Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6884
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niepełne oznakowanie co najmniej do kwietnia

Niedziela, 4 lutego 2018, 6:49
Aktualizacja: Wtorek, 6 lutego 2018, 6:40
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Niepełne oznakowanie co najmniej do kwietnia
Fot. Paweł Guszała
31 czerwca 2017 roku upłynął termin, do którego wszystkie polskie samorządy miały pomalować kolorem niebieskim miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W Jeleniej Górze do dzisiaj część z nich nadal nie ma kompletnego oznakowania, mimo że na wprowadzenie zmian ustawodawca dał aż 2 lata.

Zasady oznakowania miejsc postojowych zmieniło rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 roku. W Jeleniej Górze nadal bez większych problemów można znaleźć miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które nie posiadają kompletnego oznakowania.

To pionowe jest prawidłowe, problemem jest oznakowanie poziome, gdzie brakuje przypisanego przez prawo do tego typu miejsc koloru niebieskiego. Przepisy nie przewidują sankcji dla samorządów za niewłaściwe oznakowanie dróg, jednak to niedopełnienie próbuje wykorzystać część kierowców. - Trzeba pamiętać, że pierwszeństwo w oznakowaniu mają zawsze znaki pionowe. Każdy kierowca jest zobowiązany do przestrzegania prawa. Jeśli dane miejsce jest oznaczone przez znak pionowy jako parking dla osób niepełnosprawnych, to bez odpowiedniej karty nie wolno innym tam stawać – mówi Jacek Winiarski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Jeśli mimo to na miejscu parkingowym przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej zatrzyma się kierowca bez odpowiednich uprawnień, może mu grozić mandat w wysokości 500 zł. - Często takie sytuacje kończą się mandatem. Strażnicy stosują czasem także pouczenia. Przy czym staramy się nie holować takich aut – zapewnia J. Winiarski.

Drogowcy w najbliższym czasie będą uzupełnić brakujące oznakowanie - zapewnia Jerzy Łużniak zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Malujemy wtedy, kiedy pogoda nam na to pozwala. Gdy temperatury przy gruncie będą dodatnie wówczas oznakowanie zostanie uzupełnione. Całość planujemy wykonać do maja.

Do tego czasu parkując warto upewnić się, czy dane miejsce nie jest zarezerwowane dla osoby niepełnosprawnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group