Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5553
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Norwidowska biała tragedia wg Jędrzejasa

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 30 listopada 2014, 8:43
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 grudnia 2014, 8:35
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru – Szymon Bogacz
W minioną sobotę (29.11) na Scenie Studyjnej Teatru im. Norwida miała miejsce premiera spektaklu “Pierścień wielkiej damy” Cypriana Kamila Norwida. Jest to biała tragedia, tj. bez rozlewu krwi, w interpretacji scenicznej reżysera Piotra Jędrzejasa.

- Oto pierwszy promień, z tych co rażą - to zdanie, które pada z ust Mak-Yksa (kluczowego bohatera spektaklu granego przez Roberta Manię), gdy promień słoneczny razi go w oczy, jest zapowiedzią wypadków i mniej lub bardziej skrywanych cierpień. Tak zaczyna się mający zaraz nastąpić dramat wyobcowania.

W “Pierścieniu wielkiej damy” mamy wyraźny podział bohaterów na grupy społeczne, co potem wpływa na ich relacje oraz wzajemny szacunek. Bogaci arystokraci i mieszczanie porozumiewają się we własnym gronie. Hrabina Maria Harrys (w tej roli Magdalena Kępińska) to wdowa, kobieta światowa, cyniczna, świadoma, otoczona wielbicielami, pozbawiona trosk natury materialnej, czas wypełnia jej życie towarzyskie. Z jednej strony zachwalana, wywyższana nawet do rangi anioła, z drugiej zaś, lekceważąca i oschła, co wynika wprost z jej wypowiedzi. Towarzyszy jej mądra odźwierna Salome (Iwona Lach) oraz powiernica Magdalena Tomir (Marta Kędziora). Tym postaciom przedstawionym z delikatnym cieniem ironii, przeciwstawione zostało małżeństwo snobistycznych mieszczan ujęte w sposób satyryczny: Sędzia Klemens Durejko (Robert Dudzik) i jego żona Klementyna (Małgorzata Osiej-Gadzina). Artystów-inteligencję reprezentują: Mak-Yks, daleki krewny nieżyjącego już męża Hrabiny, indywidualista, poeta skłócony ze światem, lecz niezbyt przeciwko niemu zbuntowany, który poprzez splot różnych wydarzeń wejdzie do grona wspólnoty arystokratów, oraz bogaty arystokrata Graf Szeliga (Piotr Konieczyński), podróżnik, o nieco zironizowanych cechach romantycznego wędrowca zwiedzającego “po wszech – ścieżkach pachnących balsamem, orientalne kraje”.

W domu Hrabiny Harrys organizowany jest bal dla panienek z pensji, którymi opiekuje się Durejkowa. Wiele w tym wszystkim ironii. Bal, uważany za okazję do prowadzenia kulturalnych dyskusji, przedstawiony jest jako maskarada. Ukazany sztywny rytm kolejnych wizyt i tępy mechanizm życia, jeśli ma do czegoś doprowadzić, to jedynie do wstrząsającej sceny poniżenia człowieka. Podczas zabawy ginie drogocenny pierścień gospodyni.

Piotr Jędrzejas zainspirowany tekstem Norwida, unaocznił dramat wykluczenia. Pokazał ludzi, którzy jeszcze mają marzenia o wielkiej miłości, ale już toczy ich choroba niemożności, inercji, egoizmu - jak grawitacja ciągnie w dół. Jakby czuli, że nie mają innego wyboru. Zawarty konflikt ma co prawda źródła przede wszystkim historyczne (różnice społeczne między zubożałym krewniakiem luksusowej arystokratki a nią samą i wynikające z nich dyskryminacje obyczajowe). Jednak finezyjność dialogu wyrażającego skomplikowaną rozgrywkę (w czworokącie Hrabina Harrys - Graf Szeliga - Magdalena Tomir i Mak-Yks) oraz sprawna reżyseria zbliżona do współczesnego widza wyposaża spektakl w walor żywo angażującej widza świeżości.

Lekceważonego, dyskredytowanego, ale czułego, z wrażliwym sumieniem Mak-Yksa Robert Mania gra z wdziękiem, umiarem i swobodą. Aktor ten w finale czytelnie i powoli wydobywa na zewnątrz i uzasadnia motywy działania swojego bohatera. Hrabina Harrys grana przez Magdalenę Kępińską (w wymyślnej sukni z flamingami autorstwa Anety Tulisz-Skórzyńskiej) idealnie pasuje do jej warunków aktorskich. Iwona Lach doskonale sprawdza się w roli odźwiernej Salome. Robert Dudzik tworzy pełnokrwistą postać komicznego Sędziego Durejki, Małgorzata Osiej-Gadzina - idąc nieco dalej w kierunku komediowej charakterystyczności - wyraziście rysuje sylwetkę żony Sędziego Klementyny. Z kolei Andrzej Kępiński zdobywa poklask w potraktowanej jeszcze bardziej komediowo roli Majstra Ogni Sztucznych.

Marta Kędziora ujmuje świeżością Magdaleny, powiernicy Hrabiny, która uwielbia finezyjne złośliwostki, pozornie towarzysko równouprawniona, tak naprawdę o wiele niższa stanem. Widać to szczególnie w akcie drugim, w którym na scenie zaczyna się słowna nie tyle może batalia, ile zawoalowana spokojem serdecznej na pozór rozmowy dyplomatyczna gra między Hrabiną a Magdaleną o Grafa Szeligę.

Piotr Jędrzejas w spektaklu atomową energię rozpalił na nowo w dojrzale powściągliwym Piotrze Konieczyńskim, aktorze o nienagannym warsztacie, dyscyplinie dykcji, głosu i wersyfikacji, który ma wystarczająco dużo krzepy, by w brawurowej roli Grafa Szeligi bez wysiłku pokazać ponurego i mrocznego obserwatora wydarzeń na scenie, wkraczającego w odpowiednim dla niego momencie. Jego szept wystarczy za krzyki innych, a charakteryzacja i kostium Anety Tulisz-Skórzyńskiej (podobnie jak w przypadku Salome Iwony Lach) przywodzi na myśl jakąś postać rodem z filmowej produkcji science fiction “Star Trek”.

Oszczędna scenografia zaprojektowana przez Marka Brodowskiego pomaga skupić się na wewnętrznym dramacie, który stanowi istotę spektaklu. Postacie wyłaniają się z dwóch stron sceny z długich falujących tiulów, co jakiś czas ich oblicza odbijają się w niemal lustrzanym blacie długiego stołu, a jedyny punkt centralny, ale niestały, to wyświetlany obraz “Wędrowca nad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha. Atutem jest także muzyka Sławomira Kupczaka, która wzbudza emocje, podkreślając stany duszy, w jakie wpada Mak-Yks.

“Pierścień wielkiej damy” to spektakl o tym, jacy my jesteśmy. A jeszcze bardziej o tym, jacy na pewno być nie chcemy. Tragizm, który potrafi się przebić przez zastawioną sieć komizmu wydaje się o wiele bardziej przejmujący niż tragizm podany na tacy. Spełnione żądze i ambicje przynoszą więcej rozczarowania niż szczęścia. Dziś w potoku informacji, w telewizyjnej i internetowej publicystyce, pełno jest okrągłych zdań o kryzysie tożsamości współczesnych ludzi, że wyalienowani, zostawieni sami sobie, że tradycyjne więzi co i rusz się zrywają, że kryzys rodziny, że podważanie dotychczasowych wartości, że chaos ekonomiczny, że chaos medialny, że coraz większa wirtualizacja, że coraz mniej czasu na radość z życia, bo tę już nie czerpie się ot tak, z samego istnienia. Tylko trzeba ją sobie kupić a wcześniej na nią zapracować kosztem radości z życia właśnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (94) Dodaj komentarz

~ckcn 30-11-2014 10:07
muszę wytrzeć usta po tej recenzji bo się obśliniłem cały
~hihi 30-11-2014 14:19
Manu, kim ty jesteś, ile ty masz lat, kto cię uczył, kto ci to kazał? Opanuj się!
~niko dr 30-11-2014 14:36
Magda wreście coś zagrała !
~riki 30-11-2014 15:14
Tragedia to jest cały teatr Norwida i jego obecny dyrektor, przede wszystkim poziom jaki prezentują. Cofnąć dotacje temu teatrowi na poziomie szkolnego teatrzyku!
~Prrrr 30-11-2014 15:22
Rany! Co za recenzja!
~wikus 30-11-2014 15:29
Recenzja to pijarowy tekścik napisany przez pracowników teatru i wysłany do mediów. A sztuka denna. Byłem wczoraj i wróciłem zniesmaczony. Kolejny niewypał teatru
~wikus 30-11-2014 15:31
Ta "recenzja" to pijarowy tekścik napisany przez pracowników teatru i wysłany do mediów. A sztuka denna. Byłem wczoraj i wróciłem zniesmaczony. Kolejny niewypał teatru Norwida.
~tak 30-11-2014 15:40
Takiej słabizny rezyserskiej jeszcze w tym teatrze nie bylo.Panie Jędrzejas,dostałes pan dobry teatr,znakomitych,kochanych przez publicznosc aktorów i dotacje z naszych podatków.To zobowiązuje.To co wczoraj pokazałes -całkiem zadowolony z siebie-swiadczy o całkowitym braku swiadomosci,jaka jest tutaj Twoja rola.Rozliczymy,rozliczymy z wydanej kasy na tego teatralnego bzdeta i liczby tych,których ta zle przysposobiona ramota o gruby niesmak przyprawiła.ZENADA
~Znawca 30-11-2014 15:51
Napiszecie to 100 razy w nadziei, że ludzie nie sprawdzą, jaka jest prawda??? Bardzo współczuję! Bardzo dobry spektakl. I wreszcie dyrektor okazał się zdolnym reżyserem. Polecam wszystkim
~Zal 30-11-2014 16:06
A ktozze pisze azaliz takie nabzdyczone recenzje.Zdecydowanie wiecej formy niż tresci.Przeto niewarto moze szanowac tubylczego widza?Ciemny jest lud to i roboczy.Nie siegnie skomplikowanej Myśli Norwidowej, swoim małomiasteczkowym intelektem do ze szytów sztuki reżyserskiej wyjętej koncepcji Jędrzejasowej nie dotrze,przy lekturze powyzszego pijarowego teksciku na kolanach pokornych pełzac bedzie.Azaliz danine pięniezna z kasy miejskiej dobedzie i na ołtarzu wielkiej sztuki złoży.A gdybyz zabłakał sie w okolicy przybysz jakowys,któren sztuki teatralnej zazyc by sobie niebacznie winszował,z podziwienia wielkiego przy własnych siłach nie wyndzie,jakoz to mozna takiego teatralnego knota za społeczne pieniadze ukręcic.Azaliz my mieszkancy,sprawozdania finansowego z wyczynów tych zadac bedziem
~Do ~Znawca 30-11-2014 16:31
Prawda jest jedna i nie zagłuszą jej pieski wynajęte przez dyrektora Jędrzejasa do obszczekiwania niewygodnej krytyki na forach (a może on sam to wszystko pisze pod każdym wątkiem o teatrze?). Wystarczy poczytać opinie puliczności, żeby się przekonać, że teatr Norwida pod wodzą obecnego dyrektora to DNO! A z ciebie takie znaffca jak z kundla niedźwiedź, chyba trollowania i spamowania.
~Antyanonim 30-11-2014 17:12
Po co te górnolotne uzasadnienia dla niegramotnych widzów. Sprawa jest prosta i oczywista. Oszczędna scenografia nie pomaga w skupieniu na wewnętrznym dramacie istoty spektaklu, ale skłania do myśli na temat marnych środków na realizację produkcji (dawniej spektaklu). Można to zrozumieć, ale po co ta ściema.
~szekspir 30-11-2014 17:18
Etatowy ujadacz z teatru dzisiaj chyba dostanie wścieklizny ze złości. Tak się postarali, taką kwiecistą recenzję przygotowali, tyle spamu wkleili przed premierą na forach... A tu d..a blada! Znowu kompletny niewypał i same negatywne opinie. Normalnie kabaret, obecny dyrektor w życiu by nie stworzył tak zabawnego widowiska, z jakiego od pewnego czasu można się pośmiać na lokalnych forach. Tyle że jest ono niezamierzone przez aktorzyny po gimnazjach.
~Obecny 30-11-2014 19:10
Czy te wszystkie wpisy [neoplus.adsl.tpnet.pl, 78.*.39.35 (78.*.39.35)] są autorstwa Pan Jarosława Górala i Kogoś tym podobnego?
~Myślący 30-11-2014 21:07
Czy te wszystkie wpisy [jeleniagora.vectranet.pl] są autorstwa Pan Piotra Jędrzejasa i Kogoś tym podobnego?
~ 30-11-2014 21:35
Cała ta, ogromna z nienawiści utkana kupa spadnie ci kiedyś na głowę hejterze "myślący inaczej", zawsze tak jest... i to się nazywa sprawiedliwość... Serio myślisz, że dyrektor teatru pisze na forum, albo wynajmuje kogoś do pisania? zmień leki...
~Do 21:35 30-11-2014 21:46
Przestań już ujadać, teatralny burku. Pogódź się z prawdą i skończ z tym atakowaniem każdego, kto napisze opinie nie po twojej myśli. Skoro tak boicie się krytyki to najlepiej to świadczy, że z teatrem jest coś nie tak. Należałoby przeprowadzić w tym teatrze porządną kontrolę, a podejrzewam, że dyrektor od razu wyleciałby ze stołka, przynajmniej za to co się dzieje ostatnio na lokalnych forach pod każdym artykułem poświęconym teatrowi.
~Łotr 30-11-2014 22:52
Nie wiadomo, co robić z... chciałam napisać "z wirusem" albo "z maniakiem"? W wielu środowiskach są takie osoby jak ten "Jarosław G.". Problemem jest jego agresywna nadobecność, opresywna przemożność, nieposkromiona chęć osądzania. Retorycznie to zawsze więc połączenie hejtu, pouczania i obrażania. Ostatnio, okazał się w tym niebywale skuteczny - zamordował wszystkie dyskusje. Ktoś powie, nie bez racji, ignorować, nie dać się wciągnąć, nie odpowiadać, nie reagować. Czyli co? Uznać za wariata?
~Widz prawdziwy 30-11-2014 23:05
A tymczasem na "pierścieniu" dziś wszystkie miejsca zajęte... Wiem bo byłem i bardzo mi się podobało. I o to w tym wszystkim chodzi.
~prawdziwszy widz 30-11-2014 23:13
Jak mogłeś być, jak ty siedzisz cały dzień przed kompem i produkujesz spam od rana do nocy z kilku kompów? Byłem na tej sztuce i na sali pustki, więc nie kłam.
~widz najprawdziwszy 30-11-2014 23:22
Dobra, rozśmieszyłeś mnie... sam przed sobą też tak ściemniasz? Gościu, trzymaj się. "Lepszego zdrowia życzę" ;)
~mieszkaniec Jeleniej Góry 30-11-2014 23:31
Panie dyrektorze teatru, to wstyd tak trollować na forach! Treść wpisów ewidentnie pokazuje, że mamy do czynienia albo z jakimś pracownikiem teatru, albo z samym dyrektorem. Brakuje wam poparcia? Nie dziwię się, ale w ten sposób na pewno sobie dobrej opinii nie wyrobicie. A wręcz przeciwnie, mieszkańcy czytają komentarze i potrafią myśleć. Wstyd dla teatru Norwida za takie praktyki, powinni was rozgonić na cztery wiatry to w końcu zajęlibyście się może poważną pracą, a nie tylko robieniem niepotrzebnego zamieszania na forach!
~demaskator trolli 30-11-2014 23:33
Do 23:22: Z ciebie nie widz, tylko zwykły troll. Zresztą wystarczy prześledzić ten wątek i drugi na temat tego spektaklu. Co drugi wpis to twój - etatowego teatralnego trolla, któremu od rana cieknie piana z pyska.
~Do ~ 30-11-2014 23:42
do IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl Załóż Pan swoje prywatne, najlepiej zamknięte forum. Po co spamujesz na kilku nickach, skoro nikt tutaj z Tobą nie chce pisać. No to normalne u dorosłej osoby nie jest? Panie Jarosławie Góralu (78.*.39.35 (78.*.39.35)) proszę iść spać.
~do wyżej 30-11-2014 23:48
@vectranet.pl: Nie dość, że to ty tutaj trollujesz (co dobrze widać po IP), to jeszcze teraz pomawiasz na forach pewną osobę. Zdaje się, że twoja radosna twórczość powoli się kończy. Zobaczymy, czy będziesz tak samo wygadany, gdy do twoich drzwi zapuka policja. A pewnie wkrótce zapuka. Za to my wszyscy w końcu się dowiemy, kto tak spamuje ciągle fora i obraża czytelników. Chyba gościu kiepsko z tobą...
~villon 30-11-2014 23:53
Ludzie, czy wy naprawdę wierzycie, że ktoś z teatru (albo sam dyrektor, jak próbują zgadywać niektórzy) siedzi godzinami na tym forum i trolluje? Jeśli ktoś tu, za przeproszeniem, obszczekuje, to raczej jacyś frustraci, którzy pod KAŻDYM tekstem o teatrze wylewają wiadra pomyj na lewo i prawo. Nie chodzi o uczulenie na krytykę. Krytyka, nawet ostra, może być konstruktywna. Ale takiej tu nie ma - jest za to fala oszczerstw i bezsensownych kłamstw. Zwyczajny hejt. Obliczony, co gorsza, na to, że mniej zorientowani czytelnicy się niego nabiorą. Teatr - owszem - nie zawsze pokazuje sztukę najwyższych lotów, ale ma się całkiem dobrze. Nie dajmy się zwariować i manipulować przez (najpewniej) wariatów, którzy zawsze są "na nie". A za "Pierścień..." trzymam kciuki.
~jaros 1-12-2014 0:06
Ale numer! Jaja jak berety! To chyba naprawdę musi trollować i obrażać ktoś z teatru. Teraz widać spękał, zresetował adres IP i pod innym nickiem próbuje przekonywać, że to jednak nieprawda. A to znowu ten sam troll z IP: .jeleniagora.vectranet.pl. W innym wątku ten sam gość szkaluje pewnego byłego pracownika teatru. Trzymam kciuki, żeby policja zajęła się tym trollem, namierzyć go to będzie przysłowiowe 5 minut. Daję głowę, że wszystkie wpisy z vectranet, a wcześniej z dialogu to jedna i ta sama osoba. Chyba gościu masz już gorąco w gaciach, na twoim miejscu kasowałbym wszystko co masz nielegalne w kompie, bo nawet jak nie udowodnią ci tych czynów, to kompa gruntownie przeszukają w pierwszej kolejności.
~jаros 1-12-2014 0:08
Ale numer! Jаjа jak berety! To chyba naprawdę musi trollować i obrażać ktoś z teatru. Teraz widać spękał, zresetował adres IP i pod innym nickiem próbuje przekonywać, że to jednak nieprawda. A to znowu ten sam troll z IP: .jeleniagora.vectranet.pl. W innym wątku ten sam gość szkаluje pewnego byłego pracownika teatru. Trzymam kciuki, żeby policja zajęła się tym trollem, namierzyć go to będzie przysłowiowe 5 minut. Daję głowę, że wszystkie wpisy z vectranet, a wcześniej z dialogu to jedna i ta sama osoba. Chyba gościu masz już gorąco w gаciach, na twoim miejscu kasowałbym wszystko co masz nielegalne w kompie, bo nawet jak nie udowodnią ci tych czynów, to kompa gruntownie przeszukają w pierwszej kolejności.
~Zbyszek W. 1-12-2014 0:20
Od dawna widać, że to jedna osoba obraża forumowczów wyrażających niepochlebne zdanie o jakiejś sztuce. Wywlekanie na światło dzienne wewnętrznych sprawa teatru świadczy, ze musi być to ktoś zatrudniony w teatrze. Zwłaszcza, że powtarzają się te same adresy IP (teraz też ktoś stale pisze z vectry). Ludzie, nauczcie się, że nikogo nie obchodzą tu wasze wewnętrzne sprawy w teatrze! Macie dobrze grać i robić dobre sztuki! A wy się obszczekujecie jak niedorozwinięte dzieci na forach. Jeśli taki mamy teatr, to kwalifikuje się on do natychmiastowego rozwiązania! Nam nadzieję, że nowy prezydent (bez wzgledu na to, kto nim będzie) podejmie właściwą decyzję i polecą odpowiednie głowy. Czas na kogoś nowego w teatrze, kto będzie potrafił doprowadzić ten grajdoł do należytego porządku.
~Forumowicz 1-12-2014 19:17
Forumowiczów obraża tylko jedna osoba z zewnątrz Teatru, której zależy na usunięciu nowego Dyrektora ze stanowiska. Dlatego to nie jest wewnętrzna sprawa Teatru tylko prokuratury.
~obserwatorr 1-12-2014 21:38
Forumowiczów obraża ciągle ten, kto wyzywa każdego, kto ośmieli się skrytykować jakąś sztukę. Ktoś z teatru, co wyraźnie widać. Czyli ty - miszcz zmieniania IP i nicków. Teraz na dodatek ostatnio pomawiasz pewną konkretną osobę. Jak się prokurator tobą zajmie (paragraf na ciebie już jest i to wcale nie błaha sprawa), to od razu stracisz język w gębie. Pewnie niejedna osoba jest zainteresowana, kto to taki, miejmy nadzieję, że wkrótce ta informacja wypłynie na światło dzienne.
~marta marta 1-12-2014 22:56
Ludzie... Wyluz... Sztuka na poziomie! Nie zamącajcie wątku. Kim jest artysta w świecie bez zasad? Dobra rzecz
~do wyżej 1-12-2014 23:09
Ile razy jeszcze zmienisz nicka i adres IP, teatralny trollu? A sztuka mizerna - słaba frekwencja, fatalne wykonanie, czyli norma w Norwidzie.
~ 2-12-2014 0:01
Twoje imię- kłamstwo trollu ;)
~ktośKtorozumie 2-12-2014 0:06
" Słabeusz dostał straszną siłę w Internecie, nic nie umie, teraz może przyłożyć wszystkim dookoła. Dzięki temu winduje swoją osobowość."
~ 2-12-2014 14:26
I znowu spamer z teatru ujada pod innym nickiem. A policja już bada twoją sprawę. Przygotuj się na wizytę :-))
~uczestnik 2-12-2014 14:27
Sztuka beznadziejna. Byłem i nic specjalnego. Kolejna porażka Teatru Norwida. "Ideał sięgnął bruku" - to znane słowa samego Norwida, jak widać ponadczasowe.
~to prawda 2-12-2014 15:52
Kolejna porażka artystyczna i komercyjna teatru Norwida. Tak to niestety już trzeba określić.
~ 2-12-2014 18:08
Nie nazywaj mnie spamerem, jeśli ktoś tu kogoś obraża to jesteś to ty, w moich postach nie znajdziesz wyzwisk, ani nazwisk więc nie strasz, żebyś sam postraszonym nie został. Porażką jest forum na którym nie ma kulturalnej rozmowy, tylko plucie na teatr, który przekornie radzi sobie coraz lepiej- finansowo i artystycznie
~Jan 2-12-2014 18:27
Twoich wpisów jest tu najwięcej, więc chyba jesteś spamerem. I są one najmniej merytoryczne. Każdy ma prawo do krytyki, to nie jest powód do obrażania tej osoby albo najeżdżania na nią. Denerwują was krytyczne głosy? Popracujcie nad poziomem repertuaru, zamiast obrażać krytykujących. Jedni traktują krytykę konstruktywnie i wyciągają wnioski, inni jak widać wolą gnuśnieć w uporze. Jeśli na dodatek my wszyscy finansujemy tę instytucję, to też jestem za cofnięciem dofinansowania teatrowi Norwida.
~ 2-12-2014 18:45
To są, za przeproszeniem, brednie. Krytyczne głosy? Bluzgi i kłamstwa? Dobre sobie..
~ 2-12-2014 22:49
Zgadzam się z Janem. Jeden spamer z 78.*.82.83 (78.*.82.83) ciągle obraża czytelników i zaśmieca wątek. Pilnuj lepiej kluczy w teatrze na portierni.
~ 3-12-2014 7:19
rozumiem, że wiesz o czym piszesz...
~ 3-12-2014 18:34
W przeciwieństwie do ciebie, bo ty tylko trollujesz.
~ 3-12-2014 21:50
w przeciwieństwie do mnie wiesz, jak się pilnuje kluczy w teatrze na portierni? Acha..
~Widz 3-12-2014 22:27
Bardzo fajna scenografia. I piękny podział na bogatych celebrytów i prawdziwych artystów. Nie wiem o co ludziom chodzi? Zazdrość jaka czy co?
~ 4-12-2014 1:08
A ty nie wiesz? Uważaj, bo ci ukradną komputer i z czego będziesz spamował?
~Marzenna 4-12-2014 1:56
Słabiutka reżyseria, kiepska gra aktorska, mizerne wykonanie. Nie wiem, czym się tu zachwycać? Jak dla mnie jest to kalanie twórczości Norwida.
~ 4-12-2014 7:37
Dawaj! Plujesz gejtem jeszcze kilka razy i jesteśmy na drugiej stronie! Super nie? :D
~Azaliż 4-12-2014 12:07
Całkiem fajna sztuka.
~Felek 4-12-2014 18:20
też uważam, że sztuka "Pierścien Wielkiej Damy" jest godna polecenia. I to, że piszę pozytywnie o sztuce, nie znaczy, że zatrudniony jestem przez Teatr, żeby takie rzeczy wypisywać. Mam prawo napisać co myślę i tylko dlatego, że oceniam Teatr pozytywnie nie znaczy, że jestem człowiekiem teatru! Mam już mdłości słysząc zajadłe, wściekłe komentarze (nie merytoryczne) o sztukach granych przez Teatr. Oczekuję merytorycznej dyskusji co dokladnie się nie podoba. Bo napisać, że jest fatalnie to bardzo łatwe, ale proszę o konkrety. Smutna jest Jelenia Góra zamieszkała przez wściekłych przeciwników wszystko co się robi (chodzi o sztukę).
~ 4-12-2014 18:41
Felek, Azaliż i 07:37 = ten sam troll. Trzy stale powtarzające się adresy IP tego trolla (vectra, dialog i 78.*.82.83) - troll nieźle się za każdym razem gimnastykuje, żeby pisać z trzech różnych sieci. Na szczeście wszyscy już znają tego spamera. Może warto by sprawdzić, jakich dostawców internetu ma teatr Norwida?
~Mariolek 4-12-2014 19:04
Większość osób wypowiadających się wyżej chyba w ogóle nie widziała tego spektaklu. Ja byłam. I niestety wykonanie słabiuuutkie. Fatalna reżyseria, słabo rozpisane dialogi, scenografia bez żadnego wyrazu. Widziałam wiele sztuk, ale tak słabej - nie widziałam dawno. Czym się tu zachwycać? Łatwo coś naklepać na forum dla samego naklepania, czy to ktoś z teatru, czy nie - nie wnikam, jednak nie przez przypadek pewnie nikt z tych piszacych same ochy i achy nie pisze nic konkretnego, a zamiast tego woli obrzucać błotem innych. PS. Uprzedzam zarzuty, nie jestem aktorką wyrzuconą z teatru (swoją drogą musi takich byłych aktorów strasznie dużo być, sądząc po zarzutach niektórych i ilości negatywnych komentarzy).
~kriss 4-12-2014 20:09
"Biała tragedia"? A co to za twór jezykowy? Zdaniem pana dyrektora w normalnej tragiedii MUSI być przelew krwi? Ciekawe... Dyrektor Jędrzejas nie tylko nie zna się na teatrze, ale nawet nie odróżnia podstawowych gatunków literackich!
~Widz 4-12-2014 21:31
A mnie się podobało. I tyle.
~edwardo 4-12-2014 22:16
cały teatr Norwida to jedna wielka tragedia.
~ 4-12-2014 23:19
Nudna sztuka.
~ 4-12-2014 23:22
Kriss nie ośmieszaj się... To akurat nie dyrektor J. wymyślił... Ale wtopiłeś... Ja proponuję, żeby jednak, jak się ktoś nie zna to zmilczeć....
~Wiki wiedza 4-12-2014 23:23
Biała tragedia – gatunek dramatyczny stworzony przez Norwida w związku z jego sztuką pt. Pierścień wielkiej damy, którą napisał w 1872. Wiązała w sobie konwencje tragedii i komedii. Tragedia to odczucia głównego bohatera, zarysowane w wypowiedziach o charakterze pesymistycznej, patetycznej, pisane białym wierszem. Biała tragedia miała być pełna niedopowiedzeń i aluzji, które pełniły funkcję symboliczną w utworze. Komedia zaś to zwroty akcji, intrygi, zaskoczenie. Przymiotnik "biała" oznacza sztukę dramatyczną pozbawioną scen krwawych i tych kończących się śmiercią głównych bohaterów dzieła. Pod tym względem miała być przeciwieństwem tragedii szekspirowskiej. Łączy w sobie także elementy ironii romantycznej.
~ 4-12-2014 23:25
także kriss internet nie tylko do spamowania, do zdobywania wiedzy też służy, powodzenia
~ 5-12-2014 0:43
Znowu trollik z teatru spamuje forum. To ty się ośmieszasz człowieku. Cały czas. Naprawdę nie widzisz, jaki jesteś żałosny?
~ 5-12-2014 0:47
Potrafisz przekleić tekst z Wikipedii. Brawo! Ale to każdy gimbus potrafi. Ze zrozumieniem jak widać trudniej. Jakbyś pomyślał nad tym, co kopiujesz, to byś zauważył, że wcale nie ma takiego gatunku. To tylko Norwid nazwał w ten sposób jedną swoją sztukę. Czy jak jakiś autor na tej samej zasadzie nazwie swoją książkę czerwoną komedią, to automatycznie już można mówić o takim gatunku? Chyba jednak nie. Więc sam widzisz, że wypisujesz głupoty. To cała twoja "wiedza"? Kilka zdań wyczytanych w Wikipedii? Jeśli tak to współczuję. I kto tu się skompromitował?
~ 5-12-2014 0:50
Ciekawe, że treść artykułu wskazywałaby, że również dyrektor teatru kierował się Wikipedią. Wręcz identyczne uzasadnienie przedstawił w artykule. Wiedza z Wikipedii to cała wiedza "speców" od teatru w Teatrze Norwida? Czy trollik 78.*.82.83 to dyrektor teatru we własnej osobie? Wszystko by na to wskazywało...
~ 5-12-2014 6:48
Jest napisane gatunek.... Ale może masz problemy z przeczytaniem, pisząc, że gatunku nie ma...itp itd
~ 5-12-2014 6:50
A jak ci wszystko wskazuje, że to dyrektor, znaczy, żeś w lesie głębokim i raczej detektywem nie jesteś ;)
~ 5-12-2014 16:01
Dowiedz się najpierw co to jest gatunek, bo nawet tego nie wiesz, tłuku.
~ 5-12-2014 16:02
Albo raczej z ciebie marniutki trollik. Wszyscy z łatwością cię rozszyfrowali.
~Widz 5-12-2014 17:46
Białą tragedię nie wymyślił reżyser tego spektaklu, ale ten gatunek dramatyczny stworzony został przez Norwida w związku z jego sztuką.
~tatroman 5-12-2014 21:52
Chyba jednak nie. Norwid sam nazwał swoją sztukę białą tragedią a nie wymyślił gatunek. To jednak różnica i to duża.
~ 5-12-2014 22:50
tatromanie idź w Tatry, nasze góry dla ciebie za niskie... i bliźnich tłukami nie nazywaj, bo to zawsze źle świadczy o tym, który bluzgi rzuca, nie o opluwanym :)
~Widz 5-12-2014 22:51
Norwid może i nazwał swoją sztukę białą tragedią, ale tym samym chciał zainicjować nowy typ dzieła dramatycznego. Bo tak naprawdę to tragedia w 3-ech aktach.
~wer 5-12-2014 22:55
"Wszyscy z łatwością cię rozszyfrowali. " Czyli ty z kolegą. Śmieszny jesteś.
~ 5-12-2014 23:43
A ty się wybierz do jakiegoś dobrego lekarza, bo najwyraźniej spamowanie na forach źle się odbija na twoim zdrowiu.
~ 5-12-2014 23:46
I zdecyduj się, z jakiego adresu IP piszesz, bo fakt, że napiszesz kilka komentarzy pod rząd spod różnych nicków i adresów IP, jeszcze z żadnego spamera nie uczynił wiarygodnego forumowicza. Nawet nie trzeba nic rozszyfrowywać, żeby odgadnąć, że jesteś zwykłym trollem.
~obiekttywny 6-12-2014 0:07
To, że ktoś CHCIAŁ zainicjować jakiś gatunek, jeszcze nie oznacza, że go zainicjował. Do tego jest dłuuuga droga. Polecam opracowania teatrologów i literatoroznawców, a nie notatki z wikipedii i opowieści pana Jędrzejasa.
~ 6-12-2014 0:10
Przecież to widać, że jeden spamer udziala się cały czas. Artykuł sprzed tygodnia i nagle trzy pod rząd komentarze w odstępach minutowych (22:50, 22:51 i 22:55). Miszcz zmieniania IP i siania fermentu.
~ 6-12-2014 11:16
Może go dotyka temat,czy to czyni zeń spamera?? Ty za to na 100 % jesteś jeden -zawiedziony, smutny, ale jakże sympatyczny gościu z usługą adsl.tpnet i jakoś wszyscy muszą to znosić...
~ 6-12-2014 11:18
22:50 ja, następne już nie! -słaby z ciebie detektyw ;)
~ 6-12-2014 14:34
Raczej to ty jesteś jeden, spamerku. Bardziej cię interesuje spamowanie niż temat. O czym świadczy fakt, że nie piszesz nic na temat, a jedynie obrażasz ciągle innych personalnymi wycieczkami
~ 6-12-2014 14:35
11:18: Raczej z ciebie słaby spamer.
~ 6-12-2014 15:45
Ale za to tyyyy tyyylko na temat, tylko kulturalnie i wcale nie obrażasz nikogo personalnie!! Zacząć cię cytować? i masz rację spamer ze mnie słaby a z ciebie- wielki! Wielki spamerze można się zwracać ;D
~ 6-12-2014 16:25
To ty zacząłeś obrażać, nie ja. Ja po prostu dostosowuję się do twojego poziomu. Z ciebie słaby spamer, bo za głupi jesteś nawet, żeby dobrze spamować. Co nie zmienia faktu, że bardzo się starasz. Słabo ci to wychodzi jednak... jak wszystko zresztą. Nawet dziecko z łatwością odgadnie, że te wszystkie twoje nicki to jedna osoba.
~ 6-12-2014 20:06
dziecko nie zgadło!
~ 6-12-2014 21:25
Żałosny spamerek, siedzi całą sobotę przed kompem i trolluje. Dostałeś przynajmniej rózgę na Mikołaja, czy w ogóle wszyscy o tobie zapomnieli?
~ 7-12-2014 16:41
Wtf? O co ci chodzi???
~ 7-12-2014 18:47
Dobrze wiesz, o co.
~ 7-12-2014 19:44
No jeśli o to, o czym ja wiem dobrze, to daj sobie spokój, bo błądzisz :)
~ 7-12-2014 20:48
I znowu trollik całą niedzielę spędził na zaśmiecaniu forów.
~ 7-12-2014 21:47
Też zauważyłem, ale trollik tak o sobie, masz dystans :)
~ 8-12-2014 1:16
Na dodatek wyjątkowo nierozgarnięty trollik. Bo to było o tobie. Całą niedzielę spędziłeś spamując forum - nie masz biedaku lepszych rozrywek?
~ 8-12-2014 11:26
A ja widzę, że ty tylko o sobie, w każdym wpisie... i tylko o tym co ci się wydaje, a co z prawdą nie ma NIC wspólnego :) i nie biedakuj mi tak, zajmij się biedą własną...
~ 9-12-2014 7:54
Masz jakiś problem z tą policją???
~ 9-12-2014 20:18
To źle widzisz. Przejrzyj się w lustrze, może zobaczysz, jaka z ciebie menda.
~ 9-12-2014 20:20
Ja nie mam problemu z tą policją. Ale ty możesz wkrótce mieć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group