Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 10051
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nowy polsko–niemiecki projekt dla przedszkoli pogranicza

Środa, 7 października 2020, 11:04
Autor: TAB
Region: Nowy polsko–niemiecki projekt dla przedszkoli pogranicza
Fot. Organizator
W Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu – filii w Jeleniej Górze rozpoczął się kolejny polsko-niemiecki projekt edukacyjny dla nauczycieli przedszkoli i ich wychowanków. W działaniach projektowych biorą także udział studenci germanistyki Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze jako wolontariusze. To bardzo udany mariaż placówki doskonalenia nauczycieli i uczelni wyższej.

„Groß und Klein gemeinsam - Duzi i Mali razem. Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada” to projekt, który wyrasta na doświadczeniach i wnioskach po zakończeniu projektu „Groß für Klein – Duzi dla małych: Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada”, o którym informowaliśmy kilkakrotnie w poprzednich latach.

Podobnie jak w pierwszym projekcie, realizatorem jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu - jako partner wiodący, i Powiat Görlitz, jako partner. W jego imieniu wykonawcą zadań jest Saksońska Placówka ds. Wczesnej Nauki Języków Krajów Sąsiedzkich (LaNa) – instytucja wspierająca nauczycieli przedszkolnych oraz transgraniczną współprace przedszkoli na polsko-czesko-niemieckim obszarze przygranicznym w zakresie wczesnej nauki języka kraju sąsiada.

Projekt Groß und Klein gemeinsam – Duzi i Mali razem finansowany jest, podobnie jak poprzedni, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Powiatu Görlitz.

W projekcie w charakterze wolontariuszy będą pracować także studenci germanistyki Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. W poprzednim projekcie „Duzi dla małych” w ciągu dwóch lat jego trwania wzięło udział ponad dziesięciu studentów naszej filologii germańskiej – mówi dr Józef Zaprucki, pełnomocnik Rektora ds. współpracy z zagranicą jeleniogórskiej uczelni.

Pomagali w organizacji gry miejskiej dla polskich i niemieckich uczestników, tłumaczyli podczas międzynarodowej konferencji w DODN, brali udział w różnych innych działaniach. Tak będzie i w kolejnej edycji projektu. Przy okazji warto podkreślić, że w rządowym rankingu najlepiej zatrudnionych absolwentów germanistyk w Polsce, nasza filologia zajęła drugie miejsce, a na terenie Dolnego Śląska – pierwsze. Do 12 października prowadzimy nabór na pierwszy rok bezpłatnych studiów.
Udział młodzieży w działaniach projektowych przygotowuje studentów do praktycznego wykorzystania znajomości języka, weryfikacji swoich umiejętności i satysfakcji z wykonanego zadania – zapewnia Sabina Czajkowska-Prokop, współautorka obu projektów, nauczyciel – konsultant DODN we Wrocławiu.
W projekcie „Duzi i Mali razem” zaplanowano trzy zadania: doskonalenie nauczycieli pracujących w edukacji przedszkolnej na obszarze wsparcia w zakresie języka i kultury kraju sąsiada, opracowanie polsko-niemieckich materiałów dydaktycznych dla przedszkoli oraz nawiązanie nowych transgranicznych polsko-niemieckich partnerstw przedszkoli i przeprowadzenie projektów partnerskich dla dzieci przedszkolnych.
Wymienione zadania zostaną zrealizowane między innymi w jeleniogórskiej filii DODN poprzez udział polskich i saksońskich nauczycieli w warsztatach metodycznych, intensywnych kursach języka niemieckiego, specjalistycznych kursach języka kraju sąsiedniego. Działania będą realizowane po obu stronach granicy w instytucjach partnerskich oraz w przedszkolach. Na szczególną uwagę zasługują kursy metodyczne kierowane wyłącznie do polskich nauczycieli języka niemieckiego z byłych gimnazjów, którzy w wyniku ostatniej reformy edukacji pracują jako nauczyciele wychowania przedszkolnego. Ta forma wsparcia pozwoli im na rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności w zakresie specyfiki i metodyki nauczania języka w wychowaniu przedszkolnym.
Podczas trwania projektu zostaną zawarte również partnerstwa pomiędzy polskimi i niemieckimi przedszkolami. Nie zabraknie wyjazdów studyjnych czy festynów dla dzieci i dorosłych po obu stronach granicy. Grupa ekspercka opracuje polsko-niemiecki leksykon i zestaw materiałów dla przedszkoli – mówi współautorka projektu, Sabina Czajkowska-Prokop z DODN we Wrocławiu. - Publikacje będą dostępne w formie drukowanej oraz on-line. Udział w projekcie jest bezpłatny, zapewniamy poczęstunek, transport do Saksonii oraz materiały dydaktyczne. Jesteśmy gotowi także do pracy w warunkach pandemii – dodaje germanistka z Wrocławia.

Wsparcie skierowane jest do nauczycieli pracujących w placówkach przedszkolnych w powiatach i gminach pogranicza polsko-niemieckiego, takich jak: bolesławiecki (Bolesławiec, Bolesławiec – gmina wiejska), jaworski (Bolków, Jawor, Paszowice), jeleniogórski (Jelenia Góra, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Piechowice, Podgórzyn, Stara Kamienica, Szklarska Poręba), kamiennogórski (Kamienna Góra, Kamienna Góra – gmina wiejska, Lubawka), lubański (Lubań, Lubań – gmina wiejska), lwówecki (Gryfów Śląski, Lwówek Śląski), zgorzelecki (Zgorzelec, Zgorzelec – gmina wiejska, Bogatynia, Sulików, Węgliniec). Po saksońskiej stronie uczestnikami są nauczyciele i przedszkola z powiatu Bautzen i Görlitz.

Projekt, którego wartość wynosi 262606,17 Euro, rozpoczął się 1 lipca 2020 roku, a zakończy 30 czerwca 2022 r.

Organizatorzy projektu mają nadzieję, że wypracowane polsko-niemieckie innowacyjne programy, materiały i publikacje będą mogły być stale stosowane w praktyce przedszkolnej oraz przyczynią się do trwałego rozwoju wspólnej polsko-saksońskiej oferty edukacyjnej w obszarze wychowania przedszkolnego.

Biuro projektu mieści się w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli - Filia w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 43, pokój 117 (I piętro); telefon: 508 690 978.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group