Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5749
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Nowa Warszawa” Stanisławy Celińskiej w Teatrze im. Norwida

Poniedziałek, 2 marca 2015, 8:09
Aktualizacja: 8:12
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Nowa Warszawa” Stanisławy Celińskiej w Teatrze im. Norwida
Fot. Archiwum Teatru
28 marca (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w koncercie zatytułowanym “Nowa Warszawa” wystąpi aktorka teatralna i filmowa, a także pieśniarka Stanisława Celińska wraz z zespołem Royal String Quartet oraz Bartkiem Wąsikiem.

Stanisława Celińska studiowała w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Jeszcze przed dyplomem zadebiutowała jako Aniela w sztuce Aleksandra Fredry “Wielki człowiek do małych interesów” w reżyserii Jerzego Kreczmara w warszawskim Teatrze Współczesnym, do którego wkrótce została zaangażowana przez Erwina Axera. Niemal równocześnie zaczęła pracę jako aktorka filmowa i estradowa. W 1970 r. zadebiutowała na ekranie jako Nina w “Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy. Występowała w teatrach warszawskich: Współczesnym, Ateneum, Na Woli, Dramatycznym, Studio i Nowym Teatrze. Dzięki swoim umiejętnościom dramatycznym i komediowym z powodzeniem jest obsadzana w filmach współczesnych gra zarówno epizody jak i postaci pierwszoplanowe. W Teatrze Telewizji stworzyła ok. 60 ról; często też pojawia się w Polskim Radiu – od 35 lat jest odtwórczynią roli Iwony w powieści radiowej “Matysiakowie”.

Stanisława Celińska jest także znakomitą aktorką śpiewającą. Ma na swoim koncie udane recitale wokalne: “Domofon, czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C.” oraz “Piękny świat”. Jest stałym gościem na Przeglądach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Obecnie Stanisława Celińska prezentuje recital “Nowa Warszawa”, promujący płytę pod tym samym tytułem. Album ukazał się pod patronatem radiowej Dwójki. Współproducentami są Nowy Teatr i Polskie Radio, a jego prapremierowe wykonanie odbyło się 7 grudnia ub.r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w ramach ósmej edycji festiwalu Kwartesencje.

Stanisława Celińska wraz z członkami Royal String Quartet wybrała szlagiery przedwojennej Warszawy (zaaranżował je Bartłomiej Wąsik) znane z wykonań Stanisława Grzesiuka i kapel podwórkowych, które jeszcze niedawno były fragmentem warszawskiego krajobrazu, a także takie klasyczne już piosenki, jak “Sen o Warszawie” Czesława Niemena, “Taka Warszawa” Beaty Kozidrak czy “Warszawa” zespołu T.Love. Niespodziankę może stanowić utwór “Warszawa” Davida Bowiego, który ten nagrał po krótkim spacerze z Dworca Gdańskiego na Plac Komuny Paryskiej (dzisiaj Plac Wilsona) w 1973 r.

Royal String Quartet to zespół istniejący od roku 1998, a tworzą go: Izabela Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka) i Michał Pepol (wiolonczela). To jeden z najsłynniejszych polskich kwartetów smyczkowych, regularnie występuje w salach koncertowych na całym świecie.

Bilety do nabycia w kasie biletowej Teatru im. Cypriana Kamila Norwida: 60 zł (parter), 40 zł (I balkon), 30 zł (II balkon); tel.: 75-64-28-130 lub 75-64-28-120, e-mail: widownia@teatrnorwida.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group