Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6783
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nigdy więcej ludobójstwa! Po Święcie Sybiraków

Czwartek, 18 września 2014, 8:02
Aktualizacja: Piątek, 19 września 2014, 8:20
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nigdy więcej ludobójstwa! Po Święcie Sybiraków
Fot. Angela
– Nigdy więcej ludobójstwa – to słowa, które stały się przesłaniem 75 rocznicy wywiezienia blisko 1,5 mln Polaków na Sybir i 25 – lecia Związku Sybiraków w Jeleniej Górze. Wczorajsze (17.09.) jeleniogórskie uroczystości rozpoczęto apelem poległych pod pomnikiem Sybiraków na starym cmentarzu, następnie złożono kwiaty pod tablicami na placu przy Kościele Garnizonowym. Była okolicznościowa msza i odznaczenia oraz podziękowania w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2.

Jak podkreślała Bożena Dudzińska, prezes Zarządu Oddziału Jeleniogórskiego Związku Sybiraków, tegoroczne uroczystości są wyjątkowe.

- Od tego roku jest to już bowiem święto narodowe – mówiła Bożena Dudzińska. – Do tej pory świętowali je Sybiracy i ich rodziny, a teraz mamy nadzieję, że ta grupa świętujących i pamiętających będzie znacznie większa – podkreślała.

Jak mówiono, podtrzymanie pamięci jest sednem obchodów. To zgodnie podkreślali goście uroczystości, w tym wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz i ks. Józef Stec, kapelan Sybiraków. Podkreślał to również Zbigniew Ładziński, który w imieniu Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej wręczył prezes Bożenie Dudzińskiej złotą odznakę Jana Kilińskiego. Rolę pamięci o historii podkreślały również posłanki: Zofia Czernow i Marzena Machałek. Ten wątek pojawił się również w przemówieniu prezydenta Marcina Zawiły.

- Nigdy więcej ludobójstwa – mówił M. Zawiła. – My, którzy tych tragicznych losów nie przeżyliśmy przyrzekamy, że będziemy o nich pamiętali, a wam drodzy Sybiracy dziękujemy za to, że nam takimi uroczystościami o nich przypominacie. Oddajemy hołd poległym i podziwiamy tych, którzy wrócili, szczególnie tych, którzy znaleźli swój nowy dom w Jeleniej Górze – dodał prezydent M. Zawiła.

Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń i podziękowań. Krzyżem Zesłańców Sybiru odznaczeni zostali: Władysława Gołębiewska, w imieniu której odznaczenie odebrał syn, Roman Tuźnik i Walenty Wnęk. Medalem „Pro Patria” odznaczono Jana Bogdała i Lilię Mirę Majewską, a odznaką Za Zasługi dla Związku Sybiraków - Czesławę Szaraniec.

Sybiracy wręczyli też wielu przyjaciołom koła pamiątkowe książki wydane przez związek „Znaki Pamięci”. Całość zakończył poczęstunek przygotowany przez uczniów popularnej „Handlówki”, którzy czynnie włączyli się w tegoroczne obchody uczestnicząc również w uroczystościach na cmentarzu i w kościele oraz przygotowując program artystyczny i historyczną, ścienną wystawę.

Co można było z niej wyczytać? Że 75 lat temu, 17 września, Armia Czerwona łamiąc zawarty wcześniej pakt o nieagresji, w ciągu kilku dni zajęła ponad połowę terytorium kraju. Od tego momentu rozpoczęły się masowe zsyłki na Sybir. Wywieziono wówczas blisko 1,5 mln Polaków. I na koniec: „Pamiętajmy, bo jeśli my zapomnimy, to niech Bóg o nas zapomni”…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1042
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group