Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 9663
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O ekologii, zdrowym żywieniu i sprawiedliwym handlu

Środa, 30 listopada 2011, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: O ekologii, zdrowym żywieniu i sprawiedliwym handlu
Fot. Angela
„W zdrowym ciele zdrowy duch z ogrodem Ducha Gór” to hasło warsztatów edukacyjno–ekologicznych, jakie odbyły się w Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Całość rozpoczęła się przygotowaniem stoisk w auli szkoły. Następnie uczniowie wzięli udział w wystawach, pokazach, degustacjach, warsztatach i prezentacjach multimedialnych.

- Celem tych warsztatów było promowanie zdrowego życia i ekologicznej żywności. Chcieliśmy, by – tworząc stoiska ekologiczne – uczniowie nauczyli się rozpoznawać produkty ekologiczne sprzedawane w sklepach, przekonali się do picia wody niegazowanej, poznali przepisy na przygotowywanie jedzenia z produktów naturalnych. Dzisiaj dominują fast foody, chcemy zmieniać te przyzwyczajenia – powiedziała Róża Szpak, koordynatorka warsztatów z Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Przygotowane stoiska były pomysłem i realizacją samych uczniów. Najbardziej w akcje zaangażowały się klasy II a i b, które realizują projekt edukacyjny „jak woda wpływa na organizm człowieka” oraz uczniowie z klasy trzeciej uczęszczający na zajęcia żywieniowe. Do udziału zaproszeni zostali również kucharze z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych ze Szklarskiej Poręby, którzy na swoim stoisku prezentowali surówki oraz przedstawicieli lokalnej grupy działania Partnerstwa Ducha Gór.

Na jednym ze stoisk zobaczyć też można było produkt oznaczone znaczkiem sprawiedliwego handlu. – Proponujemy ludziom kawę i czekoladę oznaczoną takim znaczkiem. Jest to bardzo ważne, bo to od nas będzie zależało, czy ludzie na świecie będą wykorzystywani do pracy niemal niewolniczo i bezpłatnie, czy nie. W Indiach i krajach afrykańskich do produkcji różnych produktów wykorzystywane są dzieci. Pracują po kilkanaście godzin dziennie niemal za darmo. Kupowanie tylko tych produktów oznaczonych znaczkiem sprawiedliwego handlu jest formą sprzeciwu przeciwko wykorzystywaniu ludzi – wyjaśnił Kamil Siedlowski, uczeń Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
709
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
14%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
47%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group