Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3997
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nietoperze – wróg czy przyjaciel

Wiadomości: Region
Sobota, 17 października 2015, 14:01
Aktualizacja: 14:06
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
W Wieży Widokowej w Radomierzu miało miejsce seminarium pt. „Nietoperze – wróg czy przyjaciel w budynku?” Organizatorem tej debaty był Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział w Jeleniej Górze oraz Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Jako pierwszy wystąpił Wojciech Zawadzki przedstawiciel DZPK Oddział w Jeleniej Górze, który przygotował referat pt. „Nietoperze w budynkach sakralnych Rudawskiego Parku Krajobrazowego”.

Aby dowiedzieć się, ile mamy nietoperzy na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego wytypowano obiekty mogące być schronieniem dla nich. Były to przede wszystkim kościoły. To właśnie na strychach starych świątyń, na ich wieżach, bardzo często nietoperze zakładają swoje kolonie. Nic dziwnego, wszak miejsca te z natury nie są uczęszczane na co dzień, a i dostęp do nich jest znacznie utrudniony.

W trakcie badań okazało się, że spośród 15 przebadanych świątyń nie wszystkie były siedliskiem dla nietoperzy. Te bowiem wybierając miejsce na swoje kolonie biorą pod uwagę m.in. to, by w najbliższej okolicy miały dostatek jedzenia (lasy) czy znajdowało się tam miejsce mogące zapewnić im bezpieczeństwo podczas zimowania. Najczęściej są to stare szyby kopalniane. Dlatego nic dziwnego, iż spora ilość nietoperzy występuje w okolicach Kolorowych Jeziorek, Ciechanowic czy Wieściszowic. Miejsce to spełnia w zasadzie wszystkie podstawowe potrzeby nietoperzy.

Drugi referat, przedstawiony przez Rafała Szkudlarka – koordynatora projektu LIFE Podkowiec+, nosił tytuł „Nietoperze w budynku – co robić? Praktyka postępowania – możliwości ochrony”. Otóż nietoperze, wbrew opiniom, zasiedlają obiekty czyste, ciepłe, suche. Starają się unikać starych ruin. Ostatnio wykorzystują wszelkie szparki, dziury czy miejsca dylatacji w budowlach i budynkach mieszkalnych. Często mieszkańcy wieżowców nawet nie podejrzewają, że na gładkiej ścianie ich budynku, mieszkają całe kolonie nietoperzy. Te bowiem zachowują się niezwykle cicho.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” w ramach prowadzonych projektów stara się wykonywać działania mające na celu ochronę nietoperzy, poprzez pomoc właścicielom obiektów zamieszkiwanych przez nie, w remontach. I jak się okazuje wiele obiektów zabytkowych chylących się ku ruinie zostało dzięki właśnie tym działaniom uratowanych.

Ponieważ w naszych lasach żyją nie tylko nietoperze kolejny mówca, przedstawiciel DZPK Oddziału w Legnicy Marek Cieślak, wygłosił referat pt. „Inne zwierzęta, które mogą zasiedlać budynki”. Przede wszystkim są to ptaki, bardzo często drapieżne. Najbardziej do naszej wyobraźni przemawia widok napotkanej w nocy sowy. Ale przecież wśród nich są płomykówki, pójdźki, uszatki, puszczyki i puchacze. Jak zatem je rozpoznać i czy wszystkich należy się bać? Żadna z wymienionych nie jest wrogiem człowieka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~znawca 17-10-2015 14:10
tfu tfu nietoperze to wróg tak samo jak czarne koty. Podobno czasami diabeł ukazuje się pod postacią czarnego psa.
~1-2-3 17-10-2015 16:32
Nietoperki są fajne, zwłaszcza te w sztolniach kowarskich. Nie ma się co bać, tylko szanować :)
~Real 17-10-2015 16:36
Przyjaciele jak nic nie robisz, wiesz że są pożyteczne i pod ochrona, kontemplujesz piękno przyrody, czy robisz badania na ich temat. Problem zaczyna się kiedy przestaniesz kontemplować i podejmujesz ryzyko własnej przedsiębiorczości. Chcesz coś budować czy remontować, a nietoperze już tam są. Umarł w butach, nic nie zrobisz, tak jak słynna Sóweczka Ekologów rozłożyła wszystkie inwestycje narciarskie w górach. Są święte jak każde drzewo w Polsce. Pozostaje kontemplowanie przyrody.
~ 17-10-2015 21:04
Nietoperze mają prawo żyć , często je widuje i przechodzę obok zostawiam ich wolne , dwa one dużo owadów wieczorem wyłapują komary itd. Bardzo fajne zwierzęta.
~ 17-10-2015 23:35
już za samo to że owadu lubią jeść są moimi przyjaciółmi
~fan sekty po 18-10-2015 0:10
a ja wiem gdzie jest zasypany tunel tam były nietoperze..
~fan sekty po 18-10-2015 0:14
jak zeżrą ryżą mendę masz u mnie dużą wódę kilo schabu i dwie do rozkładu .. 23;35
~ 18-10-2015 11:13
Bać to trzeba się nietoperzy na dwóch nogach po dopalaczach zachowują się gorzej jak bydło
~ssh 18-10-2015 19:02
jeśli już używamy liczby mnogiej (nietoperze) to powinno być: "wrogowie czy przyjaciele." Dbajmy o język ojczysty...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group