Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5815
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O ekologii, zdrowym żywieniu i sprawiedliwym handlu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 listopada 2011, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: Angela
Fot. Angela
„W zdrowym ciele zdrowy duch z ogrodem Ducha Gór” to hasło warsztatów edukacyjno–ekologicznych, jakie odbyły się w Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Całość rozpoczęła się przygotowaniem stoisk w auli szkoły. Następnie uczniowie wzięli udział w wystawach, pokazach, degustacjach, warsztatach i prezentacjach multimedialnych.

- Celem tych warsztatów było promowanie zdrowego życia i ekologicznej żywności. Chcieliśmy, by – tworząc stoiska ekologiczne – uczniowie nauczyli się rozpoznawać produkty ekologiczne sprzedawane w sklepach, przekonali się do picia wody niegazowanej, poznali przepisy na przygotowywanie jedzenia z produktów naturalnych. Dzisiaj dominują fast foody, chcemy zmieniać te przyzwyczajenia – powiedziała Róża Szpak, koordynatorka warsztatów z Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Przygotowane stoiska były pomysłem i realizacją samych uczniów. Najbardziej w akcje zaangażowały się klasy II a i b, które realizują projekt edukacyjny „jak woda wpływa na organizm człowieka” oraz uczniowie z klasy trzeciej uczęszczający na zajęcia żywieniowe. Do udziału zaproszeni zostali również kucharze z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych ze Szklarskiej Poręby, którzy na swoim stoisku prezentowali surówki oraz przedstawicieli lokalnej grupy działania Partnerstwa Ducha Gór.

Na jednym ze stoisk zobaczyć też można było produkt oznaczone znaczkiem sprawiedliwego handlu. – Proponujemy ludziom kawę i czekoladę oznaczoną takim znaczkiem. Jest to bardzo ważne, bo to od nas będzie zależało, czy ludzie na świecie będą wykorzystywani do pracy niemal niewolniczo i bezpłatnie, czy nie. W Indiach i krajach afrykańskich do produkcji różnych produktów wykorzystywane są dzieci. Pracują po kilkanaście godzin dziennie niemal za darmo. Kupowanie tylko tych produktów oznaczonych znaczkiem sprawiedliwego handlu jest formą sprzeciwu przeciwko wykorzystywaniu ludzi – wyjaśnił Kamil Siedlowski, uczeń Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Jeleni Ogór 30-11-2011 9:57
I tak przeciętny Kowalski musi kupować żarcie naszpikowane 3-cyfrowymi witaminami E bo producenci ekologicznego wykorzystują sytuację podnoszą ceny 4 krotnie
Piipi Jelonkowa 30-11-2011 14:37
.. mam marzenie ! ..własne warzywa ale do tego jest potrzebny ogródek ! /..nie mam /
~Gościek 30-11-2011 14:58
Wygórowane ceny za tzw. "zdrową żywność" to fakt. Tak samo jak to, że tak naprawdę póki sami nie wychodujemy jej we własnym ogródku to do konca nie wiemy jaka ona jest "ekologiczna" naprawdę. Kary dla producentów podających błędne informacje na opakowaniach są śmiesznie małe, więc i oszukiwanie ludzi opłacalne. W wiekszości przypadków jest to to sama żywność co "normalna" - czytaj: nieekologoczna, ale zapakowana w opakowanie z pięknymi hasełkami...
~gość1233445 30-11-2011 15:58
U nas żywność jest niemal ekologiczna, bo nie stać naszych rolników na nowozy. Dodatkowo przeciętny Kowalski cieszy się dobrym zdrowiem i odżywia się należycie pod warunkiem, że żonka gotuje zamiast śledzić losy serialowych bohaterów w telewizji. Kiedyś kobiety robiły wypieki na święta, a teraz nie potrafią nawet barszczu z torebki zalać wodą w odpowiednich proporcjach. Nie trzeba ekologicznych produktów i tak w większości gotowych, wystarczy pozbyć się telewizora z domu.
~bang 30-11-2011 20:30
sprawiedliwy handel to wolny rynek...
~eeee 1-12-2011 17:51
a ja mam marzenie że by piipiijelonkowa nie pisała BE BE PAWIK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group