarciu granic i dobrej współpracy z Polakami. Dodał też, że przez 50 lat izolacji powstało wiele rozbieżności między polską a czeską wizją Gór Izerskich. – Inne są nazwy, ale też różnią się teorie dotyczące wielu aspektów tych gór – usłyszeliśmy. Jednym z celów książki jest uporządkowanie i ujednolicenie wiedzy.

Roman Karpaš zaprezentował projekcję, na którą złożyły się zdjęcia z książki, niektóre – unikalne. Zwłaszcza fotografie lotnicze godne są pochwały. Jak powiedział gość KK, zrobił je jego kolega zawodowy pilot, który obsługuje loty pasażerskie boeingów. – Uczynił to hobbystycznie, zadowolony, że może się jakoś jego dzieło przydać. A dla mnie był to w przenośni i dosłownie dar z nieba. Gdybym zlecił zrobienie takich fotografii, kosztowałoby to fortunę – dodał.

Współautor książki dokładnie opisywał każde z pokazanych zdjęć. Nawiązywał do różnych legend oraz faktów z dziejów Gór Izerskich. Wspomniał też o nigdy nie zrealizowanym projekcie tamy, która miała spiętrzyć wody Izerki, wskutek czego zalana zostałaby potężna powierzchnia wymienionych gór, z Izerską Łąką włącznie. Na szczęście i paradoksalnie realizację tych planów uniemożliwiło dojście do władzy nazistów.

Książka „Jizerské hory. O mapách, kameni a vodé” jest wydana po czesku. jest dostępna w Książnicy Karkonoskiej. Tu również można otrzymać informację na temat możliwości zakupu tej pozycji, która z całą pewnością spodoba się przewodnikom, znawcom regionu oraz bibliofilom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group