Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 5823
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O czynszach dzisiaj komisja, a co jutro na sesji?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 października 2016, 16:21
Aktualizacja: Wtorek, 11 października 2016, 8:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (10.10) zebrała się Komisja Gospodarki Komunalnej, która opiniowała projekt grupy radnych ws. wysokości czynszów za mieszkania komunalne. To właśnie w tej sprawie zbierze się jutro (wtorek, 11.10, godz. 10:00) Rada Miejska Jeleniej Góry na nadzwyczajnej sesji.

Radni wnioskodawcy będę chcieli doprowadzić, biorąc pod uwagę skomplikowaną grę stawek bazowych, do obniżenia czynszów. To samo w sobie jest dość dziwne – obniżka poprzez podwyżkę – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Jeżeli do tego miałoby dojść, to dodatkowo 4 miliony złotych będziemy musieli skierować z budżetu miasta do ZGKiM na remonty mieszkań – dodał prezydent. - Nie rozumiem, jak można podejmować decyzje, aby pieniądze 36 tysięcy rodzin przesuwać w wysokości 4 milionów złotych na grupę, która liczy trochę ponad 2 tysiące osób – zastanawiał się włodarz miasta.

W trakcie posiedzenia komisji służby prezydenta podkreślały, że Miasto daje możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszów i obniżki, a także daje możliwość odpracowania długu. Ubolewano nad nieobecnością – w szczególności – radnego Kubickiego, który był jednym z wnioskodawców projektu uchwały. Jako przedstawiciel występował przewodniczący Rady Miejskiej. - Jak Kali ukraść krowę, bardzo dobrze, a jak Kalemu ukraść krowę to bardzo źle? - pytał Leszek Wrotniewski odnosząc się do drastycznych podwyżek z 2013 roku.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej głos zabrał Krzysztof Kroczak. - Nie chodzi o to, żeby miasto zarabiało na mieszkaniach, ale żeby otrzymywało taki czynsz, który pokryje koszty. Łatwo jest się podpisać w gronie populistów, bo my jesteśmy dobrzy, a tamci są źli. Zawsze pamiętam o ślubowaniu: mandat radnego sprawować rzetelnie i uczciwie, dla dobra całej gminy panie przewodniczący, nie wybrańców – mówił radny klubu PO zwracając się do Leszka Wrotniewskiego.

W głosowaniu czworo radnych zaopiniowało projekt uchwały negatywnie (Wachowicz-Makieła, Kroczak, Dziedzic, Kusiak), a jeden (Leszek Wrotniewski) pozytywnie.

Radny Oliwer Kubicki tłumaczy, że ze względu na inne obowiązki nie mógł wziąć udziału w sesji, a on sam nie jest jedyną osobą, która się pod wnioskiem podpisała. - To był projekt grupy radnych, a nie tylko mój. Wokół projektu udało się zbudować ponadpartyjne porozumienie, był na komisji m.in. Leszek Wrotniewski – tłumaczy radny Prawa i Sprawiedliwości. - Rozumiem, że przeciwnicy polityczni uważają, że jeśli Kubickiego nie ma na komisji, to świat się zawalił, to mi schlebia, ale byli inni przedstawiciele wnioskodawcy - dodaje.

- Służby prezydenta w postępie geometrycznym zwiększają tę kwotę. Słyszeliśmy o 2,5 miliona złotych, dzisiaj już o 4 mln. Pamiętajmy, że prezydent zmuszony decyzją wojewody o obniżeniu kwoty odtworzeniowej za metr kw. mieszkania w województwie dolnośląskim, musiał obniżyć stawkę o 24 grosze, a według prezydenta to już pół miliona złotych – wyjaśnia Oliwer Kubicki, który zastanawia się, czy miasto będzie stać na odszkodowania, jeśli mieszkańcy zwrócą się o zwrot nadpłaconych pieniędzy z odsetkami, bowiem zdaniem radnego prezydent w 2013 roku podniósł czynsze nielegalnie.

- W uchwale z 2013 roku czytamy, że nabiera ona mocy po dwóch tygodniach od opublikowania, ale z zastrzeżeniem, że wchodzi w życie od 1 stycznia 2014 r. Czyli ta uchwała nie istnieje w obrocie prawnym do 1.01.2014 r., tymczasem powołując się na tą uchwałę kilka miesięcy wcześniej, prezydent wydaje zarządzenie z podwyższoną o 60 procent stawką bazową – kontynuuje Kubicki. - Jeżeli ten akt prawny zostanie uznany za nieważny, bo zarządzenie zostało podjęte o coś czego nie ma, to dopóki nie zostało zmienione obowiązuje stawka legalna, czyli znacznie niższa sprzed podwyżki. De facto charakteru legalności ta podwyżka nabiera w momencie kolejnej zmiany rozporządzenia, a to było znacznie później niż 1 stycznia 2014 r. Czyli mamy kilka milionów złotych zabranych z portfeli jeleniogórzan do budżetu miasta – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ja 10-10-2016 18:22
Dlaczego ci wszyscy starzy trzymają się stołków powinni iść obowiązkowo na emeryturę a młodzi ambitni czekają na pracę
~ika 10-10-2016 18:23
Brawo trafny komentarz, czas na emeryturę
~Mires 10-10-2016 18:31
Oliwer Kubicki zasiada w 3 radach nadzorczych, pracuje i mieszka w Warszawie. Dobra zmiana z PiS. Jakieś pytania?
~ab+ 10-10-2016 18:56
Włodarz miasta ,,,,jak to śmiesznie brzmi.
~tak tak 10-10-2016 18:58
Mlodzi czekaja na prace, ale radni powinni być z Jeleniej Gory i mieszkac w Jeleniej Gorze, Ten który nie jest mieszkancem naszego miasta ma na celu kase, a nie sprawy Jeleniogórzan. Przyjezdza i wyjezdza, a powinien być tu i teraz, będzie znal problemy mieszkancow i o to chodzi !!!!!!!
~andrzej6 10-10-2016 19:50
A tak obiecywano, że po podwyżce czynszów będzie lepiej. Przeciwnie teraz ZGKiM nic nie robi. Juz dawno ten twór jakim jest ZGKiM powinien zostać zlikwidowany!!!!!. Zatrudnienie ok. 200 pracowników!!!!, w większości nie posiadający żadnych kompetencji, gburowatych, lekceważących interesantów.A przeciez to oni żyją w zaciszu ul. Podgórnej nie troszcząc się o stan budynków i lokali w jakich żyją lokatorzy. Wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe przeszły restrukturyzację zatrudnienie ok. 20 pracowników, gdzie jest dobra organizacja pracy i są tego efekty. Panie Prezydencie dopóki nie zlikwiduje Pan nadmiernego ok 50% zatrudnienia w swoich jednostkach budżetowych zawsze będzie żle. Dlaczego tak kurczowo trzyma się Pan tego ZGKiM. Bo ma Pan z tego kasę, która przznaczana jest na inne cele.
~ab+ 10-10-2016 20:39
Spółki miasta to przechowalnia dla kolesi króliczka . Dość tzw. :misiewiczom" .Chyba jedyne takie miasto w PRL-bis -pis.
~Jel.. 10-10-2016 20:44
podwyżki jakie były nie pokrywają kosztów remontu? zapytajcie wspólnoty które zaciągają kredyty na wyremontowanie tego co ZGM niszczyło systematycznie poprzez swoje nieróbstwo.Dbali tylko o swoje pobory i premie .Wspólnoty nie mają tak wysokich opłat jak ZGM mimo ,że spłacają kredyty,Czas przesiać pracowników ZGM niech się wezmą za robotę albo rozpirzyć to całe towarzystwo wzajemnej adoracji.
Dzidek 10-10-2016 21:30
Proponuje obejrzeć sesję. Będzie ciekawie (jak transmisja się "nie zerwie", gdyż ostatnio lubi ...).
~ 10-10-2016 22:04
Proponuje obejrzeć sesję. Będzie ciekawie (jak transmisja się "nie zerwie", gdyż ostatnio lubi ...).
~ 10-10-2016 22:51
Nieśmiertelni. Brakuje Sarzyńskiego i Connora MacLeoda.
~i 10-10-2016 23:44
Radny PiS nie ma czasu dla wyborców niebywała rzecz !!!! Zrezygnuj człowieku z wazeliniarstwa !!!
~Aneta7 11-10-2016 8:40
Blok w którym mieszkam pod rządami ZGKiM popadł w ruinę. Teraz kiedy mamy wspólnotę wyremontowaliśmy dach, wymieniliśmy instalacje elektryczną, wyremontowaliśmy klatki schodowe (nowe okna, drzwi, nowe domofony) a czynsze to 1/3 tego co płacilibyśmy obecnie do ZGKiM. Jeszcze dużo przed nami (elewacja), ale przynajmniej wiemy na co płacimy
~23 11-10-2016 20:58
Do Aneta7 to macie szczescie ,ze dogadujecie sie z sasiadami .W naszej wspolnocie mieszka pani urzedniczka ktora jest swietna w wprowadzaniu w blad wspolwlascicieli dogadala sie z druga sasiadka i na zebraniach sa tylko one decyduja o wszystkim ,wykorzstuja nie znajomosc prawa przez starszych ludzi .Piaskownice na pdworku nazywaja placem zabaw ,a koszt piaskownicy to 850zl z moze 15 bloczkow betonowych i 4desek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group