Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 8562
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nowy samochód dla jeleniogórskiego GOPR–u

Sobota, 19 listopada 2016, 7:29
Aktualizacja: Niedziela, 20 listopada 2016, 9:27
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Region: Nowy samochód dla jeleniogórskiego GOPR–u
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Nowy mercedes z napędem na cztery koła za 185 tys. zł został w piątek (18.11) oficjalnie przekazany przez wicemarszałek Ewę Mańkowską Karkonoskiej Grupie GOPR. – Samochód będzie nam służył do dowozu ratowników ze stacji centralnej do miejsc docelowych, czyli Karpacza, Szklarskiej Poręby i Świeradowa Zdroju, a także na wszelkiego rodzaju szkolenia – mówił Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR.

Przekazany pojazd zastąpił wyeksploatowane auto, które z racji zużycia wycofano. – Jego utrzymanie było po pierwsze nieekonomiczne, a poza tym chodziło o względy bezpieczeństwa ratowników. Nowym autem bezpiecznie poruszać się będzie mogło jednocześnie osiem osób – dodał Sławomir Czubak.

Pojazd ma podstawowe wyposażenie, silnik 2,2 o mocy 170 KM i co najważniejsze, napęd na cztery koła. Kupiono go z części pieniędzy przekazanych w tym roku dla GOPG-u przez Urząd Marszałkowski.

- Łącznie w tym roku otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego 350 tys. zł, z czego kupiliśmy ten samochód, trzy pary nowoczesnych atestowanych noszy z mocowaniami, a także drobny sprzęt, który używany jest na bieżąco – mówił Sławomir Czubak.

Jak zapewniała wicemarszałek Ewa Mańkowska, również w przyszłym roku Urząd Marszałkowski planuje wesprzeć naszych goprowców podobną kwotą, czyli około 350 tys. zł. Te pieniądze ratownicy chcą jednak wykorzystać na inne cele, niż zakup sprzętu.

- Przygotowujemy się do budowy nowej stacji GOPR w Szklarskiej Porębie i Karpaczu i najprawdopodobniej na to pójdą przyszłoroczne dotacje – mówił prezes GOPR Mirosław Górecki. – Dlatego cieszymy się z tak dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, samorządami jeleniogórskimi i Karkonoskim Parkiem Narodowym, bo bez ich wsparcia nie byłoby możliwości na wiele inwestycji i nasze działania ratownicze na obecnym poziomie – dodał Mirosław Górecki.

A jak pokazują statystyki, tegoroczna liczba wypadków w górach na terenie działania Karkonoskiej Grupy GOPR jest rekordowa. - W minionym roku tych wypadków było około 400, teraz – mimo że do końca roku pozostało jeszcze 1,5 miesiąca - mamy ich już 424 – wyliczał Sławomir Czubak. – W tej liczbie są tylko wypadki w górach, poza terenami ośrodków oferujących zorganizowany wypoczynek. To największa liczba naszych wyjazdów w historii karkonoskiej grupy GOPR. Wynika to przede wszystkim z zawirowań politycznych i konfliktów zbrojnych na świecie, przez co Polacy częściej wypoczywają w kraju – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group