Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5631
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nigdy więcej ludobójstwa! Po Święcie Sybiraków

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 18 września 2014, 8:02
Aktualizacja: Piątek, 19 września 2014, 8:20
Autor: Angela
Fot. Angela
– Nigdy więcej ludobójstwa – to słowa, które stały się przesłaniem 75 rocznicy wywiezienia blisko 1,5 mln Polaków na Sybir i 25 – lecia Związku Sybiraków w Jeleniej Górze. Wczorajsze (17.09.) jeleniogórskie uroczystości rozpoczęto apelem poległych pod pomnikiem Sybiraków na starym cmentarzu, następnie złożono kwiaty pod tablicami na placu przy Kościele Garnizonowym. Była okolicznościowa msza i odznaczenia oraz podziękowania w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2.

Jak podkreślała Bożena Dudzińska, prezes Zarządu Oddziału Jeleniogórskiego Związku Sybiraków, tegoroczne uroczystości są wyjątkowe.

- Od tego roku jest to już bowiem święto narodowe – mówiła Bożena Dudzińska. – Do tej pory świętowali je Sybiracy i ich rodziny, a teraz mamy nadzieję, że ta grupa świętujących i pamiętających będzie znacznie większa – podkreślała.

Jak mówiono, podtrzymanie pamięci jest sednem obchodów. To zgodnie podkreślali goście uroczystości, w tym wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz i ks. Józef Stec, kapelan Sybiraków. Podkreślał to również Zbigniew Ładziński, który w imieniu Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej wręczył prezes Bożenie Dudzińskiej złotą odznakę Jana Kilińskiego. Rolę pamięci o historii podkreślały również posłanki: Zofia Czernow i Marzena Machałek. Ten wątek pojawił się również w przemówieniu prezydenta Marcina Zawiły.

- Nigdy więcej ludobójstwa – mówił M. Zawiła. – My, którzy tych tragicznych losów nie przeżyliśmy przyrzekamy, że będziemy o nich pamiętali, a wam drodzy Sybiracy dziękujemy za to, że nam takimi uroczystościami o nich przypominacie. Oddajemy hołd poległym i podziwiamy tych, którzy wrócili, szczególnie tych, którzy znaleźli swój nowy dom w Jeleniej Górze – dodał prezydent M. Zawiła.

Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń i podziękowań. Krzyżem Zesłańców Sybiru odznaczeni zostali: Władysława Gołębiewska, w imieniu której odznaczenie odebrał syn, Roman Tuźnik i Walenty Wnęk. Medalem „Pro Patria” odznaczono Jana Bogdała i Lilię Mirę Majewską, a odznaką Za Zasługi dla Związku Sybiraków - Czesławę Szaraniec.

Sybiracy wręczyli też wielu przyjaciołom koła pamiątkowe książki wydane przez związek „Znaki Pamięci”. Całość zakończył poczęstunek przygotowany przez uczniów popularnej „Handlówki”, którzy czynnie włączyli się w tegoroczne obchody uczestnicząc również w uroczystościach na cmentarzu i w kościele oraz przygotowując program artystyczny i historyczną, ścienną wystawę.

Co można było z niej wyczytać? Że 75 lat temu, 17 września, Armia Czerwona łamiąc zawarty wcześniej pakt o nieagresji, w ciągu kilku dni zajęła ponad połowę terytorium kraju. Od tego momentu rozpoczęły się masowe zsyłki na Sybir. Wywieziono wówczas blisko 1,5 mln Polaków. I na koniec: „Pamiętajmy, bo jeśli my zapomnimy, to niech Bóg o nas zapomni”…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~rumcajs54 18-09-2014 8:39
Na zdjęciu nr widnieje tablica z błędem ! Po raz pierwszy Światowy Dzień Sybiraka obchodzono w 2004 roku a nie 75 lat temu. 75 lat temu to nas "wyzwolono" i to jest ta rocznica, o czym zresztą jest w tekście.
~rapidarespon 18-09-2014 10:46
Rosjanie 17 września 1939 r. wbili nóż w plecy Polsce walczącej z Niemcami. Niestety POlitycy o tym nei pamiętają......wepchnęli Polaków w łapy putina. A dla Sybiraków Cześć, Pamięć i chwała!
~Jel... 18-09-2014 11:11
szkoda że sybiracy nie pamiętają o tych którzy skończyli 90 lat pamiętają tylko o składkach -a szkoda........tak działa związek sybiraków jak się nie ma znajomości to -samo życie
~Jel... 18-09-2014 11:14
szkoda że nie pamiętają o sybirakach którzy skończyli 90 lat -pamiętają tylko o składkach-jak się nie ma tam znajomości to....samo życie
~j 18-09-2014 11:15
Jelonka działasz z opóźnieniem a muszę się powtarzać
~zadziwiona 18-09-2014 13:03
A niekórzy z Sybiraków, to coraz młodsi, jak to się dzieje? ( ciagły nabór nowych)
~prośba 18-09-2014 13:39
ogłoście że chcecie aby do was przyszli potomkowie Sybiraków. /
~Zofijówka 18-09-2014 15:03
Pamiętajmy o Polakach którzy w wyniku postanowień Traktatu Ryskiego zoatali za kordonem, czyli za nowo utworzoną granicą między odrodzoną Rzeczpospolitą a ZSRR. Ich wywożono od 1935 roku na daleką Syberię. Więcej -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Rejon_Narodowy , -> http://vod.tvp.pl/audycje/historia/drugie-dno-historii lub -> http://rzecz-pospolita.com/dowbysz0.php3 , ciekawym historii ujek Google pomoże.
~marek11 18-09-2014 18:13
ciekawe co mowila pani Czernow...ktora z rok temu o tym nie pamiętała a tylko znała znamiona "ludobójstwa"...i brakowało jej odwagi albo wiedzy
~ 18-09-2014 22:08
Cześć i Chwała wszystkim ofiarom sowietów,Nie wolno nam zapomnieć,Nigdy,nigdy!
~ 20-09-2014 13:16
DOLNOŚLĄZAK. Darmową wycieczkę na "białe niedźwiedzie" ufundował Stalin - przede wszystkim - dla tych Polaków, zamieszkujących na wschodzie ówczesnej Polski, którzy nie wyrazili zgody na zmianę obywatelstwa i przyjęcia sowieckich dowodów osobistych. Podczas "wakacji" na Syberii, Polacy "wypoczywali" w tzw. hutorach /bez drutów kolczastych/, wykonując, jako wolontariusze, na rzecz radzieckich - wszelkie prace społeczno użyteczne. Wielu, wykonując te prace, nie przestrzegało warunków bhp, wskutek czego przeniosło się do lepszego świata, jaki reklamują - od lat - wielebni wszystkich wyznań. Cdn.
~kto 26-09-2014 18:31
DOLNOSLAZAK, tak bylo, no ale polacy lubia ofiary z siebie rysowac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group