Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6795
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niewidomi uczą studentów pedagogiki

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 23 maja 2012, 8:34
Aktualizacja: 8:37
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Elektroniczny tester kolorów, czytnik ekranu z linijką brajlowską, czy też szachy i karty do gry oznaczone symbolami brajlowskimi to tylko niektóre z przedmiotów, które wczoraj (22 maja) mogli zobaczyć studenci kierunku Pedagogika Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej podczas spotkania z osobami niewidomymi i niedowidzącymi.

Niedowidzący pan Robert i niewidomy pan Wiesław opowiedzieli studentom o swoim życiu. Zaprezentowali sprzęt ułatwiający im funkcjonowanie. To niezwykła lekcja dla studentów, przyszłych pedagogów.

Pan Robert jest częściowo niedowidzący od urodzenia, a pan Wiesław stracił całkowicie wzrok sześć lat temu. Obaj świetnie radzą sobie w życiu codziennym, wspomagając się dostępną technologią. Studenci mogli zobaczyć z bliska składaną laskę, elektroniczny tester kolorów, czytnik ekranu z linijką brajlowską, gleukometr z syntezatorem mowy, ale także specjalnie oznaczone szachy czy karty do gry.

– Dzięki technologii żyjemy w tym samym świecie. Niepełnosprawność nie wykluczyła nas z życia sportowego i realizacji pasji – mówią zgodnie zaproszeni goście. Pan Robert od dziecka jest miłośnikiem motoryzacji, przez kilka lat pracował w warsztacie, zajmując się kosmetyką pojazdów. Uprawia również sport - m.in.. jeździ na rowerze, pływa kajakiem, biega na nartach.

Spotkanie zorganizowała Mirella Michalewska-Pająk, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że osoby z dysfunkcjami wzroku mogą studiować na KPSW, uczelnia wyposażona jest bowiem w odpowiedni sprzęt umożliwiający naukę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Marta86 23-05-2012 14:13
Brawo dla pani Mirelli. Studiowałam na Kolegium Karkonoskim kilka lat temu i pani Mirella też zorganizowała nam spotkanie z osobami niewidomymi. Wiele nas nauczyła. Ma świetnego psa Froda, który pomaga w terapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. W kwietniu 2008 roku nasz rocznik zorganizował dla tych dzieci spotkanie - czytaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki. To były wyjątkowe chwile, które nauczyły wiele osób szacunku do ludzi niepełnosprawnych. O Kolegium Karkonoskim krąży wiele niepochlebnych opinii, ale ja muszę przyznać, że ta szkoła wiele mnie nauczyła. Skończyłam licencjat na KK, potem zrobiłam studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuję w swoim zawodzie i w pracy wykorzystuję wiedzę, którą nabyłam właśnie na KK. Jest tam wielu świetnych wykładowców.
~ 23-05-2012 22:40
Również przyznaje, że Kolegium jeśli chodzi o pedagogikę trzyma całkiem nie najgorszy poziom. Brakuje jednak mozliwości kontynuowania studiów. Może kiedyś doczekamy się otworzenia magisterki.
~ 23-05-2012 22:55
Nie tylko pedagogika. Szkoła także dobrze trzyma się na kierunkach medycznych, a i technicznym też nie można niczego zarzucić. Ad vocem niewidomych, Uczelnia jest również przygotowana na przyjęcie osób z zaburzeniami słuchu (na KPSW jest język migowy i nauczyciele do tego przygotowani), niedosłyszących i głuchych, a także osób z dysfunkcją ruchu. Są windy, którymi swobodnie mogą się poruszać osoby na wózkach inwalidzkich.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group