Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7951
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Niepełnosprawni na warsztatach w Gimnazjum im. Ratowników Górskich

Czwartek, 7 lutego 2013, 9:27
Aktualizacja: 10:30
Autor: KSON
Region: Niepełnosprawni na warsztatach w Gimnazjum im. Ratowników Górskich
Fot. KSON
Nauczyciele i młodzież Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu zaprosili przedstawicieli Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych na warsztaty e się pod hasłem „Mój przyjaciel jest inwalidą”. Ponad setka uczniów starszych klas przez dwie godziny lekcyjne z zainteresowaniem wysłuchała wypowiedzi niepełnosprawnych członków inwalidzkich organizacji pozarządowych.

Andrzej Wójcik ze Stowarzyszenia Diabetyków mówił o przyczynach i dotkliwych skutkach cukrzycy, która jako „matka wszystkich chorób”coraz częściej jest przypadłością młodego pokolenia. Jerzy Prudzienica ze Stowarzyszenia Niedosłyszących „Lira” mówił o utracie słuchu jako skutku hałaśliwego w czasie pracy i zabawy otoczenia i wskazywał na najnowsze rozwiązania medyczne tej dziedziny z implantami słuchowymi włącznie. Wiktor Żuryński z Klubu Sportowego „Viktoria” dzielił się z młodzieżą sukcesami, jaki sport inwalidzki niesie nie tylko niepełnosprawnym, ale również opowiadał o medalowych sukcesach polskich paraolimpijczyków w 2012 r.

Młodzież podziwiała sprawność i skutki doskonałej rehabilitacji Stanisława Stryjewskiego ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, który pokazywał sprzęt (m. in. telefon komórkowy), dzięki któremu życie w ciemności staje się nawet dla samotnych łatwiejsze. Tradycyjnie pan Stanisław przeprowadził test na poruszanie się w ciemności. Polegał on na tym, że jedna z uczennic z zasłoniętymi przez zaczernione gogle oczami, przy użyciu białej laski, próbowała pokonać pewien odcinek auli.

- To było bardzo dobre spotkanie powiedziała dyrektor gimnazjum Maria Supel potwierdzając, że te ciekawe warsztaty przygotowane przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli Doroty Andreasik oraz pani Beaty Osadca spełniły swoje zadanie. Świadczyły o tym nie tylko brawa i symboliczne róże, które wręczono wszystkim gościom z KSON-u, ale także utrwalenie w świadomości młodzieży, że nie każdy dostał zdrowie i młodość na zawsze. Uczniowie zainteresowani byli także sprawami możliwości rozwijania wolontariatu w tej szkole.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
377
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group