Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 9177
Zalogowanych: 92
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Niepełnosprawni na warsztatach w Gimnazjum im. Ratowników Górskich

Czwartek, 7 lutego 2013, 9:27
Aktualizacja: 10:30
Autor: KSON
Region: Niepełnosprawni na warsztatach w Gimnazjum im. Ratowników Górskich
Fot. KSON
Nauczyciele i młodzież Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu zaprosili przedstawicieli Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych na warsztaty e się pod hasłem „Mój przyjaciel jest inwalidą”. Ponad setka uczniów starszych klas przez dwie godziny lekcyjne z zainteresowaniem wysłuchała wypowiedzi niepełnosprawnych członków inwalidzkich organizacji pozarządowych.

Andrzej Wójcik ze Stowarzyszenia Diabetyków mówił o przyczynach i dotkliwych skutkach cukrzycy, która jako „matka wszystkich chorób”coraz częściej jest przypadłością młodego pokolenia. Jerzy Prudzienica ze Stowarzyszenia Niedosłyszących „Lira” mówił o utracie słuchu jako skutku hałaśliwego w czasie pracy i zabawy otoczenia i wskazywał na najnowsze rozwiązania medyczne tej dziedziny z implantami słuchowymi włącznie. Wiktor Żuryński z Klubu Sportowego „Viktoria” dzielił się z młodzieżą sukcesami, jaki sport inwalidzki niesie nie tylko niepełnosprawnym, ale również opowiadał o medalowych sukcesach polskich paraolimpijczyków w 2012 r.

Młodzież podziwiała sprawność i skutki doskonałej rehabilitacji Stanisława Stryjewskiego ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, który pokazywał sprzęt (m. in. telefon komórkowy), dzięki któremu życie w ciemności staje się nawet dla samotnych łatwiejsze. Tradycyjnie pan Stanisław przeprowadził test na poruszanie się w ciemności. Polegał on na tym, że jedna z uczennic z zasłoniętymi przez zaczernione gogle oczami, przy użyciu białej laski, próbowała pokonać pewien odcinek auli.

- To było bardzo dobre spotkanie powiedziała dyrektor gimnazjum Maria Supel potwierdzając, że te ciekawe warsztaty przygotowane przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli Doroty Andreasik oraz pani Beaty Osadca spełniły swoje zadanie. Świadczyły o tym nie tylko brawa i symboliczne róże, które wręczono wszystkim gościom z KSON-u, ale także utrwalenie w świadomości młodzieży, że nie każdy dostał zdrowie i młodość na zawsze. Uczniowie zainteresowani byli także sprawami możliwości rozwijania wolontariatu w tej szkole.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
409
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
51%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group