Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12273
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Nowa maszyna na szynach

Czwartek, 9 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 10 marca 2006, 8:10
Autor: Konrad
Kotlina Jeleniogórska: Nowa maszyna na szynach
Fot. Konrad
W czwartek po raz pierwszy trasę Wrocław – Jelenia Góra – Lwówek Śląski pokonał nowy szynobus, który jeździć będzie regularnie od najbliższego poniedziałku. W pierwszy, testowy kurs pojazd wiózł szefostwo Polskich Kolei Państwowych we Wrocławiu.

Linia kolejowa Jelenia Góra-Lwówek Śląski nieczynna była od lipca ubiegłego roku, gdy zepsuł się stary autobus szynowy, obsługujący tę trasę. Dla ludzi z powiatów jeleniogórskiego i lwóweckiego, mieszkających przy tej linii było to sporym problemem, ponieważ kolej jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do pracy w Lwówku czy do szkoły w Jeleniej Górze.

Linia miała być zawieszona do września, gdy z naprawy w Słupsku miał wrócić autobus szynowy. Jednak PKP nie potrafiło naprawić pojazdu tak, jak obiecywano. Uruchomienie linii przekładano na kolejne miesiące. Okazało się, że na naprawę i lekką modernizację starego szynobusu kolejarskie orły potrzebują aż 10 miesięcy.

Linia została ponownie uruchomiona dzięki urzędowi marszałkowskiemu, który kupił w Bydgoszczy dwa nowoczesne szynobusy. Jeden przeznaczono na obsługę trasy do Lwówka Śląskiego. Ten pojazd przyjechał w czwartek do Jeleniej Góry.
Po kilku godzinach wrócił do Wrocławia. Do stolicy Karkonoszy wróci w poniedziałek o godzinie 12.26. O 15.19 wyjedzie do Lwówka Śląskiego. O 17.23 wjedzie do Jeleniej Góry a następnie o 17.41 wróci do Wrocławia.

Niestety, nie będzie mógł jechać z dopuszczalną szybkością 120 kilometrów, gdyż nie pozwalają na to zarówno stan torowiska oraz aktualny rozkład jazdy.
Tak będzie jeździł do 1 kwietnia, gdy do Jeleniej Góry powróci drugi autobus naprawiony w Słupsku.

– Jazda szynobusem będzie prawdziwą przyjemnością. Jest doskonale zamortyzowany, wygodny. Będzie cieszył podróżnych – powiedział Jerzy Karcz, zastępca naczelnika sekcji przewozów pasażerskich w Jeleniej Górze.
O tym, jak się jedzie nowym pojazdem, przekonają się już wkrótce setki pasażerów na trasach do Lwówka i do Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
984
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group