Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5951
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O 70–leciu Wielkiej Wędrówki w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 11 października 2015, 8:53
Aktualizacja: 8:57
Autor: Jel
Fot. Archiwum Muzeum
Ekspozycja „Tradycja w Przestrzeni Czasu. 70–lecie Wielkiej Wędrówki” to kolejna propozycja Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Jej otwarcie, z udziałem artystów ludowych, zaplanowano na 16 października o godz. 15.00. Kuratorem wystawy jest Henryk Dumin.

Ekspozycja stanowi próbę ukazania trwałości wartości kultury tradycyjnej, przeniesionej na zachodnie ziemie Polski po 1945 roku przez osiedleńców z regionów II Rzeczypospolitej oraz polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny.

Kilka milionów Polaków przeniosło na nowe ziemie, oprócz skromnego bagażu przedmiotów materialnych, bogactwo tradycji z miejsc pochodzenia. Są one kultywowane do dziś w kręgu społeczności lokalnych jako wyraz przywiązania do przekazu pokoleń.

Podczas trwania ekspozycji prezentowany będzie materiał filmowy: z opowieściami o realiach opuszczonych ojczyzn, relacjami o kontekście osiedleń w nowej ojczyźnie, prezentacją przedmiotów zachowanych z czasów przesiedleń kumulujących pamięć zbiorową oraz wykonaniami tradycyjnej muzyki i pieśni.

Ponadto wystawie towarzyszyć będzie konferencja naukowa (17.11) pt. "Przestrzeń utracona, przestrzeń pozyskana" z udziałem antropologów kultury i folklorystów poświęcona problemowi trwałości tradycji w procesie adaptacji do nowych warunków zaistniałych w wyniku powojennych zasiedleń Dolnego Śląska, wydawnictwo pokonferencyjne oraz warsztaty rękodzieła ludowego i wykłady (23.10 – 20.11).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group