Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3443
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O czynszach dzisiaj komisja, a co jutro na sesji?

Poniedziałek, 10 października 2016, 16:21
Aktualizacja: Wtorek, 11 października 2016, 8:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O czynszach dzisiaj komisja, a co jutro na sesji?
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (10.10) zebrała się Komisja Gospodarki Komunalnej, która opiniowała projekt grupy radnych ws. wysokości czynszów za mieszkania komunalne. To właśnie w tej sprawie zbierze się jutro (wtorek, 11.10, godz. 10:00) Rada Miejska Jeleniej Góry na nadzwyczajnej sesji.

Radni wnioskodawcy będę chcieli doprowadzić, biorąc pod uwagę skomplikowaną grę stawek bazowych, do obniżenia czynszów. To samo w sobie jest dość dziwne – obniżka poprzez podwyżkę – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Jeżeli do tego miałoby dojść, to dodatkowo 4 miliony złotych będziemy musieli skierować z budżetu miasta do ZGKiM na remonty mieszkań – dodał prezydent. - Nie rozumiem, jak można podejmować decyzje, aby pieniądze 36 tysięcy rodzin przesuwać w wysokości 4 milionów złotych na grupę, która liczy trochę ponad 2 tysiące osób – zastanawiał się włodarz miasta.

W trakcie posiedzenia komisji służby prezydenta podkreślały, że Miasto daje możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszów i obniżki, a także daje możliwość odpracowania długu. Ubolewano nad nieobecnością – w szczególności – radnego Kubickiego, który był jednym z wnioskodawców projektu uchwały. Jako przedstawiciel występował przewodniczący Rady Miejskiej. - Jak Kali ukraść krowę, bardzo dobrze, a jak Kalemu ukraść krowę to bardzo źle? - pytał Leszek Wrotniewski odnosząc się do drastycznych podwyżek z 2013 roku.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej głos zabrał Krzysztof Kroczak. - Nie chodzi o to, żeby miasto zarabiało na mieszkaniach, ale żeby otrzymywało taki czynsz, który pokryje koszty. Łatwo jest się podpisać w gronie populistów, bo my jesteśmy dobrzy, a tamci są źli. Zawsze pamiętam o ślubowaniu: mandat radnego sprawować rzetelnie i uczciwie, dla dobra całej gminy panie przewodniczący, nie wybrańców – mówił radny klubu PO zwracając się do Leszka Wrotniewskiego.

W głosowaniu czworo radnych zaopiniowało projekt uchwały negatywnie (Wachowicz-Makieła, Kroczak, Dziedzic, Kusiak), a jeden (Leszek Wrotniewski) pozytywnie.

Radny Oliwer Kubicki tłumaczy, że ze względu na inne obowiązki nie mógł wziąć udziału w sesji, a on sam nie jest jedyną osobą, która się pod wnioskiem podpisała. - To był projekt grupy radnych, a nie tylko mój. Wokół projektu udało się zbudować ponadpartyjne porozumienie, był na komisji m.in. Leszek Wrotniewski – tłumaczy radny Prawa i Sprawiedliwości. - Rozumiem, że przeciwnicy polityczni uważają, że jeśli Kubickiego nie ma na komisji, to świat się zawalił, to mi schlebia, ale byli inni przedstawiciele wnioskodawcy - dodaje.

- Służby prezydenta w postępie geometrycznym zwiększają tę kwotę. Słyszeliśmy o 2,5 miliona złotych, dzisiaj już o 4 mln. Pamiętajmy, że prezydent zmuszony decyzją wojewody o obniżeniu kwoty odtworzeniowej za metr kw. mieszkania w województwie dolnośląskim, musiał obniżyć stawkę o 24 grosze, a według prezydenta to już pół miliona złotych – wyjaśnia Oliwer Kubicki, który zastanawia się, czy miasto będzie stać na odszkodowania, jeśli mieszkańcy zwrócą się o zwrot nadpłaconych pieniędzy z odsetkami, bowiem zdaniem radnego prezydent w 2013 roku podniósł czynsze nielegalnie.

- W uchwale z 2013 roku czytamy, że nabiera ona mocy po dwóch tygodniach od opublikowania, ale z zastrzeżeniem, że wchodzi w życie od 1 stycznia 2014 r. Czyli ta uchwała nie istnieje w obrocie prawnym do 1.01.2014 r., tymczasem powołując się na tą uchwałę kilka miesięcy wcześniej, prezydent wydaje zarządzenie z podwyższoną o 60 procent stawką bazową – kontynuuje Kubicki. - Jeżeli ten akt prawny zostanie uznany za nieważny, bo zarządzenie zostało podjęte o coś czego nie ma, to dopóki nie zostało zmienione obowiązuje stawka legalna, czyli znacznie niższa sprzed podwyżki. De facto charakteru legalności ta podwyżka nabiera w momencie kolejnej zmiany rozporządzenia, a to było znacznie później niż 1 stycznia 2014 r. Czyli mamy kilka milionów złotych zabranych z portfeli jeleniogórzan do budżetu miasta – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group