Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9796
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe pejzaże w Muzeum Karkonoskim

Wtorek, 2 sierpnia 2016, 13:58
Aktualizacja: Środa, 3 sierpnia 2016, 7:44
Autor: M–K
Jelenia Góra: Nowe pejzaże w Muzeum Karkonoskim
Fot. Użyczone/Muzeum Karkonoskie
Okazją do zorganizowania w Muzeum Karkonoskim wystawy „Pejzaż karkonoski” jest kolejny już zakup dzieł dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wystawa będzie czynna od 5 sierpnia do 4 września.

- W ramach realizowania projektu „ Uzupełnienie kolekcji malarstwa pejzażowego artystów tworzących w Karkonoszach na przestrzeni 2 poł. XIX w. i 1 poł. XX w.” poszerzyliśmy zbiory o 11 obrazów. Wsparcie na zakup dzieł malarskich z zakresu pejzażu karkonoskiego sprawił, że w naszym muzeum mamy jedną z największych i najpełniej reprezentowanych kolekcji malarstwa pejzażu karkonoskiego, zarówno pod względem przedstawianych motywów, jak i autorów dzieł. Nowo nabyte obrazy po raz pierwszy będą eksponowane. Dzieła te są nierozerwalnie związane z życiem kulturalnym i artystycznym w Karkonoszach. Wśród nowo zakupionych obrazów jest praca Elizabeth Morgenstern – żony wielkiego malarza C.E. Morgenstern (1847-1928), jest to prawdopodobnie jedyny znany jej obraz. Są też dzieła samego Morgensterna, co jest dla nas bardzo istotne, ponieważ obrazy tego artysty niezwykle rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Wśród nowo zakupionych obrazów są również m. in. dzieła takich artystów jak: Walther Klemm (1883-1957), Gertrud Staats (1859 – 1938), Friedrich Iwan (1887-1967), Hans Dressler (1869-1943) – informuje Olga Orlińska-Szczyżowska z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

- Wystawa szeroko prezentuje temat pejzażu karkonoskiego. Opowieść o tym gatunku malarstwa rozpoczynamy od najstarszych w zbiorach grafik z końca XVIII w., które przyczyniły się do rozwoju malarstwa pejzażowego, a kończymy obrazami powstałymi już w połowie XX wieku - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group