Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6083
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niepełnosprawni: Jak mamy dostać się do sądu?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 grudnia 2014, 8:24
Aktualizacja: Niedziela, 28 grudnia 2014, 8:02
Autor: Angela
Fot. Angela
– Jak do nowego Sądu Rejonowego w Jeleniej Góry mają się dostać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich czy rodzice z dziećmi w wózkach, kiedy przy wejściu jest trzynaście schodów? – pytają osoby niepełnosprawne. – Czy projektując ten budynek za ogromne miliony nikt o tym nie pomyślał? – dodają. Rzecznik Sądu Okręgowego, sędzia Andrzej Wieja sprawę bagatelizuje odpowiadając: Projektant twierdzi, że wejście dla niepełnosprawnych jest, ale być może nie jest oznaczone…

Przypomnijmy. Oddany do użytku w grudniu br. nowy Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze przy ul. Mickiewicza i Norwida kosztował ponad 35 mln zł. Za te pieniądze zmodernizowano zabytkowy budynek sądu rodzinnego i połączono go z nowo wybudowanym czterokondygnacyjnym obiektem szklano-stalowym. Przed sądem powstały alejki, którymi swobodnie mogłyby poruszać się osoby niepełnosprawne, gdyby projektant pomyślał o zastosowaniu podjazdu przy głównym wejściu od ul. Mickiewicza.

- Przed tymi schodami po prawej stronie jest ścieżka z kostki brukowej, jednak i tam natykamy się na kolejne schody, a przecież można było tam zrobić łagodny podjazd bez stopni – pisze nasz niepełnosprawny Czytelnik.

Na pytanie, jak osoby niepełnosprawne czy rodzice z malutkimi dziećmi w wózkach mają dostać się do sądu, od sędziego A. Wiei usłyszeliśmy: Projektant twierdzi, że od ulicy Norwida jest podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Problem w tym, że na ogrodzeniu sądu od ul. Norwida wisi ogromny baner: „Wejście od ul. Mickiewicza” i nic poza tym. Natomiast wjazd do podziemnego parkingu od ul. Norwida, którym mieliby się dostać do sądu niepełnosprawni jest zamknięty bramą wjazdową i mniejszą bramką, przed którą są kolejne schody. Więc na ponowne pytanie, jak osoby niepełnosprawne mają dostać się do środka, słyszymy od sędziego A. Wiei: Trzeba o to zapytać pracowników sądu rejonowego, bo skoro projektant twierdzi, że jest tam podjazd, to musi być, ale może nie jest oznakowany.

Nasi dziennikarze na szczęście mają zdrowe nogi i mogą wejść po schodach do sądu by o to zapytać, gorzej z niepełnosprawnymi. Oni objeżdżają wózkiem bramę dokoła i dalej nie wiedzą, jak mają przedostać się na teren sądu.

- Osoby niepełnosprawne poruszające się samochodami powinny zatrzymać auto pod bramą wjazdową od ul. Norwida, wówczas ochroniarz obsługujący monitoring otworzy bramę – wyjaśnia Sandra Małaszuk z firmy ochroniarskiej. – Dla niepełnosprawnych stworzone jest jedno miejsce parkingowe tuż przy sądzie, by mogli oni swobodnie wysiąść z auta i alejką objechać budynek, dojeżdżając do głównego wejścia. Natomiast osoby poruszające się na wózku, bez auta, mogą podjechać pod mniejszą bramkę od ul. Norwida, gdzie jest dzwonek i zadzwonić nim. Wtedy ochroniarz również otworzy bramę wjazdową – dodaje pracownica ochrony.

Komentarz autorki:
Niby wszystko jest w porządku i zgodnie z przepisami. Bo przecież podjazd dla niepełnosprawnych jest. To nic, że od tyłu i nie ma oznakowania. Pozostaje tylko pytanie, czy z tych 35 mln zł nie można było wygospodarować pieniędzy na wybudowanie zwykłego podjazdu przy głównym wejściu, by nie traktować ludzi niepełnosprawnych, starszych czy rodziców z dziećmi w wózkach, jak petentów drugiej kategorii? Przecież każdy z nas stanie kiedyś przed tymi schodami, jako rodzic lub osoba starsza i oby nie niepełnosprawna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz

~Bolekkolega 27-12-2014 8:29
Teraz pod każdą budową jeżdżą inwalidzi i liczą schody co by na pewno był specjalny podjazd dla nich. A niech ktoś wniesie jak trzeba albo niech idzie z opiekunem. Z resztą tych inwalidów jest tyle że faktycznie potrzebne są w każdym budynku po dwa podjazdy i najlepiej sygnalizacja świetlna na nich. Paranoja tak samo jak z "cyklistami" i wszędzie mają być drogi rowerowe.
~jelgor 27-12-2014 8:43
do Bolekkolega:Proś o zdrowie,bo na rozum już jest za późno.Jak Pan Bóg,chce kogoś ukarać to zabiera mu rozum i ciebie to spotkało.
~Bolekkolega 27-12-2014 9:07
Teraz pod każdą budową jeżdżą inwalidzi i liczą schody co by na pewno był specjalny podjazd dla nich. A niech ktoś wniesie jak trzeba albo niech idzie z opiekunem. Z resztą tych inwalidów jest tyle że faktycznie potrzebne są w każdym budynku po dwa podjazdy i najlepiej sygnalizacja świetlna na nich. Paranoja tak samo jak z "cyklistami" i wszędzie mają być drogi rowerowe.
~Tomasz P. 27-12-2014 9:10
Wstyd dla sądu!
~elemelek 27-12-2014 9:26
Bolekkolega, weź się gościu walnij w łeb, może tam coś zaskoczy. Nawet baranie nie zdajesz sobie sprawy, jaki problem mają ci biedni ludzie, żeby gdziekolwiek się dostać. Ale co sie dziwić, że przy budowie sądu nie pomyśleli, jak przy ZUSie, gdzie to powinna być sprawa priorytetowa, podjazdu nie ma.
~bronus 27-12-2014 9:57
Sedzia Wieja popisal sie nie tylko niekompetencja i arogancja, ale przede wszystkim zwkla glupota i CHAMSTWEM, co nie przystoi na takim stanowisku. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd panie Wieja!!!!!!!!!!!!!
~. 27-12-2014 9:57
Do Bolekkolega-życze ci na ten nowy rok żebyś musial korzystać z wózka inwalidzkiego ty prymitywie!
~Anonim2 27-12-2014 9:59
-" słyszymy od sędziego A. Wiei: Trzeba o to zapytać pracowników sądu rejonowego, bo skoro projektant twierdzi, że jest tam podjazd, to musi być, ale może nie jest oznakowany." - powalające stwierdzenie, wręcz niesamowite...a swoją drogą, podjazd jest wykonany w sposób możliwie najbardziej kosztorysogenny - a co, nie stać nas?
~Gery 27-12-2014 10:13
Cała banda nierobów typu inspektorzy i projektanci sie napasła ..........Powinni za własne pieniądze naprawić tak haniebne zaniedbanie!!!!!!!!!!!!WSTYD !!!!!!!!!
~KRECIK 27-12-2014 10:15
co wy się dziwita postawili budynek sądu aby pracownicy mieli lżej (tzn.nie gnietli sie w starym budynku) za 35mln z naszych podatków no to niestety na podjazd juz nie starczyło....ŻYCIE
~KRECIK 27-12-2014 10:17
Ciekawe czy sędzia WIEJA na twierdzenia każdego oskarżonego również wierzy ???
~*** 27-12-2014 10:34
Nie pomyśleli? Ależ to bardzo przemyślana polityka, aby jak największej liczbie ludzi utrudniać dostępu do urzędów i urzędasów, czy to przez zawiłe przepisy, sztuczne kolejki czy przeszkody architektoniczne. Niech się zniechęcają już na samą myśl o stosie wniosków do wypełniania, braku dostępu do informacji czy dostępu do budynku. Władza nie jest głupia, nie na darmo przez wieki wypracowywano techniki biurokratyczne, "Proces" zawsze aktualny.
~Blądimać 27-12-2014 10:40
elemelek jak będziesz leciał po okruchy do podleć do zus-u i zobacz czy faktycznie tam nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.
~XXX 27-12-2014 10:59
Fakt 35 milionów to sporo ale racja jest ze żaden nie pomyślał o osobach niepełnosprawnych to aż dziwne. Poczekamy jak ci to co projektowali sami zostaną postawieni przed sytuacja kiedy będą żałować czemu tego nie zrobili.Teraz jest fakt 1 ze nikt tego problemu przy realizacji takiego projektu nie zastanowił się nad tym:P
~axcell 27-12-2014 11:01
Skoro sędzia się tak wypowiada jak się wypowiada przed dziennikarzem, to pytanie jak sądzi?? Mentalność się kłania, wychowanie w poskomunistycznym otoczeniu ignorantów i nierobów. Przykre ale prawdziwe...
~ 27-12-2014 11:05
Ten Wieja, to jakiś burak, może i to ten bolek, co wypisuje głupoty.
~ 27-12-2014 11:12
Taaak, a w kwestii dzieci odpowiedza, ze z dziecmi się do sadu nie chodzi, takie jest prawo jeśli chodzi o sprawy sadowe... Paranoja
~ 27-12-2014 11:13
to nadaje się do NIK. Wszystkie budynki muszą mieć podjazdy i infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych.
~### 27-12-2014 12:07
Zapewne projektantem był prężny i młody inżynier, bez rodziców na wózku, więc nie miał pojęcia o problemie. Podjeżdżanie od ul. Norwida i szwędanie się po wewnętrznych dziedzińcach nie jest rozsądne w kilku powodów, które projektant zrozumie tylko wtedy gdy sam znajdzie się na korytarzu podczas strzelaniny a wówczas na naukę może być za późno i nie pomoże kamizelka ani pampers. http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jak-bezpiecznie-w-sadzie,nId,218993
~Rower 27-12-2014 12:10
1. brak parkingu dla petentów i pracowników 2. brak wejścia dla osób niepełnosprawnych od ulicy Mickiewicza 3. brak nagrzewnicy pomiędzy drzwiami wejściowymi 4. brak ogrzewania na klatce schodowej przy windzie 5. numery pomieszczeń inne są na tablicy informacyjnej na parterze a inne przy pomieszczeniach (kropka) 6. bardzo śliski chodnik pomiędzy ulicą a budynkiem 7. brak szatni 8. zbyt mała czytelnia akt 9. ciężkie do otwierania drzwi wewnątrz 10. brak ławek na zewnątrz a wewnątrz brak stolików na korytarzach 11. brak automatu z wodą do picia dla petentów 12. brak Wydziału Gospodarczego w tej lokalizacji
~dociekliwa 27-12-2014 12:11
Do 27-12-2014 11:13 | ~ Wszystkie budynki UŻYTECZNOśCI PUBLICZNEJ powinny mieć itd.... Co to znaczy POWINNY MIEĆ ? Czy to oznacza MUSZĄ MIEĆ (obligatoryjnie) czy MOGĄ MIEĆ (fakultatywnie) ?
~rumcajs54 27-12-2014 12:18
I proszę jeszcze przyjrzeć się jakości wykonania, tak na zewnątrz jak i w środku. Jak za komuny...
~moja chcieć 27-12-2014 12:19
Ilu niepełnosprawnych jest dziennie do sądu? Kiedyś czekałem tam ok 2 godzin - ani jednego nie było. Poza tym, niewielu jest takich, co samopas się wybierają na taką eskapadę. Zawsze widzę jak ktoś popycha delikwenta, nieliczni są co maja tyle siły, żeby samemu przyjechać autem, wytarabanic się, do wózka i wio na rozprawę. I jeśli już taki się znajdzie, to ten raz-dwa dziennie można ochronę zatrudnić i już. Autorka bije więc pianę z niestrawnego kisielu. Zadałbym pytanie PO CO? Ale widząc podpis pod tymi wypocinami nie zadam. To normalne u tej akurat piśmiennej. Napisać coś, co nikomu do niczego poza nią się nie przydaje. Jakim cudem? Ano wierszówka. Czyli lać,polewać,odcedzić. Potem biegiem do kasy. PS. Jak niepełnosprawny (BEZ NÓG np.) funkcjonuje w więzieniu?
~ 27-12-2014 13:39
jakby jeden z drugim usiadł na wózku to by zmienił gadkę od razu. a tak hajsy się zbija, znieczulica działa i kogo co tam obchodzi....
~KRECIK 27-12-2014 13:45
czy wy nie wiecie że człowiek chory-inwalida jest kula u nogi naszego rządu bo ciągnie ręcinę z budżetu państwa i tym sposobem mniej zostaje na garnitury i drogie wina, więc trzeba jak najbardziej uprzykrzyć mu życie aby szybciej się wykończył i nie pobierał świadczeń. Nasi rządzący zza dymu drogich cygar nie widzą problemu niepełnosprawnych. Chyba że to są wejścia dla tych niepełnosprawnych typu LUX których w JG nie brakuje chodzi mi o panie w spotrowych samochodach za ponad 100tys , wysiadających na wysokich szpileczkach ze swoich aut albo tych panów inwalidów z tych Merców Q7 i X6 z byczymi karkami :-)
~ 27-12-2014 13:53
@ 27-12-2014 12:19 | ~moja chcieć | Delikwent, to cię robił i zje...ał.
~ 27-12-2014 14:07
Faktycznie tandetna robota, Właśnie oglądałem zdjęcia, murki posypią się za parę lat i w ogóle wyglądają tragicznie, "klocki Lego" nierówno poukładane i wystają, płyty granitowe na schodach stwarzają zagrożenie i chyba pochodzą z placu ratuszowego. Kto to odbierał? Powinien za to siedzieć, to jest ewidentne korupstwo i tak wszystkie inwestycje w tej wiosce.
~buuu 27-12-2014 14:36
A co się dziwić, takich inżynierów w Polsce mamy co niczego nie potrafią dobrze zaprojektować i wykonać.
~Jeleniogórzanka. 27-12-2014 14:57
16 grudnia po raz pierwszy byłam w nowym gmachu Sądu Rejonowego i osobiście pomagałam wnieść po schodach młodej mamie wózek z dzieckiem.Do pokonania jest 14 stopni schodowych.Bardzo mnie to zbulwersowało,ponieważ szerokość schodów jest wielka i architektonicznie nic nie stało na przeszkodzie wybudować podjazd.Zaskakujące jest to,że dopuszczono obiekt do użyteczności gdzie jest to standardowo wymagane.Wobec powyższego 19 grudnia złożyłam wniosek w imieniu mieszkańców do prezesa Sądu Rejonowego,z prośbą o wyjaśnienie czy przewiduje,a jeśli to kiedy, wybudowanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych.Czekam na odpowiedź, jeśli nie będzie pozytywna podejmę dalsze kroki wraz ze służbami Prezydenta,do naprawienia tak dużego uchybienia.Danuta Wójcik
~jajko 27-12-2014 14:58
Niestety ci najlepsi juz wyjechali na zachód , zostali tylko partacze .
~szkoi 27-12-2014 15:26
Panie Wieja. Będzie Pan teraz furtki w prawie wynajdywał, bo załatwienie podjazdu to dla Pana droga nie do przejścia. Taki wykształcony, a GŁĄB Tadeusz Bykowski
~ 27-12-2014 15:35
Nie rozumiem tych, którzy krzyczą w imieniu niepełnosprawnych: przystosowano wejście od ul. Norwida, wystarczy tabliczka ze strzałką
~Dr Watson 27-12-2014 15:38
Przyczyną takich a nie innych wypowiedzi mieniącego się ksywą "Bolekkolega" jest prawdopodobnie to, że zamiast karpia, na wigilię zjadł nieborak z niego wszystkie ości. Pokaleczył sobie nie tylko przełyk ale i znacznie przysadkę mózgową i sporą połać mózgu.
~dmdx 27-12-2014 17:09
Szkoda slów na to wszystko w naszym chorym państwie ludzie niepełnosprawni są niczym osobie pod ksywą "Bolekkolega"tylko mu życzyć by jeżdził na wózku i żeby miał sprawę w tym sądzie ciekawe czy będzie taki mądry,matki z małymi dziećmi też będą zmuszone wnosić wozki po tylu schodach,chyba,że znajdzie się ktoś życzliwy,ale bardzo w to wątpię.Jestem ciekawa czy jakby któryś z pracowników tegoż sądu poruszał się na wózku albo sam pan Wieja to czy byłby podjazd czy też nie???????
~ 27-12-2014 17:30
Rzecznik Sądu, aby nie narażać dobrego imienia Sądu - samodzielnie będzie przenosił wózki z Niepełnosprawnymi oraz z dziećmi. Nie muszą mu pomagać ani bliscy Niepełnosprawnych, ani Matki tych dzieci - ponieważ Prawo budowlane nakłada na Inwestora obowiązek wybudowania obiektu, który MUSI BYĆ DOSTĘPNY dla Niepełnosprawnych. A Inwestor czyli SĄD oraz Pan Sędzia mają OBOWIĄZEK przestrzegać obowiązujące PRAWO. Trzeba wyciągnąć konsekwencje wobec tych, którzy tutaj popełnili BŁĄD w sztuce budowlanej. Nie ma strachu - PROJEKTANT jest ubezpieczony więc pokryje koszty usunięcia usterek. A gdzie był URZĄD? wydający pozwolenie na budowę i ZGODĘ na użytkowanie. Też nie wie jak powinien być prawidłowo wybudowany obiekt użyteczności publicznej !!
~ 27-12-2014 18:01
do dociekliwej z 12:11. Masz problem , chcesz porozmawiać o tym ?
~ 27-12-2014 18:02
!!!Rząd chce sprzedać Polskie lasy!!! Po kliknięciu w link do komentarza na ten temat, nie przewijać strony, poczekać chwilkę na pojawienie się komentarza: http://fakty.interia.pl/pokaz-komentarz,pId,83385968,dId,2560287#pst83385968
~mama:-) 27-12-2014 18:17
Hasło podjazd dla niepełnosprawnych swego czasu też mi się wydawał jakiś taki żywcem wyrwany z kategorii wyolbrzymiony problem. Przyznaję się. Ale od czasu jak z wózkiem z dzieckiem chciałam cokolwiek załatwić w mieście to do mnie DOTARŁO tak DOTARŁO co to jest bariera architektoniczna - na urzędu nie wejdę, bo 5 schodków, ktoś mi pomógł wózek przenieść, ale okazało się, że drzwi za wąskie (2-skrzydłowe, tylko jedno skrzydło ruchome), jak już gdzieś weszłam to poszukiwanie windy, żeby na 1 piętro się dostać (owszem można wózek zostawić, tylko czy będzie po co wracać) itd. Ja byłam ignorantem i życie mnie "wyprostowało" - dobrze, że tylko za pomocą dziecięcego wózka, a nie inwalidzkiego. Nierozumiejącym niepełnosprawnych też tego życzę.
~ 27-12-2014 18:22
P co ten jad, nie wiem tylko czy to piszą sprawni czy mniej sprawni obywatele.Jest problem który przy dobrej woli i w spokoju da się załatwić.Więcej TAKTU , a przed napisaniem głupot proszę się napić zimnej wody.
~ 27-12-2014 18:25
To dziwne, bo prawo budowlane nakazuje ułatwienia dla niepełnosprawnych! Nie będę się powtarzać, user z 17:30 dokładnie to wyjaśnił! AG
~Nil 27-12-2014 18:30
to nie sąd tylko samosąd. Głupie pytanie. Po co się do tej mafii pchać. Reketierzy sami dowiozą. Oni nie chodzą do kościoła. Kiedyś staną przed sędzią.
~Z sieci 27-12-2014 18:32
Czy pan Trynkiewicz z kolegami zajmie nam miejsce w warszawskich (i nie tylko) szpitalach? Ciąg dalszy nastąpił... Centralny Zarząd Służby Więziennej i Ministerstwo Sprawiedliwości planują w najbliższych dniach stopniową likwidację szpitala przy Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów(a także innych szpitali dla osadzonych w Polsce).Pan minister Cezary Grabarczyk podpisał 9 grudnia 2014 stosowne zarządzenie(Dziennik Urzędowy M.Spr. poz.176 ) Pacjentów mają przejąć głównie stołeczne szpitale publiczne. Czyżby w ramach rządowego programu ,,zmniejszania kolejek do lekarza'' władze chciały mieszkańcom Warszawy( i innych miast)w prezencie świąteczno/noworocznym zafundować towarzystwo przestępców i pilnujących ich funkcjonariuszy?Czyżby oczekiwano,że zwykli pacjenci przestraszą się i kolejki same...
~Z sieci 27-12-2014 18:35
...znikną?Już dzisiaj(likwidację oddziału chirurgii i ortopedii przewidziano na 1.01.2015) trafiając na leczenie do warszawskiego szpitala możemy mieć sąsiada przestępcę(pod ,,opieką" mundurowych). W bardziej pesymistycznym scenariuszu odeślą nas do domu(bo miejsce już zajęte przez więźnia)może włśnie tego co kilka godzin wcześniej obił nam mordę?Ciekawie będzie po corocznych rozruchach(i podobnych wydarzeniach) na Święto Niepodległości.Będą sale mieszane?Czy może osobno dla bandytów i ich ofiar? Tu trzeba dodać,że osadzeni obecnie też czasem diagnozowani i leczeni w ramach publicznej opieki zdrowotnej często krócej czekają na badania i zabiegi niż zwykli chorzy(Ministerstwo Sprawiedliwości jest lepszym płatnikiem niż NFZ). Przy większym pechu możemy wcale nie dojechać na czas do...
~Z sieci 27-12-2014 18:36
... do szpitala(karetki będą zajęte przewożeniem osadzonych z Warszawy do powstającego? szpitala w Łodzi).Jesli jesteś przeciw skopiuj i opublikuj tą wiadomość we wszystkich możliwych miejscach.
boberek 27-12-2014 19:35
Jeżeli budynek rzeczywiście jest niedostępny,nie powinien przejść odbioru technicznego-takie jest prawo.Skoro zostało złamane,proponuję złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa/posłowie korzystają z tego nagminnie/ na organ ,który dokonał odbioru.To lepsze,niż obrzucanie się błotem.A swoja drogą co zrobi pan Wieja, jak będzie musiał przesłuchać grupę wózkowiczów czekających pod schodami i na dodatek będzie padało?Jest pan szefem, proszę sprawę wyjaśnić, a nie pokrętnie tłumaczyć i po sprawie-proste.
~ 27-12-2014 20:06
do prokuratury to można zanieść pizzę. Onie nie wypałniają obowiązków wobec sędziów...
~@ 27-12-2014 22:04
Jest taka teoria: ludzie sprawni nie zdają sobie sprawy z tego, że są sprawni tylko przez przypadek...Sędziego Andrzeja W. ta prawda też dotyczy. Tym nie mniej - życzę zdrowia. Dożywotnio.
~lolo2 27-12-2014 22:28
Wjazd do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze na Ptasią gdzie wydają dowody osobiste też jest DZIKI. Małe schodki i schodeczki - wjechanie wózkiem z dzieckiem nie należy do przyjemnych!!!
~Rukwa Cam 27-12-2014 23:58
POLACY
~ 28-12-2014 0:30
Angela - daj sobie spokój. Przejrzyj zdjęcia z otwarcia : był Minister ? - był, był Prezydent JG ? - był, były dwie Posłanki ? - były, to znaczy, że budynek jest o.k. i podjazd jest niepotrzebny :P Swoją drogą nie chodźcie coś załatwiać po południu w poniedziałki (albo weźcie latarkę) bo schody przed budynkiem są tak oświetlone, że można spokojnie zlecieć na twarz (ostatnio musiałam zanieść pismo już po 17.00, a nie byłam w szpilkach). P.S. do Jeleniogórzanka (z 14:57) - kampania wyborcza się skończyła, więc może napisz konkretnie co możesz, a nie mydl oczu, że coś zrobisz - tym bardziej, że jest chyba budynek skarbu państwa (sąd) a nie miasta.
~gluś 28-12-2014 14:55
Polska to nadal dziki kraj, wiekszość komentarzy jest skandaliczna, nie trzeba mieć orzeczonej niepełnosprawności by mieć problem wystarczy być seniorem, albo osobą młodą ale czasowo np. z noga w gipsie i co ? w krajach cywilizowanych brak barier architektonicznych w nowych budynkach użyteczności publicznej to NORMA a u nas jak zwykle jakoś to będzie a potem znowu miliony na dostosowanie obiektu
~Jeleniogórzanka. 28-12-2014 15:41
Do Angela.Konkretnie to odpowiem Pani po uzyskaniu odpowiedzi od prezesa Sądu Rejonowego.Nie mydlę oczu i proszę o odrobinę cierpliwości ponieważ tak jak napisałam, to jest pierwszy krok jaki podjęłam w tej sprawie.Danuta Wójcik
~ 28-12-2014 15:58
Niziny spoleczne wyroki moga odbierac poczta, elity sa poza prawem wiec nawet jako niesprawni ruchowo nie skorzystaja z niedogodnosci. I dlatego nie myslano o udogodnieniach. Myslano o luksusie pracy elit, gdyz to warstwa nadludzi i oni wlasnie wypracowali pieniazki na swoj dobrobyt, ciezka praca zarobkowa.
~?????????? 28-12-2014 17:14
Ciekawe kiedy jakiś aresztant da dęba,wysadzają ich na Mickiewicza,w ruchu ulicznym,albo ciągną z bocznej uliczki ,a niekumaci ochroniarze gliniarzy chcą przeszukiwać:):):):):) Jakaś totalna bzdura z tym sądem,nie mieścili się na Wojska Polskiego????
~ 28-12-2014 17:40
Pani Danuto, może mi Pani odpowiedzieć, dlaczego placowy z ryneczku mi się odgrażał, że mnie znajdzie? Nie miałem rano na placowe i chciałem zapłacić później, zaczął mnie wulgarnie wypraszać, powiedziałem mu kilka słów prawdy, to mi się odgrażał, jeszcze dołączył do niego jeden z kupców i wyzywał, tylko dziwnie jakiś czas później ten kupiec zrobił się tak miły, jak nikt inny wcześniej, normalnie myślałem, że zacznie mnie całować po rękach, faktem jest, że napisałem kilka pism o tym zajściu. O co tu chodzi? Teraz boję się handlować na ryneczku ze względu na tego placowego, a pracy nie mam i z moją niepełnosprawnością ciężko o nią. Dodam też, że polskie prawo stworzyło jeszcze jedną barierę dla takich jak ja, ale to już nie publicznie.
~ 28-12-2014 22:13
Szklane domy akurat potrzebne są w J. Górze !!!
~ewa co spadła z drzewa 29-12-2014 4:03
Emeryt, inwalida i rencista nie powinien chodzić do sądów powszechnych w Polsce. Zapomniano zatwierdzenia ustawy w sejmie. Jesteś emerycie inwalido rencisto za biedny by korzystać z usług sądu. PAŃSTWO O WAS ZADBAŁO do cholery czego jeszcze marudzicie! !!!!!!!!!!!!
~Korwin II 1-01-2015 19:13
Niepełnosprawni i i nieprzystosowani do współczesnych realiów nie powinni zabierać głosu. Już Adolf H. - wybitny realista XX weku - uznał, że tacy podludzie stanowią obciążenie budżetu państwa. W myśl idei narodowo-socjalistycznej należy odciążać budżet z wydatków, które nie przyniosą żadnych efektów. Tylko zdrowe jednostki, czyści rasowo Słowianie są w stanie zapewnić pomyślny rozwój czegokolwiek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group