Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8423
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowa strażnica dla strażaków

Sobota, 4 listopada 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Nowa strażnica dla strażaków
Fot. Angelika Grzywacz
Budynek przy ulicy Sokoliki już niebawem przeznaczony zostanie jeleniogórskim pożarnikom. Mimo lepszych warunków socjalnych, nie wszyscy cieszą się z przeniesienia ich miejsca pracy.

Jak mówi kapitan Jan Dalidowicz, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 z ulicy Sudeckiej, przeniesienie jednostki do nowego budynku na ulicę Sokoliki w Cieplicach miało nastąpić już w połowie października.
Później termin został przełożony na koniec miesiąca. Dzisiaj wiadomo, że najszybciej pożarnicy mogą się przenieść w listopadzie.

– Obecnie kończymy inwestycję – mówi starszy aspirant Maciej Gorzycki, który zajmuje się sprawami organizacyjnymi w nowo wybudowanym budynku. Trwa odbiór techniczny.
Nie ma tam jeszcze podłączonego gazu czy elektryczności. Następnie trzeba będzie trzeba jeszcze zakupić wyposażenie pomieszczeń socjalnych. Poza tym trzeba jeszcze doliczyć czas przeprowadzki sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności na jeleniogórskich strażaków będą czekały o wiele lepsze niż do tej pory warunki socjalne. Nowe szatnie do ubrań operacyjnych i osobne do odzieży cywilnej, wygodne sypialnie, jadalnia i siłownia. To wszystko nie do końca przekonuje samych strażaków.

– W tym budynku pracuję już dwadzieścia lat – powiedział o strażnicy przy ul. Sudeckiej starszy aspirant Piotr Wincenty, dowódca zmiany. – Przyzwyczaiłem się. Poza tym tu jesteśmy w centrum, a tam jest dość daleko. Co prawda położenie budynku przy Sokolikach da nam nowe możliwości: nowa strażnica oraz tereny przyległy pozwoli na ćwiczenia praktyczne. Niemniej przy Sudeckiej jest po prostu swojsko.

Dla innych strażaków po przeprowadzce pojawią się inne problemy.
– Przede wszystkim dojazd do pracy – powiedział Robert Łakomiec. I jeszcze tam zostanie nam przydzielony inny rewir działania.

Teraz pożrnicy z ulicy Sudeckiej obsługują śródmieście, Zabobrze, Jeżów Sudecki, Kowary, Karpacz i gminę Mysłakowice. Po przeprowadzce te tereny będą podlegały pod Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 2, która z obecnego pomieszczenia w MZK przeniesie się na ulicę Sudecką. Natomiast pożarnikom z „jedynki” przypadną tereny Szklarskiej Poręby, Piechowic, Podgórzyna i Jeleniej Góry od strony Cieplic do małej poczty.

– Przez lata pracowaliśmy na tym terenie, więc doskonale znamy już ten region – powiedział Piotr Wincenty. Teraz będziemy musieli dodatkowo zapoznać się z nowym terenem, na którym będziemy prowadzić nasze akcje.

Do minusów, jakie wymieniane są przez pracowników jeleniogórskiej staży pożarnej pojawia się kwestia sprzątania tego ogromnego budynku.
– Budynek jest rzeczywiście wielki, oszklony i piekny – ocenia Piotr Wincenty. Niestety wszystko to trzeba będzie utrzymać w porządku, a tym będą musieli zająć się sami pożarnicy, więc będzie to dodatkowe zajęcie.

Nowy budynek wyposażony jest w automatycznie otwierane i zamykane bramy, profesjonalny system alarmowy, system odciągu spalin, salę wykładową z możliwością wyświetlania materiałów szkoleniowych, oddzielne pomieszczenie do dezynfekcji sprzętu medycznego i warsztat do konserwacji sprzętu dróg oddechowych. Dodatkowo każde pomieszczenie wyposażone jest w tablice informacyjno-alarmowe, dzięki czemu każdy strażak będzie zawsze na czas wiedział, kiedy jest alarm.

Sprzęt ratowniczo gaśniczy do nowej jednostki zostanie przeniesiony z ulicy Sudeckiej.
– Będzie jeden ciężki samochód, dwa średnie, samochód ratownictwa wodnego, samochód z trzydziestosiedmio metrową drabiną, samochód wężowy i cysterna do przewożenia osiemnastu tysięcy litrów wody – mówi kpt. Jan Dalidowicz, zastępca dowódcy JRG 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group