Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 11783
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nobliści Polscy patronem „czwórki”

Piątek, 8 maja 2009, 14:10
Aktualizacja: Sobota, 9 maja 2009, 18:06
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nobliści Polscy patronem „czwórki”
Fot. Angela
Uroczysta msza święta, przemarsz przy akompaniamencie zespołu dętego Filharmonii Dolnośląskiej, odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez samego wnuka Henryka Sienkiewicza Juliusza, poświęcenie jej przez biskupa Stefana Cichego, program artystyczny przygotowany przez uczniów i na koniec poczęstunek. Tak było na dzisiejszym oficjalnym nadaniu imienia szkole.

Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze, któremu nikt nie patronował, od dziś nosi imię Noblistów Polskich.
– Polski Noblista jest naszym ambasadorem na arenie międzynarodowej. W przypadku mojego dziada, który otrzymał Nagrodę Nobla w czasie zaborów, było to bardzo ważne wyróżnienie. Było to pierwsze zaakcentowanie Polski jako takiej w tamtych czasach – mówił wnuk noblisty Juliusz Sienkiewicz.

– Na każdej szkole, która nosi imię Noblistów Polskich, ciąży odpowiedzialność. Oby młodzi ludzie, którzy w tej szkole będą wrastać w dorosłe życie, brali przykład ze swoich patronów i nie popełniali takich błędów, jak na przykład przedstawiciele naszego parlamentu – dodał.

Wagę i wyjątkowość nowego patrona Gimnazjum nr 4 podkreślał również prezydent miasta Marek Obrębalski, który mówił jest to wspaniały patron, ale niosący nie małe wyzwanie dla uczniów uczęszczających do tej szkoły, którzy powinni teraz czerpać z niego wzorzec.
– Z pewnością jest to dla nich ogromne wyzwanie, by osiągnąć taki poziom jaki osiągnęli Polscy Nobliści – mówił.

Uroczystości rozpoczęła się w kościele św. Wojciecha odczytaniem przez Huberta Papaja, przewodniczącego Rady Miejskiej uchwały dotyczącej nadania imienia Noblistów Polskich Gimnazjum nr 4. Chwilę później prezydent miasta Marek Obrębalski na ręce Beaty Toczek, dyrektorki szkoły, przekazał sztandar, a ta przekazała go z kolei młodzieży. Po tym symbolicznym akcie przekazania symboli rozpoczęła się msza święta.

Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście przy akompaniamencie filharmoników, przemaszerowali z kościoła do gimnazjum. Tam tablicę pamiątkową odsłonił Juliusz Sienkiewicz, który opowiedział zgromadzonym na placu historię otrzymania Nobla przez jego dziadka, Henryka Sienkiewicza. Tablicę poświęcił ordynariusz legnicki, ks. bp Stefan Cichy.

Uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany przez tutejszych uczniów oraz poczęstunek, który przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych przy ulicy Leśnej.

Na uroczystości poza Juliuszem Sienkiewiczem, Markiem Obrębalskim, biskupem Stefanem Cichym, pojawili się również zastępca prezydenta, Zbigniew Szereniuk, zastępca przewodniczącego rady miejskiej, Anna Ragiel, naczelnik wydziału oświaty Waldemar Woźniak, przedstawiciel wojewody dolnośląskiego Waldemar Urbaniak, dyrektorzy jeleniogórskich gimnazjów i inni.

Przygotowanie dzisiejszej imprezy trwało pół roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
829
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group