Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6515
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe karetki ruszą na ratunek

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ region
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, 9:17
Aktualizacja: 9:22
Autor: Angela
Fot. Archiwum
W minionym tygodniu do Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze trafił nowo zakupiony specjalistyczny ambulans z napędem na cztery koła. Będzie stacjonował w Świeradowie Zdroju i ułatwi dojazd ratowników do poszkodowanych w trudnych górskich terenach. W przyszłym roku do pogotowia trafią dwie kolejne karetki, które posłużą ratownikom z Kamiennej Góry i być może z Kowar.

Nowy nabytek pogotowia kosztował około 0,5 mln zł. Na ratunek ludzi, dużą karetką, oprócz zespołu ratowników medycznych, będzie jeździł lekarz. - Jest to duży furgon czyli z ambulans pełnym wyposażeniem zespołu specjalistycznego, powiększony o lekarza. To, co odróżnia go od innych to napęd na cztery koła. Jest to pierwszy tego typu ambulans użytkowany w naszym pogotowiu.

- Obecnie wprowadzamy go do służby, mamy nadzieję że uda się nam go uruchomić do końca tego tygodnia. Będziemy analizowali jak go użytkować, ponieważ ze względu na napęd na cztery koła, koszty jego użytkowania i eksploatacji są o około 40 procent wyższe w porównaniu do zwykłych karetek. Dla nas ta karetka ma ogromne znaczenie, co roku, szczególnie zimą, mieliśmy spore problemy z dojazdem do poszkodowanych po stromych, oblodzonych czy szutrowych drogach – mówi Dariusz Kłos, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Zakup specjalistycznej karetki został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z aplikacji „Ponadgraniczna współpraca służb Ratownictwa Medycznego w Euroregionie Nysa“.

W czwartym kwartale br. natomiast ma się rozpocząć procedura zakupu dwóch standardowych ambulansów w ramach projektu realizowanego wspólnie z czeskim partnerem Hradec Kralove. Karetki trafią do pogotowia z początkiem przyszłego roku. Jedna z nich będzie służyła do ratowania ludzi w Kamiennej Górze. Druga najprawdopodobniej trafi do Kowar.

Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze dysponuje obecnie trzynastoma zespołami rozlokowanymi na terenie czterech powiatów: sześć z nich działa w powiecie jeleniogórskim, trzy w powiecie lubańskim oraz po dwa w powiatach lwóweckim i kamiennogórskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~toja 21-06-2010 10:33
Sprinter 4X4? Przecież to się już psuje w folderze reklamowym...
~tommi 21-06-2010 12:55
wreszcie cos nowego-popieram
~ 21-06-2010 16:29
mam takiego sprinterka, wjeżdzam nim wszędzie, tylko ja dałem 180 tysi. może wyposażenie tyle kosztowało?
~Pan Japa 6-01-2011 11:01
Z tym kosztami eksploatacji coś się nie zgadza. Fabryczny Transit 2.4 TDCi AWD zużywa w mieście 13.9 l/100 km (o litr więcej), Vito 4x4 nawet o 0.8 l więcej, więc jakby nawet Sprinter spalał 15 litrów (z obciążeniem możliwe), to jest to raczej wzrost 20-procentowy. Ktoś tu chce coś ukryć! Mogli zostawić kierunkowskazy w lusterkach (w wersji 4x4 możliwe do wyboru bez dopłaty - konfigurator niemiecki) - ładniejsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group