Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5799
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowa pracownia w KPSW

Wtorek, 19 lutego 2019, 8:04
Aktualizacja: Środa, 20 lutego 2019, 12:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowa pracownia w KPSW
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa może się poszczycić nowoczesną pracownią symulacyjną, której wartość to około 3 miliony złotych. Wczoraj (18.02) doszło do oficjalnego otwarcia z udziałem władz uczelni, partnerów projektu, samorządowców i zaproszonych gości.

Powstanie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej było możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Zdrowia.

MZ traktuje jako priorytet kształcenie kadr medycznych - podkreślił Jakub Berezowski, dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia. - Jak widać, efekt w Jeleniej Górze to pełen sukces - nowoczesne centrum, które w żaden sposób nie odbiega od światowej klasyfikacji tego typu obiektów. Taka współpraca jest dla nas bardzo ważna - dodał przedstawiciel ministerstwa.

Przedstawiciele uczelni podkreślali nowoczesność MCSM.

Zdaję sobie sprawę, że technologia idzie do przodu i za chwilę te fantomy i symulatory będą przestarzałe, ale dzięki powstaniu centrum, studenci mają możliwość przećwiczenia procedur tak samo, jak na żywym człowieku. W takich procedurach nie mogliby uczestniczyć i wymusza to na nas inną metodykę kształcenia. Student powinien wrócić z centrum zadowolony, z chęcią powrotu do niego - w ten sposób stymulujemy samodzielność myślenia studenta, jego samoocenę, podejmowanie decyzji w różnych stanach - mówiła Wioletta Palczewska, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego KPSW

Studenci najpierw mają się nauczyć prostych działań i z czasem będą kształcić się w kolejnych salach.

Symulator Apollo (o wartości 300 tys. zł) ma wbudowany cały system zachowań fizjologicznych i można zmienić mu parametry w zależności od grupy jednostek chorobowych jaką chcemy symulować. Symulator współpracuje z monitorem, respiratorem, defibrylatorem, a zatem jest wszystko, co potrzebne - opisywała wyposażenie sal W. Palczewska. - Mamy też taki symulator dziecka oraz niemowlaka - one się śmieją, płaczą, kaszlą. Można tu zaobserwować oddech paradoksalny, który występuje przy wieloodłamowym złamaniu wielu żeber - nie kryła zadowolenia przedstawicielka WP-T.

W otwarciu MCSM uczestniczyli przedstawiciele KPSW, PWSZ Witelona w Legnicy, Ministerstwa Zdrowia, władz Jeleniej Góry i powiatu, Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, Pogotowia Ratunkowego i wielu innych instytucji związanych ze służbą zdrowia i kształceniem.

Twoja reakcja na artykuł?

28
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
5
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group