Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 4612
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niepowtarzalna szopka przy JCK

Środa, 24 grudnia 2014, 8:09
Aktualizacja: Czwartek, 25 grudnia 2014, 7:43
Autor: Mea
Jelenia Góra: Niepowtarzalna szopka przy JCK
Fot. Mea
– Deski, z których jest wykonana szopka mają prawie 100 lat i żadna z nich nie została pomalowana – mówi Łukasz Rzemiński, kierownik zespołu techniczno–administracyjnego Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Ta piękna rzeźba ustawiona jest między Kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego, a JCK przy ul. 1 Maja.

Pomysłodawcą i autorem drewnianej szopki jest Wiktor Szybałdin. Artysta plastyk, który pracuje w JCK od 1989 r.

- Przy tworzeniu szopki inspirował się malarstwem ściennym z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej. Podstawowym materiałem, z którego wykonana została rzeźba, są blisko 100-letnie deski z nieistniejącego już dzisiaj młyna w Jagniątkowie – opowiada Łukasz Rzemiński.

- Niewątpliwą atrakcją i ciekawostką jest zachowanie naturalnej barwy i faktury materiału we wszystkich postaciach i elementach tej pracy, przez co tworzą niepowtarzalną kolorystykę szopki – dodaje.

Szopka powstawała stopniowo na przestrzeni trzech lat, w ramach polsko-czeskich projektów „Między nami aniołami” i „Sztuka bez granic”. Z roku na roku jest rozbudowywana o kolejne figury. W tym roku dodano wielbłądy, owieczki oraz pasterza.

- Na ustawienie szopki przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego wydał pozwolenie proboszcz. W tym miejscu już od ośmiu lat JCK wystawia różnorodne formy szopek i stało się to już tradycją – informuje Łukasz Rzemiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group