Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 11670
Zalogowanych: 79
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cieplice: Nowy nagrobek dla bohatera

Wtorek, 11 czerwca 2024, 7:27
Autor: WAC
Cieplice: Nowy nagrobek dla bohatera
Fot. WAC
Wczoraj na cmentarzu parafialnym w Cieplicach przy ul. Jagiellońskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia nagrobka ś.p. Eugeniusza Klimkiewicza (1903-1979) żołnierza 2. Korpusu Polskiego na Zachodzie oraz 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Pomnik bohatera walk II wojny światowej został odnowiony dzięki staraniom jego bratanka Kazimierza Klimkiewicza, urodzonego w 1935 r., orędownika prawdy o Rzezi Wołyńskiej i o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. To jego staraniem udało się ocalić od zapomnienia i likwidacji grób stryja Eugeniusza, a następnie wpisać go do ewidencji grobów weteranów walki o Wolność i Niepodległość Polski. W konsekwencji umożliwiło to uzyskanie dotacji z Instytutu Pamięci Narodowej na budowę nowego nagrobka.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe oraz delegacje młodzieży z jeleniogórskich szkół. Nie zabrakło wojskowej asysty z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Gościem uroczystości był także major Aleksander Wojas, z kontynuującej tradycje 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego.

Dzięki takim wydarzeniom oraz ich popularyzacji, przywracamy nie tylko pamięć o bohaterach naszej wolności i niepodległości – mówi współorganizator uroczystości radny Mariusz Gierus. - Budujemy także i wzmacniamy naszą narodową wspólnotę w duchu patriotycznych wartości – tak bardzo potrzebnych w otaczającej nas aktualnie rzeczywistości.

Twoja reakcja na artykuł?

32
74%
Cieszy
1
2%
Hahaha
2
5%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
5%
Złości
5
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy szukasz swoich szans na wygraną w grach Lotto?

Oddanych
głosów
392
Tak, regularnie
20%
Tak, ale tylko przy dużych kumulacjach
31%
Nie, nigdy
49%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Dlaczego śnimy? Wpływ snu na życie
Rozmowy Jelonki
W sklepach mówią, że już tak jest, ale tak naprawdę jeszcze nie ma
 
Aktualności
Pół miliona na Wieżę Książęcą
 
Aktualności
Drony, łodzie i defibrylatory dla służb ratowniczych
 
Pogoda
Jelenia Góra najcieplejszym miejscem w Polsce
 
Ciekawe historie i inne opowieści
Dramat w Dolinie Bobru
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group