• Wtorek, 23 października 2018
  • Godz. 4:10
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 1919
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Niedziela w muzeum: Fotografia w górach

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 8 października 2018, 6:24
Aktualizacja: Wtorek, 9 października 2018, 7:14
Autor: WAC
Fot. WAC
Tematyce fotografii tej dawnej oraz współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Wojciecha Zawadzkiego i Ewy Andrzejewskiej poświęcone było wczorajsze (7.10) spotkanie pt. „Fotografia w górach” w Muzeum Karkonoskim z cyklu „Niedziela w Muzeum”. Przyczynkiem do prelekcji było tegoroczne XX. Biennale Fotografii Górskiej.

W pierwszej części spotkania pracownik muzeum Robert Rzeszowski opowiadał o wczesnych fotografiach znajdujących się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego. Najstarsze z nich pochodzą z lat 50. i 60. XIX wieku. W większości są to portrety oraz widoki miast z Anglii, Prus i Francji. W zbiorach muzeum nie brak również liczących ponad 150 lat zdjęć z Jeleniej Góry i Karkonoszy. Pierwsi fotografowie (a właściwie dagerotypiści) pojawiali się głównie w Cieplicach i utrwalali wizerunki kuracjuszy.

Prelegentem drugiej części „Niedzieli w Muzeum” była Janina Hobgarska. Głównymi bohaterami jej opowieści o powojennych losach fotografii w regionie Karkonoszy byli niedawno zmarli: Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki. Janina Hobgarska mówiła o metodach pracy obojga wybitnych fotografików, różnicach oraz punktach spójnych ich twórczości

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Dziwi
3
43%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~foto-pstryk 9-10-2018 0:06
Jelenia Góra MA w tej chwili swojego absolutnego mistrza fotografii górskiej. Tu sie urodził i mieszkał 28 lat. Teraz przeniósł sie do centrum Polski, bo jego praca "Z JELENIEJ GÓRY", to wszędzie daleko i jeszcze dalej. Został niedawno przez JURY z 35 krajów uznany za Najlepszego Fotografika świata w kategorii fotografia krajobrazu. Odwiedził już 50 krajów na czterech kontynentach, oczywiście w celu robienia zdjęć. Jest dwukrotnym laureatem Grand Prix National Geografic, zwycięzcą wielu różnych konkursów, autorem sesji fotograficznej sławnej na cały świat. Szeroko uznawany w Polsce za czołówkę współczesnych fotografików. Jego zdjęcia zdobią wiele ścian i są rozpoznawalne swoją niezwykłą specyfiką rzadko spotykanego ujęcia nawet bardzo znanych obiektów i widoków. Jest bez przerwy zapraszany na różne fotograficzne święta, wystawy, biennale i inne ...nale, także za granicę. Wydał książkę, która na tydzień przed oficjalnym startem - była już i jest do dziś - bestselerem wydawnictwa A to wszystko osiągnął już w wieku zaledwie 33 lat. Ostatnio padło pytanie: dlaczego tak mało o Tobie słychać w Jeleniej Górze? Wzruszył ramionami i nie odrzekł nic. Potem skomentował to: NIE MIAŁEM NIC PRZYJAZNEGO DO POWIEDZENIA. A ja widzę, że w Jeleniej Górze swoje sukcesy świętują.... głównie zmarli.
~FFF 9-10-2018 14:16
Prawda jest taka: prawdziwi mistrzowie są wierni sobie , nie robią nic pod " publikę". Nie obca jest im pokora i szacunek dla tego co robią.....rozwijają się się ciągle i nie uważają że wiedzą już wszystko....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Moim kandydatem na prezydenta Jeleniej Góry jest:

Oddanych
głosów
565
Jerzy Łużniak
56%
Krzysztof Mróz
32%
Nie będę głosować
12%
Głos ulicy
Szczepić czy nie?  48
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 22.10.2018 r.  
Miej świadomość
Mózg na wypasie – Albert Einstein  2
Dialogi Jelonki
Jak być śmiesznym? (i dlaczego ludzie się śmieją)  1
Kultura
Poznaliśmy zwycięzcę "Powiewu Młodego Jazzu"  
Polityka
Druga tura w Jeleniej Górze  16
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group