Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11237
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O ekologii, zdrowym żywieniu i sprawiedliwym handlu

Środa, 30 listopada 2011, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: O ekologii, zdrowym żywieniu i sprawiedliwym handlu
Fot. Angela
„W zdrowym ciele zdrowy duch z ogrodem Ducha Gór” to hasło warsztatów edukacyjno–ekologicznych, jakie odbyły się w Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Całość rozpoczęła się przygotowaniem stoisk w auli szkoły. Następnie uczniowie wzięli udział w wystawach, pokazach, degustacjach, warsztatach i prezentacjach multimedialnych.

- Celem tych warsztatów było promowanie zdrowego życia i ekologicznej żywności. Chcieliśmy, by – tworząc stoiska ekologiczne – uczniowie nauczyli się rozpoznawać produkty ekologiczne sprzedawane w sklepach, przekonali się do picia wody niegazowanej, poznali przepisy na przygotowywanie jedzenia z produktów naturalnych. Dzisiaj dominują fast foody, chcemy zmieniać te przyzwyczajenia – powiedziała Róża Szpak, koordynatorka warsztatów z Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Przygotowane stoiska były pomysłem i realizacją samych uczniów. Najbardziej w akcje zaangażowały się klasy II a i b, które realizują projekt edukacyjny „jak woda wpływa na organizm człowieka” oraz uczniowie z klasy trzeciej uczęszczający na zajęcia żywieniowe. Do udziału zaproszeni zostali również kucharze z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych ze Szklarskiej Poręby, którzy na swoim stoisku prezentowali surówki oraz przedstawicieli lokalnej grupy działania Partnerstwa Ducha Gór.

Na jednym ze stoisk zobaczyć też można było produkt oznaczone znaczkiem sprawiedliwego handlu. – Proponujemy ludziom kawę i czekoladę oznaczoną takim znaczkiem. Jest to bardzo ważne, bo to od nas będzie zależało, czy ludzie na świecie będą wykorzystywani do pracy niemal niewolniczo i bezpłatnie, czy nie. W Indiach i krajach afrykańskich do produkcji różnych produktów wykorzystywane są dzieci. Pracują po kilkanaście godzin dziennie niemal za darmo. Kupowanie tylko tych produktów oznaczonych znaczkiem sprawiedliwego handlu jest formą sprzeciwu przeciwko wykorzystywaniu ludzi – wyjaśnił Kamil Siedlowski, uczeń Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
828
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group