Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 4904
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe inicjatywy w jeleniogórskim Kinie LOT

Sobota, 26 marca 2022, 8:02
Aktualizacja: 8:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowe inicjatywy w jeleniogórskim Kinie LOT
Fot. Przemek Kaczałko
Kino LOT rozpoczyna obchody 85-lecia istnienia. Placówka Dolnośląskiego Centrum Filmowego zapowiada szereg nowości w swojej ofercie - zaprasza do współpracy i prezentuje najbliższe plany. O szczegółach mówił dyrektor DCF - Jarosław Perduta wraz z nowym kierownikiem jeleniogórskiego kina - Maciejem Pierzchałą.

Placówka otwiera się na nowe inicjatywy - oprócz pokazów filmowych mają być propozycje koncertowe, teatralne, czy nawet stand-up.

W większości będą to wydarzenia poniedziałkowe, ale nie tylko - zaznaczył Jarosław Preduta, dyrektor DCF.

Już w poniedziałek, 28 marca o godz. 19:00 w kinie LOT odbędzie się koncert muzyki filmowej z udziałem gwiazd Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu: Emose Katarzyny Uhunmwangho, Justyny Szafran, Macieja Maciejewskiego i Tomasza Leszczyńskiego. Artystom towarzyszyć mają muzycy: Rafał Karasiewicz (fortepian), Jakub Olejnik (kontrabas) oraz Tomasz Leszczyński (gitara i perkusja).

W maju br. kino zaprosi widzów na jeleniogórską odsłonę festiwalu Millennium Docs Against Gravity, czyli przegląd wybranych filmów dokumentalnych. Kolejną propozycją będzie letni festiwal filmowy o tematyce ekologicznej, którego szczegóły zostaną przedstawione już wkrótce.

Nie zabraknie wydarzeń jubileuszowych z okazji 85. rocznicy powstania przedwojennego kina Capitol, które w powojennej Jeleniej Górze zostało przemianowane na LOT. Przedstawiciele kina zachęcają do przynoszenia wspomnień dotyczących LOT-u (zdjęcia, ciekawe historie osobiste).

Uruchamiamy akcję, żeby podzielić się wspomnieniami, biletami, plakatami, fotografiami. Jako kultowe miejsce na mapie Jeleniej Góry chcemy pochwalić się pokoleniami, które wracają tu z sentymentem - powiedział Maciej Pierzchała, kierownik kina LOT.

Podczas konferencji prasowej była też mowa o propozycjach dla obywateli Ukrainy - będą pokazy filmowe dla dzieci i młodzieży w języku naszych wschodnich sąsiadów. Ponadto placówka chce rozwijać współpracę ze szkołami - tworząc od września klasy filmowe.

Będziemy uczyć młodzież jak powstają filmy. To program na 3 lata - dostarczymy komplet materiałów dla nauczycieli, a raz w miesiącu będą spotkania w kinie podsumowujące daną partię materiału - dodał J. Perduta.

DCF prowadzi 6 kin - oprócz Jeleniej Góry są to: Żary, Wrocław, Wałbrzych, Legnica i Lubań. Zajmuje się się również edukacją filmoznawczą i wspiera produkcję filmową - jak mówił dyrektor, do 21 kwietnia można składać wnioski o dofinansowanie na produkcję.

Twoja reakcja na artykuł?

36
90%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
5%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group