Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5102
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowy przystanek na linii z Jeleniej Góry do Wrocławia

Sobota, 12 grudnia 2020, 8:04
Autor: WAC
Wałbrzych: Nowy przystanek na linii z Jeleniej Góry do Wrocławia
Fot. PKP PLK
Od jutra (13.12) podróżni na trasie kolejowej Wrocław – Jelenia Góra będą mogli korzystać z nowego przystanku Wałbrzych Centrum.

Podróżni na przystanku Wałbrzych Centrum będą mogli skorzystać z ponad 30 pociągów. Kilka minut zajmie połączenie z wałbrzyskimi stacjami: Wałbrzych Szczawienko, Miasto, Fabryczny i Wałbrzych Główny. Czas przejazdu z Wrocławia na perony Wałbrzycha Centrum zajmie ok. 1 godz.10 min., a z Jeleniej Góry ok.1 godz.

Peron nowego przystanku wyposażony jest w długą wiatę. Zamontowane są siedzenia oraz tzw. spoczniki do odpoczynku na stojąco. Orientację w podróży ułatwią tablice informacyjne i rozkłady jazdy. Na peronie nowego przystanku zamontowana jest winda. Komunikację ułatwi przejście podziemne. Obiekt jest oświetlony, zostały zamontowane ścieżki prowadzące oraz balustrady odgradzające. Drugi peron na przystanku Wałbrzych Centrum dodatkowo ułatwi obsługę w I kwartale 2021 r. Ze względu na trudne warunki terenowe – występujące z obu stron skarpy oraz dużą różnicę poziomów, sięgającą nawet do 5,0 m – platformy peronów zostały posadowione na żelbetowych palach (po 177 sztuk pali pod każdy peron, o przekroju 52 cm). Budowa nowego przystanku prowadzona była przy utrzymaniu przejezdności linii w kierunku Jeleniej Góry i Wałbrzycha Miasto.

Budowa przystanku Wałbrzych Centrum realizowana jest w ramach projektu, obejmującego również przebudowę stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko. Wartość tego projektu, finansowanego ze środków budżetowych, wynosi prawie 85 mln zł.

Na stacji Świebodzice podróżni od ponad roku korzystają z efektów przebudowy. Perony mają wiaty i ławki oraz są dostępne dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zachowano historyczny charakter kompleksu stacyjnego. Przebudowany układ torów oraz perony zostały dostosowane do lepszej obsługi pociągów – szczególnie pociągów dalekobieżnych.

Na stacji Wałbrzych Szczawienko zostały przebudowane dwa perony. Stacja została wyposażona w nowe urządzenia sterowania ruchem. Przebudowane tory i wymieniana sieć trakcyjna umożliwiają jazdę pociągów z prędkością do 100 km/h. Modernizacja stacji objęła też dwa pobliskie wiadukty i most nad rzeką Pełcznicą.

Twoja reakcja na artykuł?

57
80%
Cieszy
5
7%
Hahaha
2
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
5
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1056
Tak
27%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group