Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 6007
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Niedzielny powolny ekspres Pogórze

Poniedziałek, 15 grudnia 2008, 11:11
Aktualizacja: Wtorek, 16 grudnia 2008, 8:40
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Niedzielny powolny ekspres Pogórze
Fot. www.ep09.rail.pl/
Aż dziewięciu godzin potrzebuje nowy pociąg ekspresowy Pogórze, aby dojechać z Jeleniej Góry do Warszawy. Do Wrocławia „doturla się” po trzech godzinach i czterdziestu siedmiu minutach. Połączy stolicę Karkonoszy ze stolicą Polski tylko w niedziele.

Jak takie połączenie, które pojawiło się w najnowszym rozkładzie jazdy (obowiązuje od wczoraj), ma przynieść komunikacyjną rewolucję? Pasażerowie wsiadają w Jeleniej Górze o godz. 13. 33. Wysiądą na warszawskim centralnym o 22.40. Trudy tak długiego podróżowania mają poprawić lepsze wagony (dwójki z sześcioosobowymi przedziałami) oraz wagon barowy. Jest także możliwość przewozu rowerów oraz nart.

Pociąg ekspresowy Pogórze jedzie przez Węgliniec, Wrocław, Opole, Częstochowę i Piotrków Trybunalski. W sumie pokonuje 623 kilometry. Tradycyjna trasa przez Wałbrzych, Wrocław, Ostrów Wlkp, Łódź – to 516 km. Przewidywania, że Pogórze będzie ekspresowe nie tylko z nazwy, nie sprawdziły się. Czy skład będzie cieszył się zainteresowaniem podróżnych? Pokaże przyszłość.

Znacznie szybciej można dojechać do stolicy wybierając połączenie z przesiadką we Wrocławiu, dokąd z Jeleniej Góry w miarę szybko wożą pasażerów autobusy. Stolica Dolnego Śląska wraz z nowym rozkładem jazdy PKP zyskała bogatą ofertę dla tych, którzy potrzebują jechać do Warszawy. Z Wrocławia Głównego pociągi w tej relacji odjeżdżają co dwie godziny. Jedne jadą przez Poznań, inne – przez Katowice, jeden „Odra” – przez Opole.

Niestety, zapowiadane rozkładowe nowości nie przyniosły spodziewanego przyspieszenia na liniach lokalnych kolei. Można jednak być zadowolonym z tego, że nie doszło do likwidacji wielu połączeń – w tym Jeleniej Góry z Lwówkiem i Bolesławcem. Pytanie tylko, czy spowolnione pociągi, nawet ekspresowe, będą rentowne i wytrzymają autobusową konkurencję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group