Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9918
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe pejzaże w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 2 sierpnia 2016, 13:58
Aktualizacja: Środa, 3 sierpnia 2016, 7:44
Autor: M–K
Fot. Użyczone/Muzeum Karkonoskie
Okazją do zorganizowania w Muzeum Karkonoskim wystawy „Pejzaż karkonoski” jest kolejny już zakup dzieł dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wystawa będzie czynna od 5 sierpnia do 4 września.

- W ramach realizowania projektu „ Uzupełnienie kolekcji malarstwa pejzażowego artystów tworzących w Karkonoszach na przestrzeni 2 poł. XIX w. i 1 poł. XX w.” poszerzyliśmy zbiory o 11 obrazów. Wsparcie na zakup dzieł malarskich z zakresu pejzażu karkonoskiego sprawił, że w naszym muzeum mamy jedną z największych i najpełniej reprezentowanych kolekcji malarstwa pejzażu karkonoskiego, zarówno pod względem przedstawianych motywów, jak i autorów dzieł. Nowo nabyte obrazy po raz pierwszy będą eksponowane. Dzieła te są nierozerwalnie związane z życiem kulturalnym i artystycznym w Karkonoszach. Wśród nowo zakupionych obrazów jest praca Elizabeth Morgenstern – żony wielkiego malarza C.E. Morgenstern (1847-1928), jest to prawdopodobnie jedyny znany jej obraz. Są też dzieła samego Morgensterna, co jest dla nas bardzo istotne, ponieważ obrazy tego artysty niezwykle rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Wśród nowo zakupionych obrazów są również m. in. dzieła takich artystów jak: Walther Klemm (1883-1957), Gertrud Staats (1859 – 1938), Friedrich Iwan (1887-1967), Hans Dressler (1869-1943) – informuje Olga Orlińska-Szczyżowska z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

- Wystawa szeroko prezentuje temat pejzażu karkonoskiego. Opowieść o tym gatunku malarstwa rozpoczynamy od najstarszych w zbiorach grafik z końca XVIII w., które przyczyniły się do rozwoju malarstwa pejzażowego, a kończymy obrazami powstałymi już w połowie XX wieku - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 2-08-2016 15:36
Jest mnóstwo dzieł, ukazujących piękno różnych zakątków Kotliny Jeleniogórskiej. Niektóre z nich to rarytasy. Od lat pasjonuję się odnajdywaniem miejsc w plenerze, gdzie - przypuszczalnie - stał artysta, tworząc konkretne dzieło.
~zxzxzx 3-08-2016 10:58
to mozesz zrobic zdjecie takiego miejsca i polaczyc w ps z obrazem.
~ 3-08-2016 16:42
ciekawe masz hobby, szukac miejsca gdzie stal artysta rob zdjecia moze zainspirujesz innych do szukania takich miejsc bardziej pasjonujace niz pokemony w telefonie- mozesz to opatentowac by nikomu do głowy nie przyszlo skorzystac na twoim pomysle, chetnie bym ogladneła te zdjecia i porownala z obrazem ale wiedz jedno- prawdziwie zakochany , w pejzazach karkonoskich i wedrujacy po gorach widzi rozne zakatki niekoniecznie musi stac w tym miejscu i malowac czy szkicowac- on ma tak wryty obraz Karkonoszy w głowie i sercu ze w zaciszu domowym swą wyobraznia maluje tesknote i im bardziej jest slaby kondycyjnie by wedrowac po górach tym piekniejszy obraz -to tesknota tak maluje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group