Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 8274
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nowa atrakcja z alegorycznym obrazem na suficie

Wtorek, 31 stycznia 2012, 9:18
Aktualizacja: 13:44
Autor: Angela
REGION: Nowa atrakcja z alegorycznym obrazem na suficie
Fot. Archiwum
Odrestaurowany Pałac w Pakoszowie (na terenie Piechowic), którego otwarcie planowane jest na kwiecień, dołączy do grona reprezentacyjnych zabytków Kotliny Jeleniogórskiej. 7 lutego w sali barokowej zostanie umieszczona rekonstrukcja XVIII–wiecznego alegorycznego obrazu autorstwa Christophera Wetzela. Całość będzie jednym z najpiękniejszych przykładów wzornictwa z epoki.

W Pałacu w Pakoszowie będzie się mieściła restauracja na120 osób, 19 pokoi i apartamentów, bar z kominkiem, biblioteka i wyjątkowa sala balowa, w której będą miały miejsce ważne uroczystości.
Budynek został wzniesiony w 1725 roku przez Johanna Gottfrieda, zięcia ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry. Budowa tego obiektu była ściśle związana z przemysłem lniarskim. Powstała barokowa budowla, która pełniła funkcję bielarni lnu.

Latem pierwsza kondygnacja stawała się siedzibą rodziny i miejscem spotkań z ważnymi osobistościami Jeleniej Góry. Gości tych przyjmowano w najbardziej reprezentacyjnej części Pałacu: w Sali Barokowej ozdobionej portretami przodków i alegorycznym obrazem. znajdującym się na suficie reprezentacyjnego pomieszczenia.

Obraz został namalowany przez ucznia Willmana jednego z bardziej znanych na Śląsku malarzy barokowych - zwanego Śląskim Rafaelem w 1725 r. Jeszcze przed 1945 rokiem dzieło uległo całkowitemu zniszczeniu. W zbiorach rodzinnych, na zdjęciach z 1930 roku odnaleziono dokumentację zdjęciową oryginału. Rekonstrukcją zajął się jeden z najlepszych artystów znawców baroku w Niemczech, Christopher Wetzel z Drezna. Znany jest zarówno z portretów jak i z rekonstrukcji barokowych malowideł kopuły Kościoła Marii Panny w Dreznie.

Obraz przedstawia alegorię relacji bielarni lnu ze światem i wymianę handlową. Lewa część pokazuje drogi morskie eksportu lnu na całym świecie, egzotyczne i ciekawe miejsca do których wysyłano wyroby bielarni. Eksportowano między innymi do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Widoczny jest tu mężczyzna trzymający w swoich dłoniach statek – alegoryczne pokazanie ochrony roztaczanej nad transportem morskim.

Tuż obok widnieje anioł zaświadczający, że wszyscy wierzący w Boga, znajdujący się pod jego ochroną i opieką, mogą bezpiecznie dotrzeć do celu. Centralna część obrazu to dwie postaci kobiece wsparte o kulę ziemską, która symbolizuje kontakty fabryki z całym światem. Jedna z postaci to sprawiedliwość, oznaczająca również bezpieczeństwo i opiekę dla tych, którzy przestrzegają prawa. W dłoni trzyma również swój atrybut- wagę. Drugą postacią kobiecą jest pokój który panuje na ziemi.

U ich stóp znajduje się pole bitwy. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane: wojna trzydziestoletnia się skończyła, obecnie panuje pokój. Obok tych postaci znajduje się kolejna, mniejsza, pokazująca że jednego człowieka można złamać, ale nie jest możliwe złamanie całego społeczeństwa. Kolejną postacią jest Kronos, który chroni pokój i sprawiedliwość, jednocześnie trzymając kosę, przypominającą o tym, że czasy świetnej prosperity mogą się kiedyś skończyć.

Dzieło to ma powierzchnię ok. 40 metrów kwadratowych i stanie się centralną częścią Sali Barkowej, która po otwarciu pałacu dla turystów i gości hotelowych będzie stanowiła niewątpliwą atrakcję. Sala czyni Bielarnię Hessa, jak nazywano Pałac w Pakoszowie, wartym zauważenia przykładem późnobarokowej świeckiej budowli w regionie. Właścicielami obiektu są Ingrid i Hagen Hartmannowie. Pałac należy do Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group